Wirtualna Noc Muzeów we Wrocławiu

sobota, 16.5.2020 10:40 737 0

W tym roku czekają nas aż dwie Noce Muzeów. W zwyczajowym terminie, z powodu epidemii koronawirusa, tradycyjną imprezę zastąpi Wirtualna Noc Muzeów, podczas której w weekend 15-17 maja zwiedzimy online 15 wrocławskich miejsc – muzeów i atrakcji.  We wrześniu spotkamy się, jak co roku, w instytucjach kultury.

Noc Muzeum w trybie live

Podczas wirtualnego zwiedzania zobaczymy m.in. oddziały Muzeum Narodowego (w tym Panoramę Racławicką, Pawilon Czterech Kopuł), Muzeum Farmacji, Pałac Królewski, Ossolineum. Po każdym oprowadzać będą wyjątkowi goście.

Będzie miała charakter wirtualnych wieczorów, a każdy rozpocznie się o godzinie 20.00 i zakończy po północy – mówi Alfred Wagner, zastępca dyrektora Biura Promocji i Turystyki UM. – Codziennie zaprezentowanych zostanie 5 spacerów w trybie live po muzeach, każdy trwający ok. 30 minut. Pojawią się o każdej pełnej godzinie, począwszy od 20.00 – tłumaczy.

W roli przewodników po muzeach wystąpią znakomici fachowcy z dziedziny historii i historii sztuki, ale także autorzy wystaw. Po Muzeum Narodowym oprowadzi nas dyrektor Piotr Oszczanowski, po Pawilonie Czterech Kopuł Agata Iżykowska-Uszczyk, tajemnice Pałacu Królewskiego zdradzi dyrektor Muzeum Miejskiego Maciej Łagiewski – opowiada Jerzy Pietraszek. – Tam, gdzie będzie to możliwe, pokażemy relacje na żywo, a w miejscach takich, jak choćby bunkier przy pl. Strzegomskim, w którym mieści się Muzeum Współczesne Wrocław, gdzie zanika zasięg komórkowy, pokażemy zarejestrowany wcześniej materiał – wyjaśnia dyrektor Wydziału Kultury. 

Bliskie spotkanie ze sztuką

Wśród ciekawostek tegorocznej Wirtualnej Nocy Muzeów jest m.in. wystawa Elżbiety Terlikowskiej w Muzeum Teatru. – Z uwagi na okoliczności wernisaż nie mógł się odbyć, ale dzięki transmisji będziemy mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć dzieła artystki i zobaczyć, jak opowiada o swoich pracach – zwraca uwagę Jerzy Pietraszek.

Dyrektor Wydziału Kultury zaprasza na weekend 15-17 online maja także z jeszcze jednego powodu. – To nie tylko okazja do spotkania z najlepszymi znawcami, ale i możliwość dokładnego przyjrzenia się kolekcji, na co nie zawsze mamy okazję zwiedzając muzea – podkreśla Jerzy Pietraszek i od razu uprzedza, że ekipa pracująca w muzeach będzie liczyła, ze względów bezpieczeństwa, tylko trzy osoby.  

Gdzie obejrzymy Wirtualną Noc Muzeów

Wszystkie transmisje na żywo obejrzymy na oficjalnym profilu miejskim Wroclaw [Wroclove], wszystkie materiały będą też dostępne na portalu wroclaw.pl w zakładce oficjalnych obchodów 75-lecia Wrocławia.

Filmy zostaną przygotowane w podobnej konwencji, jak cieszące się olbrzymią popularnością spacery po Wrocławiu. 

Miejsca, które zwiedzimy wirtualnie:  

·        Muzeum Narodowe – Siedziba główna

·        Muzeum Narodowe – Pawilon Czterech Kopuł

·        Muzeum Narodowe – Panorama Racławicka

·        Muzeum Miejskie – Pałac Królewski

·        Muzeum Miejskie – Muzeum Militariów

·        Muzeum Miejskie – Muzeum Teatru

·        Muzeum Architektury

·        MovieGate

·        Muzeum Pana Tadeusza

·        Muzeum Przyrodnicze

·        Muzeum Farmacji

·        Muzeum Współczesne Wrocław

·        Centrum Historii Zajezdnia

·        Zakład Narodowy im. Ossolińskich

·        Dom Edyty Stein

Tradycyjna Noc Muzeów może we wrześniu

Noc Muzeów miała się odbyć 16 maja, ale nie trzeba tracić nadziei na tradycyjnie organizowaną imprezę. – Współpracujemy z innymi miastami nad najlepszym rozwiązaniem, a Poznań zaproponował, aby Noc Muzeów w Polsce odbyła się w sobotę 26 września – zapowiada Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM podkreślając, że ostateczny termin zostanie uzgodniony wkrótce.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz