Wrocławski sprzeciw wobec bombardowań Kurdów! Zamienili pomnik anonimowego przechodnia, na pomnik anonimowego Kurda

poniedziałek, 16.10.2023 11:51 258 0

W nocy 13 października grupa osób z Wrocławia postanowiła wyrazić swój sprzeciw wobec trwających bombardowań kurdyjskich cywilów w Rożawie w formie happeningu. Przebrali oni rzeźby Anonimowych Przechodniów w emblematy, flagi i chusty nawiązujące do Rożawy i Kurdów. Obok zamieścili plakaty i manifesty. Wybrali ten specyficzny pomnik, bo jedną z jego interpretacji jest pokazanie sprzeciwu zwykłych obywateli wobec władz PRL-u.

W manifeście opisują sprawę bombardowań i ataków szerzej, wspominając między innymi: „Turcja rozpoczęła najbardziej rozległą kampanię bombardowań, z jaką do tej pory miała do czynienia północno-wschodnia Syria, czyli teren autonomicznej Rożawy. Celem tych nalotów są wioski, miasta, infrastruktura cywilna, w tym elektrownie, szpitale cywilne i stacje benzynowe. Naloty powodują śmierć i okaleczenia cywili w tym dzieci (...)Ataki te są kolejnym etapem wojny i ludobójstwa reżimu Tureckiego na Kurdach i ludziach walczących o wolność, demokrację, ekologię i równość. To, co pozostaje niewątpliwe, to niezwykły opór przeciwko atakom i ludobójstwie.”

Twierdzą, że Polski rząd PiS współpracuje z Turcją, czemu sprzeciwiają się pisząc: „Rok temu Polskie służby działające działające na zlecenie tureckiego reżimu faszystowskiego dokonała nalotu na domy i miejsca pracy 50 działaczy kurdyjskich, stosując brutalne metody podobne do tych stosowanych w państwie tureckim. Prezydent Duda uściskuję się z zbrodniarzem wojennym Erdoganem, a eksperci są zgodni że Kaczyński wzoruje się na Erdoganie w procesie niszczenia demokracji w Polsce"

Na koniec wzywają: „Nie chcemy żyć państwie autorytarnym wspierającym ludobójstwa i faszystowskie reżimy. Apelujemy do wszystkich sił demokratycznych o przerwanie milczenia i jasną deklarację. (...) Wiemy jednak że partie polityczne i politycy zazwyczaj zawodzą ludzi, wzywamy więc przede wszystkim do oddolnego poparcia dla Rożawy, demokratycznych Kurdów i sprzeciwiania się Tureckim ludobójstwom. Bojkotujmy Tureckie produkty i wczasy. Wspierajmy demokratyczną opozycję Turecką.

BROŃMY ROŻAWY
BROŃMY DEMOKRACJI, EKOLOGI, RÓWNOŚCI”

pisownia manifestu oryginalna - przyp.red.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)