Wrocław w pierwszej setce najinteligentniejszych miast świata!

poniedziałek, 27.7.2020 13:07 487 0

Wrocław i Warszawa jako jedyne polskie miasta znalazły się w pierwszej setce najinteligentniejszych miast świata. To wyniki najnowszego raportu Cities in Motion Index 2020, przygotowanego przez IESE Business School, jedną z najlepszych szkół biznesu na świecie. Eksperci najwyżej ocenili Wrocław za planowanie przestrzenne, transport i mobilność oraz więzi społeczne.

Tylko w porównaniu z zeszłym rokiem, Wrocław awansował w rankingu o siedem miejsc, zajmując 88 miejsce. Wśród polskich miast wyżej znalazła się tylko Warszawa, plasując się na 54. lokacie. Eksperci oceniali miasta m.in. pod względem urbanistyki/planowania przestrzennego, transportu i mobilności, środowiska, sytuacji ekonomicznej, kapitału ludzkiego i więzi społecznych. Wrocław został najwyżej oceniony w kategorii "transport i mobilność" (27. miejsce na świecie)"planowanie przestrzenne" (56. miejsce) oraz "więzi społeczne" (60. miejsce). Warto zaznaczyć, że w przypadku transportu miasto znacząco poprawiło wynik z poprzedniego roku, notując awans o 22 pozycje. Biorąc pod uwagę całokształt ocen, Wrocław wypadł w rankingu lepiej, niż m.in. Pekin, Quebec, Florencja czy Turyn.

- Cieszy nas, że Wrocław stale się rozwija i pnie się w górę w rankingu. Eksperci doceniają potencjał naszego miasta - mówi Robert Bednarski, dyrektor Biura Smart City i Zarządzania Projektami. - Raport bardzo szeroko nakreśla obraz miast. Badacze oceniają je nie tylko pod względem technologii, ale również istotnych czynników społecznych.

Jak czytamy w prestiżowym raporcie, eksperci przeanalizowali miasta pod kątem 101 wskaźników. Bazą do wystawienia ocen były dane pochodzące m.in. z Banku Światowego oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podstawą do badań były również wywiady z liderami miasta, przedsiębiorcami, naukowcami i ekspertami. W raporcie czytamy, że projekt "łączy światową sieć ekspertów w miastach i specjalistów z sektora prywatnego z lokalnymi władzami z całego świata". W tym roku przeanalizowano 174 miasta w 80 krajach.

Poniżej link do raportu: https://media.iese.edu/research/pdfs/ST-0542-E.pdf

Obecnie Biuro Smart City Wrocław realizuje kolejne projekty, mające na celu podniesienie jakości życia mieszkańców:
1. Inteligentne oświetlenie
2. Detekcja miejsc postojowych dla autobusów turystycznych oraz osób z niepełnosprawnościami
3. SmartCitizen - Kompleksowe Badanie Ruchu
4. Inteligentne kosze na śmieci
5. Stacje pogodowe w parkach miejskich
6. Robosfera bez barier
7. Detekcja miejsc postojowych dla samochodów osobowych
8. Telemedycyna i teleopieka kardiologiczna i diabetologiczna
9. Telemedycyna i teleopieka społeczna dla seniorów
10. Zdalne badanie KTG dla kobiet w ciąży
11. Innowacyjny system kolejkowy
12. Smart City as a platform - NOKIA
13. Inteligentny system monitoringu we wrocławskim ZOO
14. Defibrylatory w przestrzeni miejskiej

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz