komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 20 września 2020

Filipiny, Eustachego

We Wrocławiu powstał mural zachęcający do zostania dawcą szpiku

wtorek, 20.8.2019 16:32 , komentarze: 0 , odsłony: 501
kategorie artykułu:

Przed wejściem do Arkad Wrocławskich powstał niecodzienny mural. Grafika przedstawia skrzydła i ma przekonać ludzi do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku Fundacji DKMS. Najbliższa okazja, aby podarować komuś szansę na nowe życie nadarzy się już 31 sierpnia. W ostatnią sobotę sierpnia w Arkadach Wrocławskich stanie stoisko Fundacji DKMS, a wolontariusze fundacji odpowiedzą na wszystkie pytania związane z rejestracją.

Mural przedstawiający wielobarwne skrzydła  znajduje się na ścianie Arkad Wrocławskich od strony ul. Powstańców Śląskich i jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej Fundacji DKMS „To #Niesamowite uczucie uratować komuś życie”. Autorem grafiki jest Michał Węgrzyn Demenz, artysta wizualny, absolwent malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Inspiracją dla powstania muralu, jest historia Aleksandry - wrocławianki, która na co dzień pracuje z pacjentami chorymi na nowotwory i sama mogła doznać niesamowitego uczucia uratowania komuś życia, dzieląc się cząstką siebie i dając szansę na życie mężczyźnie ze Stanów Zjednoczonych. 

Skrzydła namalowane zostały na specjalnej konstrukcji przymocowanej do elewacji budynku, a ich ekspozycja zaplanowana jest do 9 września. W tym czasie każdy przechodzień będzie mógł się sfotografować na tle skrzydeł i udostępnić zdjęcie w mediach społecznościowych z #NiesamowiteUczucie. - To będzie jego cegiełka w popularyzacji idei walki z nowotworami krwi i gest solidarności z pacjentami cierpiącymi na choroby hematoonkologiczne  – tłumaczą przedstawiciele Fundacji DKMS i dodają, że każda osoba, która zarejestruje się jako potencjalny dawca szpiku ma szansę uratować komuś życie i doświadczyć niesamowitego, uskrzydlającego uczucia. Stałe powiększanie bazy dawców szpiku jest bardzo ważne, ponieważ wciąż jest wielu pacjentów, którzy pośród zarejestrowanych 35 milionów potencjalnych dawców szpiku na świecie nie znajdują „bliźniaka genetycznego.”

Zakończ Wakacje na 5! Zostań Potencjalnym Dawcą Szpiku

W dniu 31 sierpnia, w godzinach otwarcia Arkad Wrocławskich, odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Przy stoisku Fundacji DKMS wolontariusze rozwieją też wszystkie nasze wątpliwości związane z rejestracją w bazie. Proces ten jest bardzo prosty i trwa tylko kilka minut. Polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi personalnymi i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Zarejestrować może się każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg i nie mający dużej nadwagi. BMI potencjalnego dawcy nie może przekraczać 40. 

Nie tylko skrzydła, ale i klepsydra

Warto zauważyć, że nie jest to pierwszy mural promujący ideę dawstwa szpiku w stolicy Dolnego Śląska. W 2016 roku na ścianie budynku przy ul. Pułaskiego powstał mural dedykowany Ani z Wrocławia oraz osobom, które walczyły o jej zdrowie. Przypominająca klepsydrę grafika stała się elementem akcji #600tysbohaterów, dzięki której wiele osób postanowiło zostać dawcami szpiku kostnego i zarejestrowało się w bazie.

 

Wasze komentarze

czwartek, 17.9.2020 13:53
środa, 16.9.2020 13:45
środa, 9.9.2020 08:23
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele