Uniwersytet Ekonomiczny wprowadza zajęcia hybrydowe w semestrze zimowym

wtorek, 28.9.2021 13:14 891 0

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu poinformował na swoim profilu na Facebooku o podjęciu decyzji dotyczącej wprowadzenia zdalnych wykładów dla studentów stacjonarnych i niestacjonarnych. 

Decyzję uzasadniono dynamicznym wzrostem zachorowań na COVID-19, jednak formalne i szczegółowe informacje udostępnione zostaną w ciągu najbliższych dni.

Wprowadzenie zdalnych wykładów nie powoduje jednak przejścia w całości na kształcenie online, ponieważ ćwiczenia, laboratoria, lektoraty oraz zajęcia z wychowania fizycznego przeprowadzane będą w formie stacjonarnej. 

Zarządzenie Uniwersytetu wywołało dyskusję w komentarzach. Studenci nie kryli swojego oburzenia. Ze względu na niestabilną sytuację związaną z formą nauczania, duża część z nich nie zdecydowała się na stały pobyt we Wrocławiu, co wprowadza z kolei konieczność dojazdów na uczelnię w dni z zajęciami innymi niż wykłady. Natomiast w niektóre dni plan ustalony jest w taki sposób, że wykłady "przeplatane" są z ćwiczeniami, a przerwa pomiędzy nimi wynosi 15 minut, co uniemożliwia uczestniczenie w wykładzie na platformie internetowej, ponieważ nie uwzględnia czasu na ewentualny powrót do domu. Uczelnia zadeklarowała się skorygować tego typu przypadki do dnia rozpoczęcia roku akademickiego. 

Z kolei niektórzy studenci, ze względu na zapowiadany wcześniej powrót do całkowitego nauczania stacjonarnego, zdecydowali się na stancję we Wrocławiu, podczas gdy nauczanie hybrydowe w wielu przypadkach wyłącza konieczność stałego pobytu. Dni, w których prowadzone są zajęcia stacjonarne nie przekraczają w większości przypadków trzech w tygodniu, a często są to 1-2 dni, w których wymagana jest obecność na uczelnianym kampusie. 

Niestabilna sytuacja pandemiczna, wzrost zachorowań oraz częste zmiany formy kształcenia wywołują dużo dyskusji w środowiskach uniwersytetu - zarówno władz i administracji, jak i samych studentów. Niewykluczone jest również przejście w całości na nauczanie zdalne, tak jak miało to miejsce w roku akademickim 2020/21 i w większej części semestru letniego 2019/20. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)