komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 23 października 2020

Marleny, Seweryna

UWAGA! Oszuści aktywni we Wrocławiu!

środa, 30.9.2020 11:22 , komentarze: 0 , odsłony: 440
kategorie artykułu:

Oszuści znów działają na szkodę mieszkańców Wrocławia. Dwa bardzo podobne zdarzenia miały miejsce kilka dni temu w różnych częściach miasta. Schemat działania złodziei był niemal identyczny: podając się za pracowników wodociągów, dwaj mężczyźni wchodzili do mieszkań, a następnie okradali niczego nieświadomych lokatorów. Ich łupem padło kilkanaście tysięcy złotych. Policjanci ostrzegają: nie wpuszczaj obcych osób do mieszkania!

Złodzieje wykorzystali sposób, który określany jest działaniem na tzw. parawan. Jak to dokładnie wygląda? Na początku oszuści starają się przybrać pewną legendę dotyczącą własnej osoby. Nikt nie wpuści nieznajomego do mieszkania, ale co się wydarzy, jeśli ten ktoś będzie miał charakterystyczną torbę monterską, ubranie robocze i przedstawi się jako pracownik wodociągów? Co, jeśli w dłoni będzie miał długopis, w ręce teczkę i przedstawi się jako pracownik administracji osiedla lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Wtedy zaczynamy podświadomie ufać takiej osobie i wierzyć w jej słowa. Niestety złodzieje dobrze o tym wiedzą…

Oszuści wykorzystują to, aby wzbogacić się czyimś kosztem. Tak było zaledwie parę dni temu na wrocławskim Grabiszynku. Do mieszkania 80-letniej kobiety wszedł mężczyzna pod pretekstem konieczności usunięcia awarii wodociągowej. Wykorzystując nieuwagę kobiety, skradł pieniądze i biżuterię.
Ten sam modus operandi wykorzystali złodzieje na terenie Psiego Pola. Tam też ich łupem padły pieniądze i biżuteria, niestety wartości kilkunastu tysięcy złotych. Dwaj mężczyźni zapukali do mieszkania starszej kobiety i tak jak wcześniej na Grabiszynku, również przedstawili się jako pracownicy firmy wodociągowej. Tu również wykorzystali chwilową nieuwagę lokatorki i wówczas dokonali kradzieży.

Policjanci prowadzą czynności mające na celu zatrzymanie osób, które dokonały tych przestępstw. Wrocławscy funkcjonariusze mają na tym polu sukcesy, ponieważ już nie raz namierzali sprawców tego typu kradzieży, którzy aktualnie przebywają w zakładach karnych. Jednak w tym przypadku najważniejsza jest profilaktyka i zapobieganie przestępstwom. Dlatego też przypominamy: nie wpuszczaj do mieszkania nieznajomych!

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad. Przede wszystkim zawsze przed otwarciem drzwi należy:
- spojrzeć przez wizjer lub okno – kto do nas przyszedł,
- jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
- w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).

Policjanci radzą, aby zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do obcych stosować nie tylko w przypadku pojawienia się przed drzwiami nieznanych „monterów” lub „wodociągowców”. Również, jeśli telefonuje do nas osoba podająca się za dawno niewidzianego członka rodziny, albo policjant, który przeprowadza rzekomą tajną operację i potrzebuje pomocy finansowej. Niestety, ale przestępcy nie mają żadnych zahamowani moralnych, aby wzbogacić się czyimś kosztem. Są w stanie okraść każdego, nawet potrzebującą starszą osobę, która oszczędności planowała przeznaczyć na swoje potrzeby zdrowotne. Nie dajmy im tej szansy!

źródło: KMP we Wrocławiu

 

Wasze komentarze

czwartek, 22.10.2020 00:00
poniedziałek, 19.10.2020 14:22
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele