Wakacje w NFM

niedziela, 5.7.2020 08:20 554 0

Wakacje to czas, kiedy życie muzyczne w NFM i na Dolnym Śląsku rozkwita. Oferujemy melomanom moc atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie: podczas koncertów zabrzmią zarówno utwory kameralne, jak i symfoniczne, znane i powszechnie lubiane przeboje muzyki klasycznej oraz zapomniane kompozycje twórców minionych epok, a także dzieła reprezentujące muzykę dawną i współczesną.

Już 6 sierpnia Antoni Wit poprowadzi I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina – z Piotrem Palecznym jako wykonawcą partii solowej – oraz VI Symfonię F-dur „Pastoralną” Ludwiga van Beethovena. Natomiast 14 sierpnia Bassem Akiki zadyryguje orkiestrową wersją Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego oraz II Koncertem na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna. Partię solową w tym ostatnim utworze odegra Marcin Zdunik.

Dwa koncerty kameralne zaprezentują artyści z Polish Cello Quartet. W pierwszym z nich, 24 lipca, każdy członek zespołu wykona z towarzyszeniem fortepianu przeznaczoną na wiolonczelę sonatę autorstwa polskiego kompozytora. Podczas drugiego koncertu, 29 sierpnia, muzycy wystąpią już razem, a towarzyszyć im będzie Wojciech Myrczek. Artyści przedstawią jazzowe aranżacje popularnych piosenek, a także własne kompozycje.

Odbędą się także dwa koncerty w kościele pw. Świętej Trójcy w Żórawinie: 22 sierpnia zabrzmią trzy kwartety smyczkowe Józefa Elsnera, natomiast 26 września tenor Maciej Gocman i zespół Overtone wykonają program składający się z utworów kompozytorów barokowych.

Zapewniamy, że jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi i organizujemy nasze wydarzenia zgodnie z ich zaleceniami i wytycznymi. Wszystkie koncerty odbywają się bez przerw.


24.07.2020, piątek, godz. 19.00
Wrocław, NFM, Sala Czerwona

Cello Meets Piano
Wojciech Fudala, Adam Krzeszowiec, Tomasz Daroch, Krzysztof Karpeta – wiolonczele
Anna Krzeszowiec, Maria Daroch-Kujawińska, Michał Rot – fortepian

Program:
K. Szymanowski Sonata d-moll op. 9 w wersji na wiolonczelę i fortepian (opr. K. Wiłkomirski)
L. Różycki Sonata a-moll na wiolonczelę i fortepian op. 10
F. Chopin Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65
W. Szalonek Sonata na wiolonczelę i fortepian

Polish Cello Quartet to zespół złożony z czterech znakomitych solistów. Podczas tego wyjątkowego koncertu każdy z nich zaprezentuje inną sonatę wiolonczelową autorstwa polskiego kompozytora. Usłyszymy reprezentujący epokę romantyzmu utwór Fryderyka Chopina, napisane na początku XX wieku dzieła Karola Szymanowskiego i Ludomira Różyckiego, a także skomponowaną w drugiej połowie lat 50. minionego stulecia sonatę Witolda Szalonka. Repertuar ciekawy, niebanalny i bardzo zróżnicowany.


6.08.2020, czwartek, godz. 19.00
Wrocław, NFM, Sala Główna

Jubileusz 75-lecia Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju

Antoni Wit – dyrygent
Piotr Paleczny – fortepian
NFM Filharmonia Wrocławska

Program:
F. Chopin I Koncert fortepianowy e-moll op. 11
L. van Beethoven VI Symfonia F-dur op. 68 „Pastoralna”

Nestor wśród polskich dyrygentów, maestro Antoni Wit poprowadzi dwa znane i lubiane utwory. W I Koncercie fortepianowym e-moll Fryderyka Chopina, w którym partię solową wykonana Piotr Paleczny, błyskotliwa wirtuozeria łączy się z nastrojowością i okazjonalnymi nawiązaniami do polskiej muzyki ludowej. Z kolei „Pastoralna” Ludwiga van Beethovena jest jedną z najbardziej pogodnych symfonii w dorobku tego kompozytora. Usłyszymy w niej śpiew ptaków (słowika, przepiórki i kukułki), szemrzący strumień, odgłosy wiejskiej zabawy z imitacją gry na dudach, a także gwałtowną burzę, po której następuje przejaśnienie, symbolizowane przez radosne tańce pasterzy.

14.08.2020, piątek, godz. 19.00
Wrocław, NFM, Sala Główna

Zdunik & Mykietyn

Bassem Akiki – dyrygent
Marcin Zdunik – wiolonczela
NFM Filharmonia Wrocławska

Program:
P. Mykietyn II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną
M. Musorgski Obrazki z wystawy

Suita Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego należy do najbardziej znanych i lubianych dzieł fortepianowych tego kompozytora. Cykl został zainspirowany obrazami namalowanymi przez przyjaciela twórcy, Viktora Hartmanna. Każda część jest poświęcona innemu malowidłu, oddaje jego nastrój i wyjątkowy charakter. Dzieło to usłyszymy w rzadko wykonywanym opracowaniu orkiestrowym Waltera Goehra. Zabrzmi także II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna, który zinterpretuje Marcin Zdunik, jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów.


22.08.2020, sobota, godz. 18.00
Żórawina, kościół pw. Świętej Trójcy

W najlepszym guście polskim

Soliści Wrocławskiej Orkiestry Barokowej:
Mikołaj Zgółka – skrzypce
Zbigniew Pilch - skrzypce
Dominik Dębski – altówka
Jarosław Thiel – wiolonczela

Program:
J. Elsner Trois quatuors du meilleur goût polonais: Kwartet smyczkowy F-dur op. 1 nr 1, Kwartet smyczkowy a-moll op. 1 nr 2, Kwartet smyczkowy D-dur op. 1 nr 3 (prawykonanie)

Józef Elsner zapisał się w historii muzyki przede wszystkim jako nauczyciel kompozycji Fryderyka Chopina. Niewielu dziś pamięta, że ten urodzony w Grodkowie na Śląsku Opolskim artysta był jedną z najważniejszych postaci polskiego życia muzycznego w pierwszej połowie XIX wieku. Niniejszy koncert, na którym zabrzmią kompozycje Elsnera, będzie przypomnieniem twórczości tego kompozytora.


29.08.2020, sobota, godz. 19.00
Wrocław, NFM, Sala Główna

Cellos Meet Jazz

Wojciech Myrczek – wokal
Polish Cello Quartet:
Wojciech Fudala, Adam Krzeszowiec, Tomasz Daroch, Krzysztof Karpeta – wiolonczele

W programie koncertu znajdą się jazzowe aranżacje popularnych polskich i zagranicznych piosenek, a także własne kompozycje wykonawców.

26.09.2020, sobota, godz. 18.00
Żórawina, kościół pw. Świętej Trójcy

Harmonischer Gottesdienst – muzyczne nabożeństwo

Maciej Gocman – tenor
Overtone:
Klaudia Matlak – skrzypce
Julia Karpeta – viola da gamba
Maurycy Raczyński – pozytyw

Program:
J. Rosenmüller Sonata terza à 2
S. Capricornus Jesu nostra Redemptio
D. Buxtehude Sonata B-dur op. 2 nr 1
A. Poglietti Toccata fatta sopra l’assedio di Filipsburgo
G.Ph. Telemann Packe dich, gelähmter Drache – kantata TWV 1:1222

W programie koncertu znajdą się przeznaczone na niewielki skład utwory barokowe. Zabrzmią atrakcyjne i wartościowe dzieła kompozytorów może trochę mniej znanych, ale na pewno wartych zapamiętania.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz