Wrocław walczy ze smogiem. Będzie "zielona nalepka" i kontrole przy wjeździe do miasta

piątek, 4.12.2015 16:21 2914 1

Likwidacja palenisk domowych, promocja ekologicznego transportu i intensywne kontrole samochodów oraz stacji diagnostycznych, a także zmiany prawa, które ułatwiają wprowadzenie przepisów ograniczających zanieczyszczenie powietrza. Prezydent Rafał Dutkiewicz przedstawił plan walki ze smogiem nad Wrocławiem.

- Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu normy dotyczące jakości powietrza są przekroczone przez 60-72 dni w roku, przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym - mówił prezydent Rafał Dutkiewicz

Plan Rafała Dutkiewicza:

1. Transport:

- transport zbiorowy i kolei aglomeracyjna

- system Park & Ride

-  "zielona nalepka" w centrum miasta - do ścisłego centrum Wrocławia mogą wjechać właściciele aut z certyfikatem ze stacji diagnostycznej, że spaliny ich pojazdów nie przekraczająca norm

-  rejestracja aut i kontrola stacji diagnostycznych

Zamierzamy ograniczyć liczbę aut, które nie spełniają norm dotyczących toksyczności spali. Zdarza się, że diagności zanadto "liberalnie" traktują kierowców i dają zgodę na przedłużenie rejestracji auta, mimo że nie spełnia ono wymaganych warunków. Mamy stacje pomiarowe, którą posłużą Inspekcji Transportu Drogowego do wyrywkowych kontroli. Jeśli okaże się, że samochód, który wyjedzie ze stacji diagnostycznej, nie będzie spełniał norm, to diagnosta straci licencję – zapowiada Rafał Dutkiewicz. Dodał, że kontrolowane będą także auta spoza Wrocławia i będzie zabiegał, aby nieuczciwi diagności z innych miejscowości Aglomeracji Wrocławskiej, także ponosili konsekwencje.

To rozwiązanie zostanie wprowadzone już w 2016 roku.

2. KAWKA i ulgi

- Na początku lat 90. we Wrocławiu było około 80 tysięcy pieców, w 2011 – ok. 33 tysięcy. – Szacujemy, że dzisiaj jest ich około 30 tysięcy. Z czego 21 tysięcy w tzw. zasobie komunalnym, pozostałe 9 tysięcy to piece w prywatnych domach jednorodzinnych – mówi Rafał Dutkiewicz.

Na podstawie badań m.in. specjalistów z Uniwersytetu Ekonomicznego, zmniejszenie liczby palenisk do mniej niż 20 tysięcy, spowoduje, że Wrocław nie będzie przekraczał norm smogowych. Prezydent Wrocławia przedstawił kilka pomysłów, które zachęcą do likwidacji palenisk domowych:

- program KAWKA, z którego – dzięki dofinansowaniu wymiany systemu ogrzewania, korzysta około tysiąca właścicieli rocznie;

- bonus finansowy przy okazji sprzedaży mieszkań komunalnych, jeśli kupujący zdecyduje się na zmianę systemu ogrzewania na proekologiczne;

- zmiana struktury czynszu za lokale komunalne. – Będziemy nakłaniali lokatorów do likwidacji pieców, a to będzie miało na wysokość czynszu – zapowiada prezydent Dutkiewicz.

3. Antysmogowe zmiany prawa

Prezydent Wrocławia zapowiedział także inicjatywy zmierzające do zmiany prawa, które miałyby wpływ na ograniczenie smogu:

- wprowadzenie certyfikatów na piece;

- określenie minimalnej jakości węgla;

- przywileje dla pojazdów hybrydowych i elektrycznych;

- odliczenie VAT przy zakupie przez przedsiębiorców aut elektrycznych lub hybrydowych do celów służbowych.

- Walka ze smogiem to proces na lata. Mamy pomysły, jak odcinać mu głowy, mam nadzieję, że nie będą odrastały. Plan, który przygotowaliśmy to podstawa, z pewnością będzie się on rozwijał – zapowiada Rafał Dutkiewicz.

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

U96 sobota, 05.12.2015 19:17
Najlepiej zakazać wjazdu do centrum, wszystkim i wszędzie... To nie...