Wyjeżdżasz na Boże Narodzenie? Zobacz jak zabezpieczyć dom!

piątek, 26.11.2021 15:06 184

Zbliża się Boże Narodzenie. To nie tylko czas przedświątecznych porządków, gotowania rewelacyjnych potraw czy rozdawania prezentów. Wielu z nas wyjedzie na ten okres do rodziny, zostawiając domy bez opieki. To idealna okazja dla złodziei, którzy zwiększają swoją aktywność. W jaki sposób ochronić dom przed kradzieżą? Jak zapewnić sobie spokojne Święta?

Pamiętaj, że zabezpieczenie własnego lokum na wypadek wyjazdu świątecznego, powinno dotyczyć zarówno posiadaczy domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w blokach. Sprawny złodziej jest w stanie niepostrzeżenie włamać się bowiem do każdej nieruchomości, okradając ją bez alarmowania sąsiadów.

Krok pierwszy – zachowaj kilka podstawowych zasad

Jeżeli wyjeżdżasz w okresie świąteczno-noworocznym, to koniecznie zabezpiecz swoje mieszkanie lub dom przed złodziejami. Najlepiej użyć tu dwóch sposobów. Pierwszy związany jest z zachowaniem najwyższej ostrożności przy pomocy osób trzecich i dodatkowych ubezpieczeń, drugi opiera się z kolei na współczesnej technologii.

W pierwszym przypadku poinformuj o wyjeździe wyłącznie zaufane osoby. Im mniej ludzi wie, że mieszkanie będzie puste, tym lepiej. Złodzieje najczęściej czekają na informację o podróży domowników, by zaplanować przestępstwo. Sceny z legendarnego filmu „Kevin sam w domu” nie odbiegają w tym przypadku od rzeczywistości.

Ważne jest jednak, żeby o pustym mieszkaniu wiedzieli np. zaufani sąsiedzi czy rodzina. Jeżeli jesteś pewien tych osób, możesz zostawić im nawet klucze, aby odwiedzali opustoszałe mieszkanie na czas Twojej nieobecności. Zapalone co jakiś czas światło, hałasy i inne dowody na pobyt lokatorów, mogą skutecznie odstraszyć złodziei. Z kolei zaufani sąsiedzi mogą powiadomić policję, jeżeli usłyszą coś dziwnego pod Twoją nieobecność.

Koniecznie wykup też odpowiednie ubezpieczenie na mieszkanie. W razie włamania i zniszczeń, ubezpieczyciel zwróci Ci koszty wszelkich strat. Utrata mienia będzie w takim przypadku dużo mniej bolesna.

Przepis na spokojne Święta? Brak zmartwień o dom lub mieszkanie podczas wyjazdu! (fot. Pixabay.com)

Skorzystaj z nowoczesnej technologii

Przejdźmy teraz do kwestii technologicznych. Nowoczesne sprzęty pomogą Ci bardzo skutecznie ochronić mienie na czas wyjazdu na Boże Narodzenie. Nawet jeżeli dojdzie z kolei do napadu, Ty szybko dowiesz się o tym fakcie, zgłosisz sprawę na policję, a przestępcy zostaną złapani. W tym celu warto posiadać ukryte kamery czy specjalne podsłuchy.

Na początku weźmy na tapetę ukryte kamery. Co potrafią takie urządzenia?

  • Monitorują mieszkanie w czasie Twojej nieobecności i nagrywają ewentualną kradzież.
  • Jeżeli posiadają moduł Wi-Fi, to ułatwią Ci zdalną kontrolę nad mieszkaniem. Będziesz widział co w nim się dzieje, gdy Ciebie nie będzie na miejscu.
  • Mają tryb detekcji ruchu, a więc rejestrują obraz zawierający jakieś zdarzenie w domu lub mieszkaniu.
  • Wiele z nich nagrywa również w ciemności, dzięki wbudowanym oświetlaczom IR.

Tego typu sprzęty są świetnie ukryte w przedmiotach codziennego użytku. Znajdziesz między innymi kamery zakamuflowane w zegarkach, listwach zasilających czy wizjerach do drzwi. Jakie urządzenia warto mieć w domu lub mieszkaniu?

Wybierając sprzęt postanowiliśmy wybrać egzemplarze, które nie będą raczej ciekawiły złodziei (nie padną ich łupem podczas kradzieży). Świetnym sposobem na ochronę mienia jest np. kamera w wizjerze IP-91 WIFI. To realistyczny „judasz” do drzwi, który nie zwróci niczyjej uwagi. Rejestruje obraz w jakości FullHD, a tryb nocny pozwala na efektywną pracę w ciemności. Kąt widzenia obiektywu to 170 stopni (sprawdzi się zarówno na klatce schodowej, jak i przy drzwiach wejściowych do domu), a dzięki modułowi WiFi zawsze sprawdzisz czy w otoczeniu Twojej nieruchomości nie dzieje się nic niepokojącego.

IP-91 może pracować zarówno w drzwiach zewnętrznych, jak i np. na klatce schodowej (fot. Materiały własne)

Równie ciekawe możliwości ma kamera szpiegowska ukryta w czujce dymu IP-501. To sprzęt do dyskretnego monitoringu każdego pomieszczenia. Jakość nagrań to nawet 1920 x 1080 px. Ma czuły mikrofon (do 5 metrów) i pojemny akumulator wbudowany. Moduł WiFi również pozwala na zdalną kontrolę sytuacji poprzez specjalną aplikację na Twojego smartfona.

Jeżeli chcesz z kolei zabezpieczyć rzeczy w salonie, sypialni lub biurze – nierzucającym się w oczy przedmiotem na pewno będzie kamera ukryta w działającym routerze IP PV-WB10I. To w pełni funkcjonalny sprzęt, łączący funkcje modemu do wysyłania Internetu z obiektywem do nagrywania niepokojących zdarzeń. Oczywiście, z nim też połączysz się za pomocą telefonu. Urządzenie zapewnia bardzo wysoką jakość nagrań, pracę w trudnych warunkach świetlnych i dyskretne zasilanie – w końcu router musi być podłączony do prądu, prawda?

Ten router na pewno nie zwróci uwagi żadnego złodzieja (fot. Materiały własne)

Oczywiście, ukrytych kamer do zabezpieczenia mieszkania jest mnóstwo. Na pewno znajdziesz taką, która będzie odpowiadać Twoim oczekiwaniom i mieścić się w określonym przedziale cenowym. W naszej opinii zakup takiego sprzętu, w połączeniu z zachowaniem szczególnej ostrożności, jest sposobem na bardzo skuteczną ochronę mieszkania czy domu w czasie bożonarodzeniowych wypadów do rodziny!