Władze miasta oszczędności powinny zaczynać od siebie, nie od jakości życia mieszkańców

poniedziałek, 6.12.2021 15:19 727 0

InVitro dla leczonych onkologicznie, strategia zeroemisyjności Wrocławia i wprowadzenie obiecywanego przez Jacka Sutryka programu przebudowy nawierzchni ulic pokrytych kostką brukową – to najważniejsze poprawki, które wniosły kluby Nowoczesna i Współczesny Wrocław do budżetu miasta na rok 2022. Radni i radne wnoszą również m.in. o remonty kamienic, podwórek, placówek edukacyjnych i sportowych.

- Chcemy poprawić budżet Wrocławia w trudnych finansowo czasach, ponieważ decyzje rządu PiS zmniejszyły spodziewane wpływy do budżetu. W takich warunkach szczególnie istotne jest, by władze miasta oszczędzanie zaczęły od siebie, a nie od jakości życia mieszkańców. Dlatego chcemy, by zmiany w budżecie zostały sfinansowane przede wszystkim z wydatków na promocję i zmniejszenia kosztów obsługi prezydenta – mówi Piotr Uhle, przewodniczący Nowoczesnej w Radzie Miejskiej Wrocławia.

- Trudna sytuacja budżetowa miasta wymaga szczególnej uwagi przy układaniu budżetu. Dlatego też proponujemy szereg drobnych, ale bardzo istotnych przesunięć budżetowych, na których skorzystają mieszkańcy – mówi Michał Górski, sekretarz klubu Współczesny Wrocław.

- Osiedla położone na obrzeżach Wrocławia od dłuższego czasu czują się pomijane. Inwestycje praktycznie nie są tutaj realizowane, budowa ulicy Hiacyntowej na Pawłowicach po raz kolejny jest zgłaszana jako paląca potrzeba. Takie osiedla jak Polanowice rozrastają się w niebywałym tempie, nie idą za tym jednak żadne kroki ułatwiające mieszkańcom życie. Brak terenów do rekreacji doskwiera mieszkańcom, co jest głośno komunikowane – zaznaczyła Magdalena Razik-Trziszka, radna Nowoczesnej, przewodnicząca Komisja Spraw Społecznych, Osiedli i Partycypacji RMW.

Zabezpieczenie płodności dla osób leczonych onkologicznie

Nowoczesna i Współczesny Wrocław proponują wprowadzenie programu profilaktycznego, który pozwoli zabezpieczyć komórki jajowe i nasienie osób, które trafią na leczenie onkologiczne i w jego skutek mogą utracić płodność. Analogiczny program wprowadził już m.in. Poznań.

- Czas pandemii wyjątkowo dotkliwie doświadczył pacjentów onkologicznych. Ważnym jest aby konsekwencje wycieńczających terapii były jak najmniejsze. Chemioterapia i radio terapia bardzo często powodują trwałą niepłodność, program zdrowotny zabezpieczający płodność u pacjentów onkologicznych jest tym co może zminimalizować skutki leczenia. Mrożenie komórek jajowych bądź plemników pozwoli pacjentom skorzystać z metody In Vitro i cieszyć się potomstwem po zakończeniu terapii – argumentuje radna Magdalena Razik-Trziszka.

Strategia zeroemisyjności miasta Wrocławia

Radni N i WW po raz kolejny zwracają uwagę na konieczność opracowania strategii zeroemisyjności miasta.

- 10 tysięcy złotych przewidziane w budżecie na ewidencję źródeł emisji gazów cieplarnianych to działanie nieadekwatne do ogłoszonego przez Radę Miejską Wrocławia alarmu klimatycznego - zaznaczyła Jolanta Niezgodzka, radna Nowoczesnej i członkini Komisji Zrównoważonego Rozwoju Rady Miejskiej Wrocławia.

- Przykładem naszej zasady działania może być przesunięcie środków z promocji na stworzenie strategii zeroemisyjności jest niezbędna w perspektywie katastroficznych zmian naszego klimatu. Nie chcemy pozostać obojętni i bierni – argumentuje Górski.

