Wrocław edukuje, a także bezpłatnie testuje w kierunku HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Nowych zakażeń wciąż przybywa

czwartek, 28.11.2024 14:25 407 0

Według danych statystycznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w 2023 r. w Województwie Dolnośląskim zarejestrowano 300 nowych przypadków zakażeń HIV.
Liczba ta od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Wrocław od dwóch lat realizuje kampanię edukacyjną wroc.win.with.hiv, dotyczącą profilaktyki w zakresie HIV/AIDS oraz infekcji przenoszonych drogą kontaktów seksualnych skierowaną do uczniów, rodziców i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz studentów.

- W tej kampanii zwracamy się głownie do młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie. Unikajmy zachowań ryzykownych, testujmy się i bądźmy tolerancyjni wobec osób już zakażonych HIV i chorych na AIDS – apeluje Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia

W tym roku w kampanii bierze udział ponad 11 tys. uczniów, rodziców, nauczycieli z 17 szkół oraz ponad setka studentów z 2 uczelni wyższych .

- Realizujemy szkolenia dla uczniów, nauczycieli, rodziców, koordynatorów promocji zdrowia, młodzieżowych liderów opinii oraz studentów, przekazując rzetelną wiedzę na temat chorób przenoszonych drogą płciową oraz zwracamy uwagę na zachowania ryzykowne – wymienia Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.

Oprócz edukacji, Miasto bezpłatnie i anonimowo testuje w kierunku HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. W Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym każda osoba, o potwierdzonym zakażeniu HIV, natychmiast zostaje objęta leczeniem - w dniu diagnozy, otrzymuje profesjonalne wsparcie, komplet informacji o dalszym postępowaniu a także plan leczenia. Tak samo jest w przypadku innych chorób.

- Jeśli społeczeństwo jest wyedukowane i ma do nas zaufanie, da się nad tą epidemią zapanować. Masowa edukacja, na każdym kroku, przypominanie o profilaktyce i testowaniu, jest tu kluczowe – podkreśla dr n. med. Bartosz Szetela, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych z Klinki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny w Poradni Terapii Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych przy ul. Wszystkich Świętych, oprócz bezpłatnego, anonimowego testowania w kierunku HIV i innych chorób przenoszonych drogą kontaktów seksualnych, realizuje także poradnictwo przed i po testowe a także edukuje na temat tych infekcji. Osoby o potwierdzonym zakażeniu, otrzymają tu kompleksowe wsparcie. Wszystkie te działania kosztują Miasto ok. 300 tys. zł rocznie.
Poradnia sprawuje opiekę medyczną nad osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS. Lekarze pracujący w Poradni zaliczani są do najwybitniejszych w tej dziedzinie specjalistów w kraju, oprócz pracy lekarskiej zajmują się również pracą naukową i dydaktyczną.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)