Wrocławska Topka #1: 10 najwyższych budynków Wrocławia: Czy powstanie wieżowiec wyższy od Sky Towera? [FOTO, LISTA]

sobota, 24.9.2022 14:00 475 0

Nie jest tajemnicą, że najwyższym budynkiem we Wrocławiu jest Sky Tower. Ale czy wiecie, jakie jeszcze budynki znajdują się wśród tych najwyższych? Czy w ciągu najbliższych lat planuje się budowę budynku wyższego od Sky Towera? Dlaczego plany budowy 140-metrowego budynku się nie ziściły? Który kościół ma wieżę o wysokości prawie 100 metrów? Czy Ołówek i Kredka są rzeczywiście bliźniakami? Który biurowiec po zakończeniu budowy wejdzie do tzw. "topki"? Czytaj dalej.

Miejsce 10. jest kwestią sporną, jednak zostaną wymienione tu wszystkie budynki, które według różnych źródeł osiągają podobną lub nawet odrobinę większą wysokość. My uplasowaliśmy w zestawieniu na 10. miejscu wieżowiec Odra Tower ex aequo z budynkiem przy ul. Gubińskiej. Rozbieżność w źródłach informacyjnych sprawiała trudności w ustaleniu końcowych miejsc naszej "topki".
 
Miejsce 10. (ex aequo). Odra Tower

Odra Tower to budynek mieszkaniowy i handlowo-usługowy znajdujący się przy ul. Sikorskiego 2/8. Budowa trwała prawie 2 lata, między czerwcem 2011 a majem 2013. Pierwotnie budowla miała mieć aż 130 metrów, jednak inwestor zmienił plany. Dziś budynek wznosi się na 61 metrów i posiada 17 kondygnacji.

Obok trwa budowa kompleksu Quorum. Wchodzący w jego skład budynek B ma mieć wysokość aż 140 metrów i być wyposażony w taras widokowy. Inwestycja ma się zakończyć pod koniec 2023 roku.

Według niektórych źródeł budynek ma wysokość 55 m, jednak my przyjęliśmy wyższą z publikowanych wartości. Gdyby jednak przyjąć tę niższą wartość, podobną wysokość mają Apartamenty Innova przy ul. Jesionowej, Millenium Tower II i IV przy ul. Robotniczej, Grunwaldzki Center i Arkady Wrocławskie, a na 5 metrów wyżej pnie się Galeriowiec przy ul. Powstańców Śląskich i Apartamenty Lotos przy ul. Grabiszyńskiej.

Podobną wysokość, wg niektórych źródeł nawet o 1 m większą (62 m) osiąga wieża ciśnień Borek przy ul. Sudeckiej.

źródło foto: wroclaw.pl
 
Miejsce 10. (ex aequo) Wieżowiec Gubińska 8

Oddany do użytku w 1992 roku wieżowiec mieszkalny przy ulicy Gubińskiej 8 to najwyższy budynek jednego z największych wrocławskich osiedli - Nowego Dworu. Posiada 17 kondygnacji, a jego wysokość to 61 metrów.

Miejsce 9. Wieżowiec Drzewieckiego 24

Budowę wieżowca mieszkalnego przy ul. Drzewieckiego 24 na wrocławskim Gądowie zakończono w 1991 roku. Budynek posiada 18 kondygnacji i pnie się na wysokość 63,9 m.

Miejsce 8. Kościół św. Krzyża

Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim to katolicka świątynia w stylu gotyckim. Wzniesiona została pod koniec XIII wieku. W czasie II wojny światowej zniszczona, po konflikcie odbudowana. Sięga 69 metrów.

Miejsce 7. Ołówek

"Ołówek" to wznoszący się na 70 metrów akademik Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieści się na pl. Grunwaldzkim 30, przy swojej siostrze bliźniaczce - Kredce. Posiada 19 pięter. Oddany do użytku w 1980 roku.

Ołówek na pierwszym planie

 

Miejsce 6. Kościół św. Augustyna

Wzniesiony w 1909 roku kościół pw. św. Augustyna znajduje się w trzydziestce najwyższych kościołów w Polsce. Zlokalizowany jest przy ul. Sudeckiej 86-88. Wieża świątyni ma wysokość 78 metrów.

 Miejsce 5. Kościół św. Michała Archanioła

Zlokalizowany na wrocławskim Ołbinie kościół św. Michała Archanioła to neogotycka budowla z II połowy XIX wieku. Wieża rzymskokatolickiej świątyni wznosi się na 80 metrów.

Miejsce 4. Kredka

Obok wcześniej opisanego "Ołówka" stoi jego siostra bliźniaczka, Kredka. Jest jednak wyższa od swojego brata - ma wysokość aż 85 metrów. Zaprojektowany przez profesora Mariana Barskiego akademik posiada 23 kondygnacje i również należy do Uniwersytetu Wrocławskiego. Po zburzeniu Poltegoru (swego czasu najwyższego budynku w mieście, obecnie jego miejsce zajął Sky Tower) umieszczono na dachu wieżowca antenę radiowo-telewizyjną.

Kredka na drugim planie - za swoim bratem bliźniakiem, "Ołówkiem"

 

Miejsce 3. Bazylika św. Elżbiety

Zwana również Farą Elżbietańską lub kościołem garnizonowym gotycka świątynia rzymskokatolicka znajduje się na północno-zachodnim narożniku wrocławskiego rynku. Budowa zakończyła się w XIV wieku. Wieża obecnie ma wysokość 91 metrów i 46 centymetrów. Ciekawostką jest fakt, że w XVI wieku pięła się na wysokość aż 130 metrów, lokując się w czołówce najwyższych budowli ówczesnego świata.

Miejsce 2. Kościół św. Jana Chrzciciela

A właściwie archikatedra św. Jana Chrzciciela to wznosząca się na 97 metrów gotycka świątynia rzymskokatolicka zlokalizowana na wrocławskim Ostrowie Tumskim i będąca jego wizytówką. Kościół pochodzi z XI wieku, jednak z tamtych czasów zachowały się tylko niektóre detale. Obecną formę majestatyczna świątynia przybrała w XIV wieku. Podczas wojny katedra została zniszczona, odbudowa trwała do 1951 roku. Kościół stanowi wizytówkę miasta, a zwłaszcza jego najstarszej części - Ostrowa Tumskiego. Główna ulica Ostrowa - Katedralna, prowadzi prosto pod drzwi katedry.

Miejsce 1. Sky Tower

Nie ma wątpliwości, że zdecydowanie najwyższym budynkiem w stolicy Dolnego Śląska jest 212-metrowy wieżowiec Sky Tower przy ul. Powstańców Śląskich. Jest to kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny. Składa się z 3 budynków: B1 - podest, gdzie znajduje się m.in. galeria handlowa i kręgielnia, B-2 - 51-piętrowa wieża w której na piętrach 28-48 znajdują się 184 apartamenty, a niższe poziomy stanowią przestrzeń biurową. Na dachu wieży znajduje się klatka meteorologiczna oraz taras widokowy. Na  49. piętrze znajduje się oszklony punkt widokowy, od 3 stycznia 2014 roku publicznie dostępny. Jest to najwyżej położony punkt widokowy na budowli w Polsce. Co ciekawe, pierwotnie Sky Tower miał mieć wysokość aż 258 metrów.

Jest czwartym najwyższym budynkiem w Polsce i największym w zachodniej i południowej części kraju. Trzy wyższe znajdują się w Warszawie - wieżowiec Varso (320 m), Pałac Kultury i Nauki (237 m) oraz Warsaw Spire (220 m).

Budowa Sky Towera zakończyła się w 2012 roku. Powstał on na miejscu dawnego PolTegoru, który został rozebrany w 2007 roku i również nosił miano najwyższego budynku w mieście - piął się na 125 metrów.

Sky Tower można uznać za jedną z wizytówek i znaków rozpoznawczych Wrocławia. Przy dobrej widoczności można go dostrzec z odległości nawet kilkudziesięciu kilometrów.

Naprzeciwko Sky Towera powstaje budynek Wielka 27, który docelowo będzie miał ponad 60 metrów.

foto, tekst: doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)