W czwartek światowy Dzień Biometrii – Wrocław startuje jako pierwszy

środa, 7.10.2020 14:25 1502 0

Czwartek, 8 października to Światowy Dzień Biometrii - nowe święto, któremu patronują Miasto Wrocław i Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu ma za zadanie promować nowe technologie i pokazywać współpracę nauki z biznesem.

Dzień Biometrii, to wpisana do kalendarza wydarzeń nowa data, które ma na celu propagowanie biometrii, jako stałego elementu przyszłości. Pogarszająca się sytuacja związana z epidemią COVID19 wymusiła konieczność przesunięcia terminu konferencji oraz debat #BIOMETRICSDAY, które planowane były w najbliższych dniach.

– Idea pozostaje i będzie przez nas wykorzystywana, ponieważ mamy świetny pretekst do dyskusji oraz szansę na przybliżenie zagadnień, możliwości i rozwiązań jakie dostarcza wykorzystywanie biometrii w codziennym życiu. Zajmują się tym oczywiście naukowcy, praktycy w biznesie, ale jest też ogromna rzesza miłośników rozwiązań biometrycznych. Biometrię najczęściej kojarzymy z rozpoznawaniem twarzy, czy też dłoni i palców. A warto pamiętać, że należy do niej również głos, bo każdy z nas posiada unikatową barwę głosu. Jest to cecha indywidualna – zauważa prof. dr hab. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

– Wrocław to otwarte miasto na nowych mieszkańców, ale też nowe technologie, które chcemy wspierać i promować. Zagadnienia sztucznej inteligencji, zdalnych procesów, czy też biometrii, to niezwykle ciekawe przedsięwzięcia. Wyznajemy zasadę idei Smart City i wierzymy, że nowoczesne miasto to wspólny projekt mieszkańców, lokalnych władz i firm. Nowe wydarzenie będzie się w tę idę wpisywać – mówi Radosław Michalski, dyrektor Biura Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

W przedsięwzięcie włącza się Samorząd Studencki Uniwersytetu Ekonomicznego, a także wrocławski fintech PayEye, który rozwijają biometrię i wprowadził płatność… tęczówką oka.
– Skupiamy się na biometrii oka, która jest dla nas najbardziej interesująca ze względu na niepowtarzalność tęczówki ludzkiego oka. Chcemy dalej rozwijać tę dziedzinę, dlatego zaplanowaliśmy badania. Możemy je zrealizować, podobnie jak charytatywny bieg z zachowaniem reżimu sanitarnego. Tak więc od piątku do niedzieli wszyscy zainteresowani mają niepowtarzalną okazję uczestniczyć w wydarzeniu, które łączy naukę z technologią i daje wrocławianom realny wpływ na rozwój biometrii. Badania zostaną przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych, w których będziemy symulować różnorodne warunki np. oświetlenia, tak aby odwzorować wiele sytuacji z życia codziennego – wyjaśnia Krystian Kulczycki, prezes PayEye.

Badania zaplanowano we Wrocławiu od piątku do niedzieli (9-11 października), w godz. 10-18 w Concordia Design (Wyspa Słodowa 7). Więcej informacji o badaniach: link do FB

***
Biometria to nauka, która zajmuje się pomiarami indywidualnych cech ludzkich. Wykorzystywana jest do identyfikacji i uwierzytelnienia użytkownika dzięki automatycznemu rozpoznawaniu osób na podstawie ich indywidualnych cech behawioralnych i biologicznych. Co zatem bada biometria? Unikalne i pozwalające na identyfikację cechy ludzkie, czyli między innymi odciski palców, dłonie, tęczówkę oka, kształt twarzy, sposób chodu, głos czy podpis. Biometria coraz częściej znajduje zastosowanie w codziennym użytku – wykorzystywana jest np. jako metoda zabezpieczenia pomieszczeń, urządzeń czy danych, w której kodem jest sam człowiek.

***
Biometria czy wiesz, że?

•             Pierwsze metody biometryczne wykorzystywały proces rozpoznawania twarzy oraz głosu, a do identyfikacji osoby wykorzystywano narządy wzroku i słuchu.
•             Każdy człowiek posiada unikatową barwę głosu, jest to cecha osobnicza wynikające z budowy anatomicznej traktu głosowego.
•             Odcisk palca posiada 40 indywidualnych cech, a tęczówka oka ma ich aż 256.
•             Nikt na świecie nie ma takiej samej tęczówki oka  (nawet bliźnięta jednojajowe mają różne tęczówki).
•             Każdy człowiek posiada indywidualny kształt ucha, który z wiekiem nie ulega zmianie.
•             Lewa tęczówka oka różni się od prawej.
•             Za pomocą analizy zapachu ciała (każdy ma swój indywidualny zapach ciała) można zdiagnozować niektóre choroby lub określić czynności wykonywane w przeciągu kilku ostatnich godzin.
•             Dzięki biometrii człowiek może być unikalnym i niepowtarzalnym hasłem!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)