Wrocław z nowym centrum edukacyjno-treningowym dla osób niepełnosprawnych
Wrocław wzbogacił się o wyjątkowe miejsce – centrum edukacyjno-treningowe przy placu Legionów 1-2, stworzone z myślą o wsparciu osób z niepełnosprawnościami. Na ponad 240 m² nowoczesnej przestrzeni będą organizowane spotkania, konferencje, szkolenia, a także indywidualne konsultacje. Za prowadzenie centrum odpowiada Fundacja Eudajmonia.
Nowe centrum ma być otwarte nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami i ich asystentów, ale również dla pracowników instytucji, organizacji pozarządowych oraz wszystkich, którzy w swojej pracy spotykają osoby o szczególnych potrzebach.
– Pamiętam, jak kilka lat temu przeprowadzałam spotkania fokusowe, w których pytałam naszych odbiorców: szanowni państwo, czego potrzebujecie? I oni, kiedy już mieli wsparcie asystenta, trenera aktywności, trenera pracy, mówili jedno: Asia, my potrzebujemy miejsca, gdzie możemy się spotkać, porozmawiać o naszych problemach i potrzebach. Cieszę się, że to miejsce powstało, bo mam głęboką nadzieję, że właśnie ten cel zostanie spełniony – mówi Joanna Burkiewicz z Fundacji Eudajmonia.
Przestrzeń przyjazna dla wszystkich
Za prowadzenie centrum odpowiada właśnie Fundacja Eudajmonia. Miasto Wrocław wsparło inwestycję, pokrywając część kosztów modernizacji. Obiekt został udostępniany Fundacji na preferencyjnych warunkach. Pomieszczenia w lokalu przy pl. Legionów dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – nie ma w nich na przykład progów. Ciągi komunikacyjne oraz drzwi zostały dobrane wymiarowo tak, by bez problemu można było poruszać się na wózku. Lokal będzie miał wiele infrastrukturalnych udogodnień nie tylko dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Wyposażenie jest przygotowywane również z myślą o niesłyszących i niewidomych.
- Słowo „eudajmonia” w starożytnej grece oznaczało szczęście, ale zazwyczaj rozumiane w głębszym sensie: eudajmonia to spełnienie, poczucie satysfakcji z tego, co się robi. Jesteśmy przekonani, że w tym miejscu zaczyna się właśnie taka praca. Lokal jest komfortowy, w bardzo dobrze dostępnym komunikacyjnie miejscu we Wrocławiu. Mamy nowy, wartościowy punkt na społecznej mapie naszego miasta – mówi prezydent Jacek Sutryk.
Nowe miejsce, nowe możliwości
Fundacja od dziesięciu lat współpracuje z Wrocławiem i niesie pomoc setkom osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo prowadzi szereg szkoleń – tylko w ostatnich trzech latach przeprowadziła je dla ponad 750 osób. Dzięki nowej siedzibie te działania będą mogły mieć jeszcze większy zasięg.
- Niezwykle ważne jest, żeby były tutaj spotkania z asystentami, a także z trenerami aktywności oraz z trenerami pracy. Ale przede wszystkim też spotkania nas, różnych interesariuszy, którzy chcą rozwijać tą przestrzeń dla osób z niepełnosprawnością. Chcemy też szkolić kadrę. Bo bez szkolenia kadry nie ma mowy o tym, żeby nasze wsparcie było realizowane właściwie – dodaje Joanna Burkiewicz.
Łącznie od 2015 na realizację swoich zadań Fundacja Eudajmonia otrzymała ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (będących w dyspozycji MOPS) oraz ze środków Miasta kwotę ok. 2,8 mln zł. Z tej puli ponad 0,5 mln to środki inwestycyjne, potrzebne między innymi do przygotowania lokalu przy placu Legionów 1-2.
Komentarze (0)