Wrocław bliżej Ciebie!

poniedziałek, 18.3.2024 09:32 321 0

Wrocław bliżej Ciebie! – pod takim hasłem w sobotę (16 marca) odbyła się konwencja wyborcza Jacka Sutryka, podczas której prezentowani byli kandydaci do Rady Miejskiej z listy KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy (lista nr 10). 
- Bądźcie sobą, bądźcie autentyczni. To nasz największy atut i siła. I mówcie zawsze, ale to zawsze, tylko dobrze o Wrocławiu – mówił do zebranych we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 12:00, gromadząc ok 250 osób – mieszkańców miasta, radnych miejskich i kandydatów do Rady Miejskiej Wrocławia z KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy.
- Wrocław jest stolicą dumnych ludzi, którzy potrafią naszą pracę zauważyć i docenić, którzy tak jak my widzą wyzwania, ale widzą je na tle tego wszystkiego co wspólnie zdziałaliśmy w ostatniej kadencji. Mamy piękny dorobek, który przysłużył się Wrocławiowi. Mamy duże doświadczenie prac, które poprawiły komfort życia we Wrocławiu, umiemy wsłuchiwać się w głos mieszkańców i wiemy jak rozwiązywać problemy. Ale nie martwcie się Państwo – ilukolwiek z nich nie rozwiążecie, pojawią się nowe. Pracy nam nie zbraknie – przemawiał prezydent Wrocławia.

Do zebranych zwrócił się także pełnomocnik KWW, radny mijającej kadencji i kandydat do Rady Miejskiej, Jarosław Krauze: - Jesteśmy w Centrum Historia Zajezdnia, miejscu w którym wykuwał się obywatelski, dumny Wrocław - powiedział radny.
Następnie na scenie prezentowały się kolejno osoby startujące z pierwszego miejsca w każdym z 7 okręgów. Kandydaci przedstawili zarówno punkty programowe dla swojego okręgu, jak i swoje koleżanki i kolegów z okręgu. 
Rozpoczął Dominik Kłosowski, „jedynka” w okręgu nr 1. Podczas przemówienia zwrócił uwagę na najważniejsze jego zdaniem osiągnięcie mijającej kadencji: Aleję Wielkiej Wyspy. Punkty programowe dla okręgu nr 1 to m.in. konieczność spięcia sieci dróg rowerowych na Starym Mieście czy konieczność rozwoju usług i rekreacji nad fosą w centrum Wrocławia. 
W planie jest rozpoczęcie budowy trasy autobusowo-tramwajowej przez Gajowice - trasa dostępna dla autobusów będzie już w 2026 roku. Po przemówieniu Kłosowski na scenę zaprosił wszystkich startujących z KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy 1 okręgu.

Po nim głos zabrała Anna Kołodziej, współprzewodnicząca wrocławskich struktur Lewicy i liderka listy w okręgu numer 2. Zadeklarowała m.in. połączenie tramwajowe ze Swojczycami (do 2026 roku) po nowo wybudowanych Mostach Chrobrego czy rewitalizację wybranych obszarów połączoną z remontami kamienic, podwórek i wymianami pieców np. w okolicach ul. Żeromskiego. 
– Powiększymy Park Szczytnicki, utworzymy park Smocze Uroczysko na Strachocinie, będziemy sadzić drzewa wzdłuż ważnych ulic jak Kochanowskiego czy Żeromskiego. Zamierzamy budować nowe kładki pieszo-rowerowe łączące osiedla rozdzielone rzekami – mówiła w Centrum Historii Zajezdnia.

Okręg numer 3 reprezentowała prof. Elżbieta Wojaczyńska, kierująca na co dzień wrocławskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Zapowiedziała m.in. utworzenie nowej trasy autobusowo-tramwajowej wzdłuż ul. Borowskiej, remont Powstańców Śląskich wraz z torowiskiem, powstanie nowych tras rowerowych wzdłuż Ślężnej i Spiskiej i dokończenie Promenady Krzyckiej. 
– Wybudujemy nowoczesne centrum biblioteczne dla Tarnogaju, Gaju i Hub. Szczególnie ważny jest także program energetyczny, zwłaszcza na obiektach miejskich, w tym powstanie miejskiej farmy fotowoltaicznej – mówiła prof. Wojaczyńska.
- Zamierzamy pracować m.in. nad rozpoczęciem prac nad zagospodarowaniem Klinu Wojszycko-Jagodzińskiego, Parku Henrykowskiego i parku przy Zwycięskiej. Dokończymy budowę tramwaju na Jagodno. Istotne są inwestycje w edukację: budowa i rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy Zwycięskiej oraz Szkoły Podstawowej nr 61 przy Skarbowców – przemawiała Dorota Pędziwiatr, radna osiedlowa na osiedlu Strachocin-Swojczyce-Wojnów, z listy w okręgu nr 4.

Rowerowa Zielona Oś Zachodnia, inwestycje w szkoły: rozbudowa Elektronicznych Zakładów Naukowych przy Braniborskiej, LO nr VI czy kompleksowy remont zajezdni przy Legnickiej, która stanie się nowoczesnym miejscem na działalność kulturalną – to zapowiedzi programowe dla okręgu nr 5, który reprezentuje Bartłomiej Ciążyński, aktualnie wiceprezydent Wrocławia, przedstawiciel Lewicy i lider listy w okręgu nr 5. 
– We Wrocławiu da się! Budować, inwestować, tworzyć nowe miejsca w żłobkach i przedszkolach. Szczególnie ważne są nowa polityka mieszkaniowa, w tym budowa ponad 2 tys. mieszkań komunalnych czy wzmacnianie dialogu międzykulturowego – mówił Ciążyński.

Prawniczka Anna Rolirad reprezentowała okręg nr 6. Podczas wystąpienia programowego zwróciła uwagę na konieczność budowy trasy tramwajowej na Maślice i Muchobór Wielki. 
– Tramwaje mogłyby pojechać tamtędy w 2028 roku. Ponadto, wrócimy do pierwotnych założeń osiedla Nowe Żerniki, które miało być osiedlem modelowym i kompletnym. Zamierzamy wybudować tam m.in. nowy zespół szkolno-przedszkolny. Będziemy rozwijać i rewitalizować kąpieliska, jak „Królewiecką” oraz Glinianki – mówiła Anna Rolirad, deklarując ponadto rozwój programów profilaktyki zdrowotnej czy wsparcia rodzin.

Siódmy okręg reprezentował Sergiusz Kmiecik, prawnik, aktualnie przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. Dla północnych osiedli Wrocławia mówił m.in. o rozpoczęciu prac nad utworzeniem trasy autobusowo-tramwajowych na Psie Pole (2030 rok), budowie nowoczesnych centrów bibliotecznych dla Zakrzowa i Pawłowic i Widawy, Lipy Piotrowskiej i Świniar. 
– Będziemy niezmiennie inwestować w zieleń. Zagospodarujemy park na Psim Polu/Zgorzelisku oraz park przy ul. Kminkowej. Będziemy sadzić drzewa wzdłuż ważnych arterii jak Sobieskiego i Krzywoustego. A dla całego Wrocławia będziemy pracować nad remontami głównych arterii drogowych jak Powstańców Śląskich, Pułaskiego, Olszewskiego czy Szczytnickiej – mówił Sergiusz Kmiecik.

Na koniec raz jeszcze głos zabrał Jacek Sutryk, który zebranym życzył powodzenia: - Łączymy doświadczenie i młodość. W tej sztafecie pokoleń pojawiają się ci, którzy chcą wyjść ze strefy komfortu i poświęcić swoją energię i czas dla dobra naszego miasta – mówił Jacek Sutryk.

Konwencję zakończyło symboliczne „Family Photo”.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)