Wyjątkowa rywalizacja pływaków we Wrocławiu. Celem jest start w letniej olimpiadzie

środa, 2.3.2022 14:00 235 0

Jedni mają 8 lat, inni ponad 60. Łączy ich jedno – miłość do pływania. Już jutro (3 marca) na basenie AWF-u we Wrocławiu do sportowej rywalizacji stanie ok. 90 osób z niepełnosprawnością intelektualną z całego Dolnego Śląska. Cel? Udział w letnich igrzyskach – najważniejszej tego typu imprezie w kraju.

Pobijają życiowe rekordy i chcą spełnić swoje marzenia – wystąpić na Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną, ale w pełni sił fizycznych, będą rywalizować o podium podczas XI Dolnośląskiego Mityngu Pływackich Olimpiad Specjalnych. Znaczenia nie ma tu wiek – na starcie pojawią się dzieci, a także osoby 65+. Zawody ruszają już jutro.

– Emocje, które towarzyszą zarówno dzieciakom, jak i zawodnikom po 60. roku życia, są nie do opisania. Co ważne, w tych zawodach każdy jest wygrany – liczy się bowiem nie tylko medal, ale także bicie indywidualnych rekordów – podkreśla Alicja Pacześniak, współorganizator mityngu i szefowa Klubu OS „Handicap”. Dodaje również, że sportowa rywalizacja to dla osób niepełnosprawnych intelektualnie niesamowita przygoda i próba własnych możliwości.
– Udział w tym wydarzeniu to nie tylko przepustka do najważniejszej tego typu imprezy w kraju, ale przede wszystkim zwieńczenie miesięcy ciężkiego treningu. Wiemy, z jakim wysiłkiem, ale też i radością trenują, dlatego każdy uczestnik zawodów będzie przez nas odpowiednio uhonorowany i odznaczony – mówi Alicja Pacześniak.

Zawodnicy startują w grupach o podobnym stopniu możliwości. Różnica w wynikach pomiędzy pierwszym i ostatnim uczestnikiem w grupie nie może przekraczać progu 15 proc. Oznacza to, że w tej rywalizacji każdy ma szansę, aby znaleźć się w kadrze na letnie igrzyska. Podczas XI Dolnośląskiego Mityngu Pływackiego Olimpiad Specjalnych prawie 90 zawodników z 17 klubów z całego województwa zmierzy się na dystansie 25 metrów oraz 50 metrów, płynąc stylem dowolnym, grzbietowym, klasycznym oraz ze sprzętem pneumatycznym. Zawodnicy, którzy zdobędą najwyższe lokaty, pojadą na Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. 3 marca zawodników dopingować będzie gość specjalny – Renata Mauer-Różańska, przedstawiciele władz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, a także władze Stowarzyszenia „Handicap”. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)