Wrocławski Program Wydawniczy. Ścieżka dla autorów na czas kryzysu

piątek, 24.4.2020 11:30 938 0

Już po raz dwudziesty piąty obchodzimy dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO – święto autorek i autorów, czytelniczek i czytelników oraz całego literackiego świata. Zazwyczaj tego dnia realizowane są najróżniejsze wydarzenia promujące literaturę i czytelnictwo. Zamiast wielkiej fety i imprez Strefa Kultury Wrocław i Wrocławski Dom Literatury startują z programem finansowego wsparcia dla wrocławskich pisarzy i pisarek oraz tłumaczy i tłumaczek. 

– W związku z pandemią zdecydowaliśmy część środków na Wrocławski Program Wydawniczy przeznaczyć na specjalną ścieżkę dla autorów – mówi Dominika Kawalerowicz, dyrektor programowa Strefy Kultury Wrocław. – Cieszę się, że w tym działaniu łączymy potencjał dwóch wrocławskich instytucji kultury. Naszym celem jest pilne wsparcie twórczości pisarzy i tłumaczy związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Nowa ścieżka naboru do Wrocławskiego Programu Wydawniczego w zamyśle organizatorów nie będzie następnym konkursem grantowym, ale będzie miała charakter sposobu promocji twórczości literackiej, a jednocześnie zapewni najbardziej potrzebującym autorom i autorkom wsparcie finansowe. Łączna pula środków do rozdysponowania to 132 000 złotych, gdzie jednorazowa pomoc dla jednego twórcy wyniesie 2200 złotych brutto.

W naborze będą mogli pisarki i pisarze, tłumaczki i tłumacze, którzy w ciągu ostatnich 5 lat napisali lub przetłumaczyli i wydali książkę prozatorską lub tom poetycki lub opublikowali co najmniej pięć tekstów w czasopismach bądź antologiach. Z powyższych wymogów zwolnieni będą członkowie organizacji zrzeszających autorów: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Związek Literatów Polskich i Stowarzyszenie Unia Literacka. Wystarczy, że spełnią oni pozostałe kryteria programu – obowiązujące wszystkich.

A te dotyczą w zasadzie trzech kwestii. Po pierwsze, autorki i autorzy, którzy zechcą skorzystać z programu, zobowiążą się do powierzenia organizatorom fragmentów swojej niepublikowanej twórczości, pomagając stworzyć zręby swoistego „banku wrocławskiej literatury”. Po drugie, program jest skierowany do pisarzy i tłumaczy wrocławskich, co weryfikowane będzie miejscem rozliczania podatku dochodowego. Po trzecie, o otrzymanie wsparcia finansowego w pierwszej kolejności będą mogły się ubiegać osoby, które nie są zatrudnione na etatach w pełnym wymiarze czasu pracy, nie pobierają rent lub emerytur wyższych niż średnia krajowa lub od początku roku z tytułu sprzedaży majątkowych praw autorskich nie uzyskały dochodów w kwocie wyższej niż czterokrotność miesięcznej płacy minimalnej. 

- Program skonstruowany jest w taki sposób, gdyż ze względu na ograniczony zasób środków, w pierwszej kolejności pownien dotrzeć do tych, którym dziś jest najtrudniej. Dzięki temu działaniu inwestujemy w literacką przyszłość miasta, licząc na jak najszybszy powrót do aktywnych działań literackich i promocji czytelnictwa zaraz po zakończeniu pandemii – mówi Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

Szczegółowe informacje dotyczące programu oraz regulamin składania wniosków zostanie opublikowany na stronach internetowych organizatorów 1 maja 2020 roku. Tego też dnia wystartuje pierwszy nabór, który potrwa dwa tygodnie – tak, by środki przyznane zostały wnioskującym jeszcze w tym miesiącu. Jeśli pula pieniędzy nie zostanie wyczerpana w pierwszym naborze, przewidziane są kolejne, organizowane w następnych miesiącach (aż do wyczerpania puli).

Dodaj komentarz

Komentarze (0)