komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 31 października 2020

Urbana, Saturnina

Wrocławscy naukowcy z nagrodą dla najlepszych innowatorów w Europie

wtorek, 29.9.2020 13:18 , komentarze: 0 , odsłony: 200
kategorie artykułu:

Zespół naukowców kierowany przez dr inż. Joannę Bauer z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki zdobył Grand Prix konkursu Innovation Radar Prize 2020. Jury doceniło badania nad nanomateriałami, które mogą usprawnić diagnostykę i leczenie nowotworów piersi.

Konkurs Innovation Radar Prize wyłania każdego roku najlepszych innowatorów w Europie, a zwycięzców tegorocznej edycji ogłoszono 24 września podczas Europejskich Dni Badań i Innowacji 2020.
Politechnikę Wrocławską nominowano w kategorii Innovative Science. Nasi naukowcy otrzymali nagrodę główną za wielofunkcyjne hybrydowe nanomateriały do terapii i diagnostyki nowotworów piersi, które mogą zrewolucjonizować diagnostykę i leczenie tych nowotworów.

Projekt NANOCARGO realizowany był przez zespół naukowy pod kierownictwem dr inż. Joanny Bauer z Katedry Inżynierii Biomedycznej. W badaniach, finansowanych z unijnego programu Horyzont 2020 w ramach MSCA Individual Fellowships, wziął również udział naukowiec z Indii, dr Nanasaheb Thorat.

Nasi badacze opracowali unikatową metodę zaliczaną do tak zwanej teranostyki, czyli nowatorskiego podejścia łączącego terapię i  diagnostykę. 

– Nasze wielofunkcyjne hybrydowe nanonośniki, zaopatrzone w rodzaj biologicznego detektora oraz dedykowany lek, rozpoznają w inteligentny sposób komórki rakowe. Nowotwór niszczony jest na trzy sposoby jednocześnie – poprzez spersonalizowaną chemioterapię, a także hipertermię magnetyczną i terapię fototermiczną, wywołujące lokalną hipertermię i w efekcie śmierć komórek nowotworowych – wyjaśnia mówi dr Joanna Bauer.

Obecnie rozróżniamy ponad dziesięć typów nowotworów piersi, z których każdy daje inne rokowanie i wymaga indywidualnej terapii. Rocznie na nowotwory tego typu zapada około 2 mln osób. 1 procent zachorowań dotyczy mężczyzn i to w ich przypadku rokowania są najgorsze, bo z reguły choroba diagnozowana jest w zaawansowanym stadium. Leczenie poważnie utrudnia fakt, iż większość nowotworów wykazuje tzw. chemooporność. Oznacza to, że z czasem coraz słabiej lub w ogóle przestają one reagować na podane cytostatyki.

– Opracowana przez nas technologia promuje kompleksowe podejście do leczenia nowotworów. Jest aplikowana lokalnie, a przez to minimalnie inwazyjna oraz toksyczna dla zdrowych organów i tkanek. Nononośniki rozpoznają komórki rakowe i dostarczają cytostatyk bezpośrednio do nich. Lek uwalnia się w nowotworze selektywnie, w odpowiedniej dawce i czasie. Nanocząstki działają przy tym również jako środek diagnostyczny, który uwidacznia guz m.in. w tomografii komputerowej czy rezonansie magnetycznym,  a tym samym pozwala na lepsze monitorowanie efektów terapii w czasie – dodaje dr Bauer.

Projekt NANOCARGO (Photo/magnetic stimulated nanocargos for superior cancer treatments) otrzymał dofinansowanie z Komisji Europejskiej w wysokości 146 462 euro w ramach grantu MSCA Individual Fellowships (EF). Realizowany był od 1 października 2018 do 31 sierpnia 2020 r.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 18 godz temu
wczoraj, 20 godz temu
czwartek, 29.10.2020 10:26
czwartek, 29.10.2020 10:18
czwartek, 29.10.2020 09:02
czwartek, 29.10.2020 09:01
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki