Wrocław przyjął kolejnych uczniów z terenów popowodziowych na zieloną szkołę

środa, 20.11.2024 11:45 818 0

Wrocław przyjął kolejnych uczniów z terenów popowodziowych na „zielone szkoły”. Tym razem do naszego miasta przyjechali licealiści z Kłodzka, którzy aktywnie spędzają czas m.in. na wrocławskich basenach i lodowiskach, a także zwiedzają najpopularniejsze miejsca w mieście.

Grupę kilkunastu licealistów z Kłodzka wraz z opiekunami przyjęło wrocławskie WCT Spartan, zapewniając im hotel, wyżywienie oraz pełen dostęp do swoich obiektów sportowych.
– Młodzież przez cały tydzień korzystać będzie z naszego basenu oraz lodowiska przy ul. Wejherowskiej. Do ich dyspozycji są także instruktorzy zarówno jazdy na łyżwach, jak i pływania. Zatem osoby, które wcześniej nie miały przykładowo łyżew na nogach, mają okazję, by pod okiem profesjonalistów spróbować i tej dyscypliny sportu – mówi Maciej Moczko, rzecznik WCT Spartan.
Poza tym, licealiści w ramach „zielonej szkoły” brali już udział w warsztatach edukacyjnych we wrocławskiej Hali Stulecia oraz zwiedzali wrocławskie Zoo.
– Mamy bardzo fajne warunki, zarówno jeżeli chodzi o zakwaterowanie, jak i przygotowane dla nas atrakcje. Osobiście cieszę się, że jest dużo zajęć sportowych, choć wizyta w Hali Stulecia i Zoo też była super. Poza tym jesteśmy tu naszą paczką, co pozytywnie nas nastraja – podkreśla Łukasz Burek, uczeń II klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Kłodzku.
Przed nimi jeszcze m.in. wizyta w Hydropolis, na stadionie Tarczyński Arena, w Centrum Historii Zajezdnia oraz na meczach wrocławskich drużyn piłki ręcznej i siatkowej.
– Jesteśmy niezwykle wdzięczni, że Wrocław tak miło nas przyjął. Dzieci mają zapewnionych naprawdę wiele atrakcji. Nie mają czasu się nudzić, a przede wszystkim myśleć o tym, co wydarzyło się we wrześniu. Wśród naszych licealistów są tacy, których mieszkania czy zakłady pracy rodziców zostały zalane. Spędzając miło czas we Wrocławiu mają szansę, choć na chwilę, o nich zapomnieć – mówi Irena Biesiadecka-Adamek, nauczycielka I Liceum Ogólnokształcącego w Kłodzku.
Wyjazdy uczniów z terenów popowodziowych organizowane są w ramach współpracy z Ministerstwem Edukacji. I jest to już kolejna grupa, jaką przyjął Wrocław.
Wcześniej gościliśmy uczniów z Wlenia, którzy wraz z opiekunami spędzili we Wrocławiu tydzień pełen atrakcji. Mieli zapewniony nocleg, wyżywienie, a także salę do zajęć wychowawczych, salę gimnastyczną, korty tenisowe oraz boiska.
Ale na tym nie koniec. Wrocław przygotowany jest na przyjazd kolejnych osób z terenów popowodziowych. Placówki oświatowe przygotowały miejsca dla ponad setki dzieci i ich opiekunów. Są one w kontakcie z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, która w imieniu MEN koordynuje program „Zielone szkoły: wycieczki dla uczniów z terenów dotkniętych powodzią”.  
– Wiele placówek na Dolnym Śląsku zostało zniszczonych. Teraz najważniejsze, by zaopiekować się uczniami. Dzięki takim wyjazdom dzieci chociaż na chwilę zapomną o przeżytej tragedii, a ich rodzice będą mieli pewność, że ich pociechy są bezpieczne i zaopiekowane – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM.

Wsparcie dla terenów objętych wrześniową powodzią
Wrocław od początku wspiera dolnośląskie miejscowości, które dotknięte zostały powodzią. Jeszcze we wrześniu z budżetu miasta przekazano 1,5 mln złotych na wsparcie finansowe trzech samorządów: Kłodzka, Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. To pieniądze na pokrycie najbardziej pilnych wydatków w tych miastach.

Miejskie instytucje i jednostki także wspierają powodzian
Osobom z zalanych terenów pomagali także pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. W kilku turach do Lądka-Zdroju i Kłodzka wyjechało ok. 40 pracowników ośrodka, wspierając na miejscu kolegów po fachu oraz mieszkańcom mierzącymi się ze skutkami powodzi. Prowadzili wywiady, które są niezbędne, by otrzymać pomoc finansową, wprowadzali dane do systemu i pomagali przy generowaniu decyzji. W Lądku-Zdroju nadal na miejscu jest kilka osób zatrudnionych na co dzień we wrocławskim ośrodku.
Z kolei ekipy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji działają w Stroniu Śląskim, by pomóc przywrócić funkcjonowanie lokalnej oczyszczalni ścieków. Powódź wstrzymała jej pracę. A sprawne działanie tego typu obiektu ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa miasta i jego mieszkańców.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)