Wrocław skontrolował taksówkarzy z aplikacji mobilnych [Zobacz rezultaty, Foto, Wideo]

wtorek, 6.12.2022 10:27 364 1

Dolnośląska policja przeprowadziła w weekend szeroko zakrojoną kontrolę kierowców, którzy oferują usługi taksówkarskie. W przygotowaniach do akcji bezcenna okazała się pomoc urzędników Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia, którzy przeszkolili przeszło 80 funkcjonariuszy. – Wszystko, co robimy ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa wrocławianek i wrocławian. O takie kontrole zabiegało zresztą środowisko tzw. tradycyjnych taksówkarzy – mówi Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W szeroko zakrojonej akcji służb, która odbyła się w miniony weekend na terenie Wrocławia, udział wzięło ponad 180 funkcjonariuszy policji, straży granicznej, inspekcji transportu drogowego i służb skarbowych. Efekt? Skontrolowano 245 pojazdów. Wystawiono ponad 60 mandatów, zatrzymano 30 dowodów rejestracyjnych. 8 osób nie posiadało licencji uprawniającej do świadczenia usług w zakresie przewozu osób a 4 taksówkarzy zatrzymano – m.in. z powodu posiadania środków zakazanych oraz jazdy pod wpływem alkoholu. Urząd reaguje na te wyniki i zapowiada kolejne kroki.

Taksówkarscy oszuści i przestępcy na celowniku

Nie od dziś wiadomo, że w kolejnych miastach dochodzi do przestępstw oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu taksówek oferujących usługi za pośrednictwem aplikacji. W obszarze działań Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia jest m.in. wydawanie licencji na przewozy osób taksówką, dlatego urzędnicy są w tej materii najbardziej kompetentni i zorientowani.

– Temat traktujemy bardzo poważnie, dlatego działamy dwutorowo. Z jednej strony szczegółowo weryfikujemy dokumenty przed wydaniem licencji, z drugiej współpracujemy z policją w zakresie szerszych kontroli, do przeprowadzania których uprawnione są tylko konkretne służby – tłumaczy Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu we wrocławskim Urzędzie Miejskim.

Urzędnicy przeszkolili policjantów

Które przepisy regulują kwestie legalności funkcjonowania taksówek? Jak powinna wyglądać prawidłowa licencja i jak oznaczony musi być pojazd? Co zmieni się w przepisach 2 stycznia 2023 roku? To tylko niektóre zagadnienia ze szkoleń, jakie eksperci Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia przeprowadzili dla przeszło 80 funkcjonariuszy.

Dobra współpraca między policją a Urzędem Miasta przy tej zorganizowanej akcji służb nie jest ostatnią wspólną inicjatywą obu stron. Zarówno Komenda Wojewódzka Policji, jak i wrocławski magistrat zapewniają, że podejmowanie kolejnych inicjatyw wymierzonych w nieuczciwych przedsiębiorców jest przesądzone.

Urząd reaguje na wyniki kontroli – stawiają na edukację pasazerów

Weekendowa akcja pokazała, że w tym obszarze dochodzi do nieprawidłowości. Urzędnicy wrocławskiego magistratu traktują sprawę poważnie i zapowiadają kolejne kroki.

– Zapewniam, że będziemy reagować na nieprawidłowości wśród osób zajmujących się przewozem osób tak stanowczo, jak tylko pozwala nam na to prawo. Dodatkowo, wyjdziemy z akcją edukacyjno-informacyjną dla wrocławskich pasażerów. Podpowiemy jak rozpoznać legalnie działającą taksówkę i zweryfikować prawdziwość licencji taksówkarza. Wszystko dla zapewnienia możliwie dużego poczucia bezpieczeństwa pasażerów – deklaruje Paulina Tyniec-Piszcz.

Komunikat KMP we Wrocławiu:

Wylegitymowanych łącznie 370 osób, skontrolowanych 245 pojazdów świadczących usługi przewozu osób z wykorzystaniem m.in. aplikacji, zatrzymany taksówkarz podejrzewany o dokonanie przestępstwa o charakterze seksualnym, a także osoba poszukiwana do odbycia kary w zakładzie karnym i 4 kierowców za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i posiadanie środków zabronionych. To tylko część efektów szeroko zakrojonych całonocnych działań, które w stolicy Dolnego Śląska przeprowadzili funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego i innych komórek Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, a także Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu oraz ITD, Straży Granicznej i Służby Celno-Skarbowej. Podczas akcji mundurowi kontrolowali pojazdy, których kierujący świadczą usługi przewozu osób „na aplikację”.

Mając na uwadze fakt, że na terenie naszego kraju dochodzi do zdarzeń w pojazdach wykorzystywanych do przewozu osób na tzw. aplikację, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej zainicjowali w stolicy naszego województwa szeroko zakrojone działania mające na celu zapobieganie tego typu zdarzeniom kryminalnym.

Akcja, w której uczestniczyli funkcjonariusze z kilku komórek organizacyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, policjanci prewencji, ruchu drogowego i operacyjni z wrocławskiej komendy miejskiej, Oddziału Prewencji Policji we Wrocławiu, a także Straż Graniczna, Służba Celno-Skarbowa oraz Inspekcja Transportu Drogowego, była również doskonalą okazją do identyfikowania i zatrzymywania sprawców przestępstw oraz wykroczeń popełnianych przez kierowców, którzy świadczą usługi przewozu osób.

W piątkową noc w centrum Wrocławia oraz w rejonie klubów i dyskotek funkcjonariusze prowadzili intensywne kontrole kierujących trudniących się przewozem osób na tzw. aplikację. Mundurowi sprawdzali między innymi stan techniczny pojazdów, trzeźwość i uprawnienia  kierujących, legalność okazywanych dokumentów i pobytu obcokrajowców na terenie RP. Funkcjonariusze drobiazgowo kontrolowali także posiadanie stosowanych licencji na przewóz osób. Oczywiście każdy z kierowców weryfikowany był w policyjnych bazach danych, co pozwala na identyfikację osób poszukiwanych, nielegalnie przebywających na terenie naszego kraju czy takich, którzy wsiedli za kierownicę auta, pomimo ewidentnych przeciwwskazań, takich jak posiadanie aktywnego zakazu prowadzenia pojazdu czy braku uprawnień.

Przed akcją, dzięki ścisłej współpracy z Wydziałem Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia, mundurowi wzięli udział w kompleksowym przeszkoleniu z urzędnikami z magistratu w zakresie pozwoleń, wydawanych licencji i wymaganych oznaczeń pojazdów, które to osoby zajmujące się przewozem osób muszą posiadać w trakcie świadczenia usług.

     
W trakcie samych działań, które prowadzone były wieloaspektowo, policjanci kryminalni kontrolowali konkretnych kierowców, wytypowanych podczas wcześniejszej obserwacji i czynności operacyjnych. Funkcjonariusze prewencji, ruchu drogowego i pozostałych służb, biorących udział w akcji, wykonywali masowo kontrole kierujących zajmujących się przewozem osób, aby ujawniać wszelkie wykroczenia oraz przestępstwa, których mogli dopuścić się kontrolowani kierowcy.   

Podczas działaniach, w których udział wzięli funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, ITD i Służby Celno-Skarbowej, wylegitymowanych zostało łącznie 370 osób, skontrolowanych 245 pojazdów wykorzystywanych do przewozu osób. W wyniku podjętych czynności za popełnione przestępstwa zatrzymano obcokrajowca podejrzewanego o dokonanie przestępstwa o charakterze seksualnym, osobę poszukiwaną do odbycia zaległej kary pozbawienia wolności oraz 4 kierowców – sprawców przestępstw, m.in. prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i posiadania środków zabronionych. Mundurowi zatrzymali ponadto blisko 30 dowodów rejestracyjnych, w związku ze złym stanem technicznym, brakiem badań technicznych czy uchybieniami w zakresie oznakowania pojazdów wykorzystywanych do przewozu osób. Wystawiono również ponad 60 mandatów karnych oraz sporządzono 3 wnioski do sądu o ukaranie. 8 kierowców nie posiadało licencji uprawniającej do świadczenia usług w zakresie przewozu osób i w myśl przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego muszą się one teraz liczyć z karami finansowymi w kwocie do 12 tysięcy złotych.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

wtorek, 06.12.2022 14:24
Karać taxi cwaniaczki