Program kostkowy

W 2018 r. Jacek Sutryk mówił „program kostkowy jest jednym z moich priorytetów, dzięki któremu zaplanujemy przebudowę tych ulic w rejonie centrum, które nie były rewitalizowane od czasów wojny i maja nadal nawierzchnię z poniemieckiej kostki”.

Niestety po trzech latach stan realizacji tej zapowiedzi jest w opinii radnych N i WW niewystarczający. Dlatego radni zgłosili potrzebę remontu m.in. ul. Nowowiejskiej, Słowiańskiej, Szczytnickiej, Piastowskiej, Poznańskiej czy Tarnogajskiej.

- Chcemy pomóc prezydentowi w wywiązaniu się z obietnic wyborczych, dlatego po raz kolejny zgłaszamy potrzebę remontów nawierzchni zdegradowanych ulic wraz z nasadzeniami szpalerów drzew i organizacją ruchu rowerowego – mówi Piotr Uhle.

Remonty podwórek i kamienic

Tradycyjnie, radni N i WW zwracają uwagę na najbliższe otoczenie mieszkańców Wrocławia. Dlatego wnoszą o przesunięcia w budżecie, które pozwolą na przyśpieszenie remontów podwórek i interwencyjne remonty kamienic.

- Kolejny raz wnioskujemy o większe środki na remonty podwórek. W trakcie niemal każdego spotkania z mieszkańcami Kleczkowa, Gajowic, Przedmieścia Świdnickiego i Nadodrza padają wnioski i prośby o remonty. Do wyremontowania zostały wszystkie podwórka na Kleczkowie, większość tych na Gajowicach, wciąż wiele na Nadodrzu. W 2018 r. wspólnie z Prezydentem zobowiązaliśmy się, że położymy większy nacisk na remont zasobu komunalnego, dlatego w budżecie musimy przeznaczyć zdecydowanie więcej pieniędzy na ten cel – mówi Jolanta Niezgodzka.

- Jeżeli miejskie podwórza będą remontowane w takim tempie, jakie proponuje prezydent Sutryk, cały proces zakończymy w XXII wieku. Tymczasem mieszkańcy brodzą po kostki w błocie i muszą chodzić z latarką, żeby wyrzucić śmieci. To wstydliwa sprawa w mieście o ambicjach metropolitalnych. Nie godzimy się na to – zaznaczył Uhle.

Zieleń i rekreacja

Radni i radne N i WW wnoszą również o szereg istotnych inwestycji w zieleń, m.in. zagospodarowanie Wzgórza Kilimandżaro, wgłębnika przy ul. 8. Maja, instalację przyłącza elektrycznego w Ekoparku przy ul. Starogajowej, zagospodarowanie popularnej Górki Szczepińskiej, II etap remontu Skweru Skaczącej Gwiazdy i oświetlenie niebezpiecznego parku przy ul. Stacyjnej. Radni zwracają również uwagę na zieleń na wnętrzach podwórzowych, postulując nowe nasadzenia i place zabaw. Szczególną uwagę zwróciła sytuacja zieleni na osiedlu Pawłowice, gdzie dodatkowej opieki potrzebuje istniejący tam starodrzew.

Mobilność i sprawy komunalne

Radni ponownie wnoszą o szereg spraw z zakresu polityki komunalnej, np. dokończenie kanalizacji na osiedlu Leśnica, budowę kładki pieszo-rowerowej łączącej Ołbin z osiedlem Zalesie-Zacisze, szereg remontów chodników, wydłużenie linii 116 do pętli przy ul. Kamieńskiego czy nowa organizacja ruchu pieszo-rowerowego na osiedlu Zalesie-Zacisze wzdłuż ul. Kochanowskiego. Radni wnoszą również o budowę przystanków wiedeńskich przy Arkadach i Renomie.

Edukacja i infrastruktura społeczna

Radni wnoszą o zwiększenie finansowania na pilne remonty infrastruktury edukacyjnej i społecznej, m.in. o dostosowanie lokali na Centra Aktywności Lokalnej na Zakrzowie oraz Kleczkowie, a także dostosowanie siedziby Rady Osiedla Pawłowice. Radni wnoszą również o remonty szkół – SP107, SP91, SP78, SP1, SP97, a także przedszkoli, np. przedszkola nr 94. Radni zwracają również uwagę na potrzebę remontu stadionu przy ul. Kosmonautów 320.

 

Zobacz poprawki Nowoczesnej i Współczesnego Wrocławia:

  • Opracowanie strategii zeroemisyjności dla Miasta Wrocławia
  • Wprowadzenie programu profilaktycznego zabezpieczenia płodności u osób z chorobą nowotworową
  • Opracowanie dokumentacji projektowej w celu budowy kompleksowej kanalizacji osiedla Leśnica

ZRÓWNOWAŻONA MOBILNOŚĆ

  • Przystanki wiedeńskie na ul. Świdnickiej (przy Arkadach i Renomie)
  • Remont chodników przy ul. Różanej (od ul. Inżynierskiej do Makowej)
  • Remont chodników przy ul. Biskupa Tomasza Pierwszego (po stronie nieparzystej) wraz z uporządkowaniem parkowania i nowymi nasadzeniami
  • Remont chodnika przy ul. Kraszewskiego (po nieparzystej stronie na odcinku od ul. Trzebnickiej do ul. Zegadłowicza) wraz z uporządkowaniem parkowania i nowymi nasadzeniami
  • Rozbrukowanie części nawierzchni przy ul. Zegadłowicza na odcinku od ul. Kleczkowskiej do ul. Kraszewskiego, w celu wprowadzenia podwójnego szpaleru drzew po obu stronach ulicy
  • Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic: Karpnickiej, Głównej, Wełnianej
  • Wydłużenie linii A lub 116 do ul. Kamieńskiego
  • Przygotowanie dokumentacji projektowej i budowa ścieżek rowerowych łączących przystanek "Most Szczytnicki" przy ul. Kochanowskiego i nadodrzańskie wały
  • Opracowanie koncepcji budowy kładki pieszo-rowerowej łączącej ul. Mianowskiego i Bujwida
  • Remont nawierzchni we wnętrzu między ul. Radosną a Komandorską
  • Przygotowanie dokumentacji projektowej i budowa jezdni i chodników w ciągu ul. Hiacyntowej
  • Przygotowanie dokumentacji projektowej i budowa drogi dojazdowej do obiektu sportowego przy ul. Niepodległości 5
  • Remontu nawierzchni ul. Pawiej na odcinku od ul. Jasienicy do skrzyżowania ulic Przystankowej z Terenową wraz z chodnikami, ścieżką rowerową i oświetleniem
  • Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Rozbudowa ul. Grota – Roweckiego, na odcinku od ronda Piotra Bednarza do ul. Wspólnej, w celu wyzn. infrastruktury pieszo-rowerowej"
  • Opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy drogi przy ul. Lubawskiej wraz odwodnieniem i oświetleniem
  • Opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy drogi przy ul. Będkowskiej wraz odwodnieniem i oświetleniem
  • Przygotowanie dokumentacji projektowej i remont wgłębnika przy ul. 8 Maja

PLACÓWKI OŚWIATOWE

  • Przygotowanie dokumentacji projektowej i przebudowa terenów zielonych przy boisku na terenie SP91 przy ul. Sempołowskiej
  • Przygotowanie dokumentacji projektowej i remont sali gimnastycznej SP1 przy ul. Nowowiejskiej
  • Przygotowanie dokumentacji projektowej i termomodernizacja SP107 przy ul. Prusa
  • Rozpoczęcie budowy hali sportowej przy SP 97 przy ul. Prostej
  • Remont elewacji, termomodernizacja budynku , dostosowanie budynku do przepisów przeciwpożarowych i dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami w Przedszkolu nr 94 przy ul. Grabiszyńskiej 147

CENTRA AKTYWNOŚCI LOKALNEJ I RADA OSIEDLA

  • Dostosowanie budynku przy Trzebnickiej 33 (była siedziba ZZM) na potrzeby Centrum Aktywności Lokalnej dla osiedla Kleczków
  • Remont lokalu przy ul. Okulickiego 12 na potrzeby Centrum Aktywności Lokalnej dla Zakrzowa
  • Remont budynku po przedszkolu - nowej siedziby rady osiedla Pawłowice

REMONTY PODWÓREK I KAMIENIC

  • Remont podwórza między ulicami Wyszyńskiego, Prusa, Sępa Szarzyńskiego i Sienkiewicza.
  • Przygotowanie dokumentacji projektowej i kapitalny remont kamienicy przy ul. Żeromskiego 73
  • Opracowanie dokumentacji projektowej dla remontu podwórka Kleczkowska/Reymonta
  • Opracowanie dokumentacji projektowej i remont podwórka Trzebnicka/Kraszewskiego/Korzeniowskiego/Zegadłowicza
  • Opracowanie dokumentacji projektowej dla remontu podwórka Kleczkowska/Trzebnicka/Kraszewskiego/Zegadłowicza
  • Opracowanie dokumentacji projektowej dla remontu podwórka Niemcewicza 9-13 a Pobożnego 6-8
  • Opracowanie dokumentacji projektowej i remont podwórka między ulicami Pomorska/św. Wincentego/Rydygiera
  • Opracowanie dokumentacji projektowej dla remontu podwórka Wróbla/Hallera/Gajowicka/Sztabowa
  • Opracowanie dokumentacji projektowej dla podwórka Traugutta/Więckowskiego/Kościuszki
  • Konsultacje, przygotowanie koncepcji i dokumentacji projektowej remontu przestrzeni międzyblokowej przy ul. Łąka Mazurska

PROGRAM KOSTKOWY

  • Przygotowanie dokumentacji projektowej i remont nawierzchni i chodników wraz z nasadzeniami zieleni ul. Nowowiejskiej od ul. Wygodnej do ul. Wyszyńskiego
  • Przygotowanie dokumentacji projektowej i remont nawierzchni i chodników wraz z nasadzeniami zieleni ul. Szczytnickiej od ul. Reja do ul. Sępa Szarzyńskiego
  • Przygotowanie dokumentacji projektowej i remont nawierzchni i chodników wraz z nasadzeniami zieleni nawierzchni ul. Piastowskiej od ul. Grunwaldzkiej do ul. Sienkiewicza
  • Przygotowanie dokumentacji projektowej i remont nawierzchni i chodników wraz z nasadzeniami zieleni ulicy Słowiańskiej
  • Przygotowanie dokumentacji projektowej i remont nawierzchni i chodników wraz z nasadzeniami zieleni ul. Tarnogajskiej od ul. Klimasa do ul. Gazowej
  • Przygotowanie dokumentacji projektowej i remont nawierzchni i chodników wraz z nasadzeniami zieleni ul. Poznańskiej

Zieleń i rekreacja

  • Sanacja starodrzewia na osiedlu Pawłowice na terenie całego osiedla
  • Doświetlenie placu zabaw i siłowni zewnętrznej oraz zjazd dla wózków i rowerów od strony Starodębowej
  • Przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy placu zabaw oraz boiska wielofunkcyjnego na terenie osiedla Polanowice- Ligota - Poświętne
  • Rewitalizacja placu Piłsudskiego
  • Opracowanie dokumentacji projektowej i rewitalizacja Górki Szczepińskiej
  • Opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja zadania "Oświetlenie parku przy ul. Stacyjnej"
  • Drugi etap remontu Skweru Skaczącej Gwiazdy
  • Budowa placu zabaw na podwórku w kwadracie ulic Roentgena, Grunwaldzkiej, Suchardy i Sienkiewicza
  • Przygotowanie dokumentacji projektowej i budowa placu zabaw na podwórzu między ulicami Żeromskiego, Barlickiego, Nowowiejską i Kluczborską
  • Przygotowanie dokumentacji projektowej i remont placu zabaw na terenie SP78 przy ul. Jedności Narodowej
  • Przygotowanie dokumentacji projektowej i montaż oświetlenia Wzgórza Kilimandżaro przy ul. Fryderyka Chopina
  • Opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja zadania "Remont stadionu przy Kosmonautów 320"
  • Przyłącze prądu do Ekoparku przy ulicy Starogajowej

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)