komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 25 października 2020

Darii, Wilhelminy

Wrocławskie obchody 102. rocznicy odzyskania suwerenności

czwartek, 8.10.2020 13:46 , komentarze: 0 , odsłony: 329
kategorie artykułu:

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej obchody świętowania 102. rocznicy odzyskania niepodległości, przedstawiciele formacji patriotycznych opowiedzieli dlaczego 07.10.1918r. jest właśnie tą datą, za którą uważa się odzyskanie suwerenności i niepodległości.

Prezes Wrocławskiego okręgu KORWiN, Paweł Marian Przystawa powiedział - 07.10.1918r. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego ogłosiła odezwę do narodu, w której zapowiedziała niepodległość Polski, to sprawia, że jest to formalna data uzyskania naszej suwerenności.

- Naszym celem jest edukowanie społeczeństwa o tym wydarzeniu, dlatego rozdajemy ulotki przybyłym mieszkańcom Wrocławia oraz odsłoniliśmy tablice informacyjne. Kultywowanie i propagowanie tematów niepodległościowych jest bardzo ważne, szczególnie w tych czasach, gdy nie jesteśmy w pełni suwerennym krajem poprzez służalczą politykę w stosunku do Brukseli czy obecnie do Waszyngtonu. Bardzo się cieszę, że udało się nam wspólnie zorganizować wrocławskie obchody, czyli zaangażować Partię KORWiN, Konfederację Korony Polskiej, Młodych dla Wolności oraz Klub Konfederacji Wrocław - podkreślił Paweł Marian Przystawa. - Rada Regencyjna Królestwa Polskiego miała za zadanie zapewnić ciągłość tradycji monarchicznej w Polsce. Z powodu braku odpowiedniego kandydata na tron polski - nie udało się.

Ale czy 100 lat to wystarczająco długo, byśmy o monarchii w Polsce mogli mówić już tylko w kategoriach przeszłych?
– dodała przedstawicielka wrocławskiej Korony, Marta Czech, która podczas wydarzenia przybliżyła zgromadzonym zalety jedynowładztwa. - Przypomnijmy, że w 1918 Rada Regencyjna proklamowała niepodległość nie kolejnej Rzeczypospolitej, ale właśnie Królestwa Polskiego. Bardzo modne jest obecnie porzucanie stereotypów, uwalnianie się od szufladkowania, zbyt szablonowego myślenia itd.

Oczywiście, w wielu przypadkach bywa to nadużyciem, natomiast w kwestii monarchii i tego, co nazywamy tradycją monarchiczną, dobrze jest samo pojęcie demitologizować, rozpościerając nowe horyzonty myślowe. By monarchia, król – nie kojarzyły nam się już tylko z bajkami o księżniczkach czy lekcjami dawno minionej historii w szkolnej ławie
- podkreśliła rzeczniczka Korony Konfederacji Polskiej. 

Mam nadzieję, że z roku na rok świadomość historyczna Polaków będzie rosła i podobne obchody rocznicowe będziemy mogli świętować w coraz większym gronie – podsumował prezes Paweł Marian Przystawa.

Uroczystości odbyły się przy pomniku Bolesława Chrobrego na promenadzie staromiejskiej.

 

Wasze komentarze

piątek, 23.10.2020 09:45
piątek, 23.10.2020 08:51
czwartek, 22.10.2020 08:59
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele