Urtica Dzieciom Camp 2019

czwartek, 25.7.2019 14:03 999 0

Jak co roku projekt „Urtica Dzieciom Camp”, skierowany do dzieci chorych onkologicznie i ich najbliższych, cieszył się dużym zainteresowaniem. Tym razem liczba zgłoszeń zaskoczyła samych organizatorów. Wakacyjne turnusy wypełnione atrakcjami i warsztatami były okazją do odpoczynku od codziennych trosk i szpitalnej rzeczywistości. Nie tylko dla dzieci, ale także ich opiekunów, którzy toczą ciężką i wyczerpującą walkę o swoje pociechy.

Wielkie potrzeby

Gdy tylko ruszyły zapisy na „Urtica Dzieciom Camp”, nasza fundacyjna skrzynka szybko się zapełniła – opowiada Katarzyna Cabaj z Fundacji Urtica Dzieciom, koordynatorka projektu. – Zaskoczyło nas tak duże zainteresowanie. Było 64 chętnych rodzin, a z racji tego, że zgłoszenie obejmuje dziecko i rodzica, to aż 128 osób chciało wziąć udział w turnusach. Niestety dla części z nich zabrakło miejsc. To pokazuje, jak olbrzymie jest zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy – dodaje.

Jak co roku dzieci i ich opiekunowie mogli skorzystać z szerokiej oferty warsztatowej zarówno z zajęć ruchowych, plastycznych, jak i tych o charakterze terapeutycznym i edukacyjnym – spotkań z psychoonkologiem, dietetykiem, czy zajęć z praktyki śmiechu. Największym zainteresowaniem i tym, na co czekali wszyscy uczestnicy były spotkania ze znanymi osobistościami – w tym roku do Centrum Psychoonkologii Unicorn przyjechali Barbara i Jerzy Stuhrowie, Barbara Kurdej-Szatan, Magdalena Steczkowska oraz Michał Koterski.

Pomoc dla całych rodzin

„Urtica Dzieciom Camp” to wyjątkowy (i pierwszy tego typu w Polsce) projekt skierowany nie tylko do dzieci chorych onkologicznie, ale także ich opiekunów. Diagnoza choroby nowotworowej jest rewolucją dla całej rodziny. Najczęściej jeden z rodziców rezygnuje z pracy, a domem staje się szpital. Po wygranej walce z chorobą trudno powrócić do normalności. – Nie ma realnej pomocy dla rodziców w tej sytuacji i nasz wspólny projekt jest odpowiedzią na tę potrzebę. Chcemy odnaleźć możliwości, które pomogą wprowadzić trochę normalności, wsparcia, zabawy i przetrwać ten czasmówi Iwona Nawara, psychoonkolog. – Campy organizowane w Centrum Pschoonkologii Unicorn są pierwszym w Polsce projektem, który pomaga wspierać, a tak naprawdę naprawiać rodziny po takim traumatycznym wydarzeniu, jakim jest choroba nowotworowa dziecka.

Organizatorzy wciąż mają nowe pomysły na to, jak wspierać rodziny dotknięte chorobą nowotworową. W przyszłym roku planowane są kolejne cztery turnusy, a w przypadku znalezienia sponsora jeszcze większa ich ilość.

 źródło: Fundacja Urtica Dzieciom 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)