Wrocławska fundacja pomogła 2 tys. ofiar konfliktu w Azerbejdżanie

piątek, 4.11.2022 12:35 149 0

Ponad 2 tys. mieszkańców Azerbejdżanu uzyskało wsparcie w ramach projektu “We are here to help”, który wrocławska Fundacja ADRA Polska zrealizowała wspólnie z ADRA Azerbejdżan. W czwartek, 3 listopada, w stolicy Azerbejdżanu – Baku – miała miejsce konferencja podsumowująca projekt, który skierowany był do osób pokrzywdzonych przez konflikt zbrojny.

Projekt „We are here to help” rozpoczął się w październiku 2021 roku, a zakończył w październiku 2022 roku. Głównym celem projektu było zapewnienie wsparcia fizycznego i psychologicznego osobom dotkniętym wojną poprzez poprawę jakości życia ofiar i ich dobrostanu, a także zmniejszenie bólu fizycznego i psychicznego oraz przywrócenie wiary w lepsze jutro.

Z przyjemnością dziś obserwuję efekty współpracy pomiędzy zespołami ADRA Azerbejdżan i ADRA Polska. Praca ta trwała ponad rok i obejmowała wiele działań mających na celu pomoc ludziom dotkniętym wojną - podkreślał podczas konferencji Piotr Nowacki, prezes wrocławskiej fundacji. - Od początku istnienia ADRA Polska koncentruje się na pomocy potrzebującym na całym świecie. Regularnie wspieramy społeczeństwa dotknięte tak potężnymi tragediami, jak wojna, klęski żywiołowe, głód czy skrajne ubóstwo. Niesiemy pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.

Projekt składał się z dwóch modułów. Pierwszy moduł projektu rozpoczął się w październiku 2021 r. i zakończył w styczniu 2022 roku. Ta odsłona projektu skupiona była rehabilitacji oraz podnoszeniu wiedzy i świadomości na temat zdrowego stylu życia dla osób dotkniętych wojną w 2020 r., które nie mają środków i dostępu do takich usług. W zakresie pracy z beneficjentami przeszkolonych zostało 25 pracowników Centrów Rehabilitacji. Moduł ten zakończył się 3-dniowym obozem rehabilitacyjnym w regionie Masalli.

Dane dotyczące pierwszego modułu:

  • Łączna liczba osób, które skorzystały z usług socjalnych i psychologicznych: 200
  • Łączna liczba osób, którym udzielono pomocy rehabilitacyjnej: 108

Drugi moduł rozpoczął się w kwietniu 2022 roku. Poświęcony był zdrowiu psychicznemu i miał na celu rozwiązanie problemów i zaburzeń psychicznych uczestników. W ramach drugiej części projektu odbyły się szkolenia dla rodzin ofiar, sesje terapeutyczne, filmoterapia i gry symulacyjne oraz wizyty specjalistów w regionach poszkodowanych przez wojnę

Dane dotyczące drugiego modułu:

  • Łączna liczba uczestników szkoleń: 596
  • Łączna liczba odwiedzonych rodzin: 108x6 = 648 (beneficjenci)
  • Łączna liczba odwiedzonych osób mieszkających w pobliżu strefy konfliktu: 513

Mimo że Polskę i Azerbejdżan dzieli kilka tysięcy kilometrów, to tragedia, jaka dotknęła mieszkańców tego  kraju, porusza nas równie mocno, jak dramaty które dzieją się tuż obok nas. Wojna to jedna z największych tragedii, jaka może spotkać ludzi. Dlatego właśnie potrzeba pomocy poszkodowanym mieszkańcom Azerbejdżanu była dla nas od początku oczywista. I z tego powodu jako ADRA Polska postanowiliśmy wesprzeć w działaniach pomocowych naszych przyjaciół z ADRA Azerbejdżan.

Nasze działania nie byłyby jednak możliwe, gdyby nie pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. To właśnie dzięki środkom otrzymanym z Ministerstwa, w ramach programu Polska Pomoc, mogliśmy tak kompleksowo zaangażować się w pomoc mieszkańcom Azerbejdżanu – dodaje prezes Fundacji ADRA Polska Piotr Nowacki.

Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Więcej informacji o Fundacji ADRA Polska: www.adra.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)