komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

środa, 23 stycznia 2019

Ildefonsa, Rajmunda

Wrocławianie nie wiedzą, co ich truje i czym są uchwały antysmogowe?

środa, 6.6.2018 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 248
kategorie artykułu:

W ramach podsumowania sezonu grzewczego 2017/2018 Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) zlecił badania,w których mieszkańców Wrocławia zapytano o ocenę jakości powietrza oraz wiedzę na temat uchwał antysmogwych. Wyniki, podobnie jak stan powietrza w mieście, są alarmujące. Na niecały miesiąc przed wejściem uchwał w życie okazuje się, że mieszkańcy nie wiedzą, co ich truje, ani co oznacza dla nich nowe prawo.

Sondaż tego typu przeprowadzamy czwarty  rok z rzędu, dzięki czemu możemy obserwować zachodzące zmiany – mówi Radosław Gawlik z DAS – Optymizmem napawa wzrost świadomości samego problemu smogu. Mieszkańcy naszego miasta nie mają złudzeń: 78% z nich uważa, że powietrze jest zanieczyszczone.  Coraz więcej osób przyznaje także, że działania władz w tej sferze pozostawiają wiele do życzenia.

Arkadiusz Wierzba, DAS: Świadomości problemu smogu na razie niestety nie towarzyszy pogłębiona wiedza. Wrocławianie wskazują na samochody jako główną przyczynę zanieczyszczeń. Spora część jest świadoma problemu z paleniem śmieci, ale tylko 8,4% łączy kwestię smogu ze spalaniem węgla, a niemal nikt nie widzi problemu w paleniu drewnem. Tymczasem hierarchia źródeł zanieczyszczeń we Wrocławiu jest odwrotna: trują nas przede wszystkim spalane w kiepskich piecach paliwa stałe.

Wyniki obrazujące stan wiedzy mieszkańców na temat uchwał antysmogowych są bardzo niepokojące: 68% badanych nic nie słyszało o uchwałach, a wśród nielicznych, którzy są ich świadomi, prawie połowa nie wie, jakie zakazy i nakazy one wprowadzają – wylicza Krzysztof Smolnicki, Prezes Fundacji EkoRozwoju i członek DAS.

DAS już w styczniu br. zwracał uwagę na brak informacji o uchwałach antysmogowych: Kierowaliśmy apele o działania do władz gmin i województwa – dodaje Smolnicki –  Badania we Wrocławiu, który zapewne jest w uprzywilejowanej sytuacji, potwierdzają nasze obserwacje. Czas najwyższy, aby władze lokalne zaczęły skutecznie informować mieszkańców o nowym prawie. Te wyniki to bez wątpienia „żółta kartka” dla dotychczasowej polityki informacyjnej zarówno samorządu województwa, jak i władz Wrocławia. Podważają one również szanse na skuteczną poprawę jakości  powietrza, którym oddychamy oraz ochronę naszego zdrowia.

 

Wasze komentarze


wtorek, 22.1.2019 10:56
2
Teagle
Kserokopiarki
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
New-House
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Sklep AZE
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
monitoring GPS