Wielopiła – nowa czy używana? Porównujemy obydwie opcje

wtorek, 30.5.2023 15:37 144

Cięcie drewna na bloki i deski o odpowiednich wymiarach wymusza zakup odpowiedniego narzędzia stolarskiego. Zakłady stolarskie i przedsiębiorstwa produkcyjne chętnie decydują się na zakup wielopiły, która usprawnia i przyspiesza pracę. Urządzenia te nie są jednak najtańsze. Czy lepiej wybrać wielopiłę nową, czy kupić maszynę używaną?

Wielopiła używana - dobry wybór na start? 

Wielopiła do desek składa się z wielu tarcz tnących o różnych parametrach i właściwości, co przekłada się na możliwość uzyskania pożądanego efektu. Jeden większy blok drewna można błyskawicznie przeciąć na kilka desek lub belek, a cały proces jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Chcąc zwiększyć efektywność produkcji, wielu przedsiębiorców rozważa inwestycję w profesjonalne maszyny stolarskie. Nie zawsze trzeba jednak kupować nowy produkt. 

Używana wielopiła na pewno jest znacznie tańsza, co stanowi główną jej zaletę. To jednak nie wszystko. Jeśli urządzenie jest całkowicie sprawne, to w pewnym sensie ma się pewność, że przeszło próbę czasu i nie posiada wad produkcyjnych, które mogą o sobie znać dopiero po jakimś czasie eksploatacji. Nierzadko oferty sprzedaży takich maszyn zawierają dodatkowe podzespoły i akcesoria, które także pozytywnie wpływają na opłacalność zakupu. Z tego powodu wielopiła używana na pewno może być dobrym punktem wyjścia dla przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczyna swoją działalność i dla którego liczy się przede wszystkim minimalizacja kosztów początkowych.  

Inwestycja w nową wielopiłę? Precyzja i skuteczność na gwarancji

Powyższe zalety inwestycji w narzędzia używane mogą być jednak przyćmione przez potencjalne zagrożenia. Zakup maszyn przemysłowych i produkcyjnych rządzi się swoimi prawami - nieco podobnymi do tych, których doświadczają osoby rozglądające się za dobrym samochodem używanym. W tym przypadku jest bowiem podobnie - wielopiła używana może mieć szereg wad, o których nie informuje sprzedający. Możliwe, że wystąpiły już pierwsze problemy związane z programowaniem i sterowaniem, możliwe również, że należy wymienić poszczególne podzespoły, np. starte ostrza tnące. 

Nowa wielopiła do drewna to rozwiązanie najbezpieczniejsze i wbrew pozorom najbardziej opłacalne. Warto również pamiętać o tym, że nowe wielopiły mają wieloletnią gwarancję producencką, która zapewnia bieżące wsparcie w zakresie napraw i wymiany podzespołów. Zestawiając ze sobą scenariusz, w którym kupujemy używaną maszynę wymagające drogich napraw z wyborem nowego urządzenia, pod względem długoterminowych oszczędności zdecydowanie wygrywa ten drugi. Coraz więcej producentów umożliwia także atrakcyjne formy finansowania inwestycji, dzięki czemu staje się ona dostępna dla szerszej grupy użytkowników.