komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 21 września 2020

Jonasza, Mateusza

Wrocławski maraton: MPWiK ekologicznie zmienia bieg historii

czwartek, 5.9.2019 17:00 , komentarze: 1 , odsłony: 938
kategorie artykułu:

Dzięki pracownikom Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji  wrocławscy maratończycy nie będą musieli pić wody dostarczanych w plastikowych butelkach. Napiją się za to kranówki z nalewaka. 

Nierdzewna stal, aluminiowa taca, pięć dysz wodnych i bezcenny pomysł, który został wcielony w życie przez sześciu pracowników MPWiK Wrocław. Nad prototypem urządzenia pracowali pięć dni, korzystali z patentu podpatrzonego od poznańskiego Aquanetu. Wrocławski nalewak do wody jest jednak ulepszony – przy jego produkcji całkowicie zrezygnowano z plastiku.

Jak działa urządzenie? Nalewak podpinamy do hydrantu za pomocą atestowanego węża, przyłącze posiada ręczny zawór, a podstawa umocowana jest na regulowanych nogach. Pod pięcioma dyszami, z których leci wrocławska kranówka ustawiana jest aluminiowa taca z dwudziestoma pięcioma otworami na biodegradowalne kubeczki. Napełniamy je wodą w zaledwie osiem sekund! To pozwoli w całości wyeliminować plastikowe butelki i kubeczki. Podczas wrocławskiego maratonu nalewaki zostaną ustawione na trasie biegu, w punktach odżywiania i odświeżania. Dodatkowo bezpośrednio przy mecie staną dwa beczkowozy również z nalewakami.

– Dokładamy wszelkich starań, aby dostarczana przez nas mieszkańcom woda była najwyższej jakości. Kontrolujemy ją na wszystkich etapach produkcji, również w wielu punktach na mieście. Produkowana przez nas woda spełnia najwyższe normy, m.in. Ministra Zdrowia, a także standardy europejskie i wytyczne WHO.  W ciągu roku laboratorium MPWiK bada ponad 10 000 prób wody i wykonuje blisko 100 000 analiz. Niezależnie od nas woda jest kontrolowana przez Sanepid. Wrocławska kranówka jest po prostu bezpieczna i zdrowa, dlatego bardzo się cieszymy, że w tym roku maratończycy z Wrocławia, z całego kraju, a nawet świata spróbują naszego produktu – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław.  

Zaangażowanie MPWiK Wrocław w organizację maratonu to kolejne proekologiczne działanie spółki, która włączyła się w akcje Urzędu Miejskiego „Wrocław nie marnuje”, a w ramach kampanii „Pij kranówkę” zachęca do spożywania wody prosto z kranów.     

Zbudowany przez wrocławskie wodociągi nalewak będzie wykorzystany nie tylko podczas maratonu, ale także na innych miejskich imprezach. 

Maraton już 15 września, biegaczom życzymy sukcesów i smacznego!

 

Wasze komentarze

sobota, 19.9.2020 19:29
piątek, 18.9.2020 11:11
czwartek, 17.9.2020 13:33
wtorek, 15.9.2020 14:32
poniedziałek, 14.9.2020 22:05
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele