Umowa na budowę zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Zwycięskiej podpisana

czwartek, 28.3.2024 09:43 247 0

Podpisana została umowa z firmą MIRBUD S.A na budowę kolejnej nowoczesnej placówki oświatowej we Wrocławiu. Zespół szkolno-przedszkolny przy ulicy Zwycięskiej pomieści 1000 uczniów i 200 przedszkolaków. Budowa nowoczesnej placówki rozpocznie się za kilka tygodni, a pierwszy dzwonek zabrzmi we wrześniu 2026 r.

Nowoczesny zespół szkolno-przedszkolny powstanie w miejscu, gdzie dziś stoją garaże. Wartość tej inwestycji to ponad 89,3 mln złotych.
Zaprojektowany kompleks składać się będzie z czterech bloków: szkolnego liczącego trzy piętra, dwupiętrowego sportowego oraz dwóch parterowych bloków - żywieniowego i przedszkolnego. Obiekt, wizualnie będzie bardzo podobny do nowoczesnych placówek, które w ostatnim czasie powstały we Wrocławiu. Chodzi o otwarty w ubiegłym roku obiekt przy ul. Asfaltowej oraz przy ul. Cynamonowej, którego budowa zakończy się w połowie tego roku.

– To będzie kolejna tak duża inwestycja edukacyjna w mieście. Cieszę się, że powstanie w południowej części Wrocławia, która tak mocno się rozwija. Wiem, jak na ten zespół szkolno-przedszkolny czekali mieszkańcy ul. Zwycięskiej. To przykład kolejnej inwestycji, oprócz tych drogowych i infrastrukturalnych, które będziemy realizować w najbliższych latach w tej części miasta – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.  

Ekologiczne rozwiązania przede wszystkim

W części szkolnej dla 1000 uczniów przewidziano 33 sale lekcyjne i pięć pracowni. Uczniowie będą mieć do dyspozycji pięć świetlic i cztery pracownie komputerowe. W obiekcie będzie też biblioteka oraz pięć specjalistycznych gabinetów i archiwum.

Z kolei część przedszkolna, złożona z ośmiu oddziałów, przeznaczona jest dla 200 dzieci. Będzie wyposażona w salę rekreacyjną. Natomiast w przypadku szkoły powstaną dwie sale w dwupiętrowym budynku. Mała o powierzchni 330 mkw. i duża licząca 780 mkw. Obiekt będzie wyposażony również w wiele rozwiązań ekologicznych, które pomogą zminimalizować koszty utrzymania placówki i negatywnego wpływu na środowisko.

– Budynek zostanie wyposażony w podwyższonej jakości wentylację z odzyskiem ciepła, a na dachu pojawi się instalacja fotowoltaiczna. Odpowiednie systemy pozwolą sprawnie sterować oświetleniem i zarządzać zużyciem energii. Zadbaliśmy o każdy detal w budynku, pojawią się nawet baterie umywalkowe z czasowym wyłącznikiem – podkreśla Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.

Inwestycje dookoła placówki

Obok szkoły pojawią się nowoczesne boiska, place zabaw oraz dużo zieleni.

– Na terenie szkoły zaprojektowaliśmy ogrody deszczowe. Dodatkowo tylko w ramach tej inwestycji powstaną 224 nowe drzewa i ponad 8 tysięcy krzewów – dodaje Jolanta Wnęk.

Na terenie placówki pojawi się parking dla 58 pojazdów, stacje ładowania dla czterech pojazdów elektrycznych, parking dla 472 rowerów, nowy ciąg pieszo-rowerowy i oświetlenie. Przebudowane zostaną też wjazdy na działkę od ulicy Zwycięskiej i ulicy Agrestowej, pojawią się przejścia dla pieszych. Wymienione zostaną również podziemne sieci i kanały technologiczne.

Wykonawcą inwestycji jest firma MIRBUD S.A. Oferta firmy została oceniona najwyżej spośród trzech, które wpłynęły. Wykonawca przejmie teren budowy w kwietniu i rozpocznie pierwsze prace przygotowawcze.

– Placówka przy ul. Zwycięskiej, to już kolejna inwestycja realizowana dla miasta. Spółka MIRBUD budowała np. V Liceum Ogólnokształcące przy ul. Kuronia – podkreśla Tomasz Sałata, członek zarządu MIRBUD S.A – Nasz potencjał, doświadczenie oraz kadra – to wszystko jest gwarancją tego, że inwestycja zostanie zrealizowana w umownym terminie i w najwyższym standardzie – dodaje.  Zgodnie z planem inwestycja przy ulicy Zwycięskiej ma zostać zrealizowana w ciągu 26 miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą. Pierwsze 3 miesiące to czas na prowadzenie robót przygotowujących teren do budowy, w tym rozbiórkę starych garaży.  

Projekt pn. "Budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Zwycięskiej we Wrocławiu wraz z infrastrukturą towarzyszącą" otrzymał 30 mln złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Największa część budżetu na edukację

Wydatki na oświatę i edukację to największa pozycja w budżecie miasta. W 2024 roku to przeszło 2,33 mld zł, a warto dodać, że rządowa subwencja na ten cel pokrywa zaledwie połowę kwoty. Od 2019 roku na szkoły, przedszkola i ich funkcjonowanie miasto przeznaczyło ok. 9,1 mld zł, m.in. budując lub rozbudowując w tym czasie oświatowe placówki.

W 2024 roku we Wrocławiu od września rozpoczną działalność trzy nowe placówki, Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej dla 1200 dzieci oraz realizowane we współpracy z inwestorami zewnętrznymi ZSP przy ul. Białostockiej dla ok. 1000 dzieci oraz przedszkole i żłobek przy ul. Rajskiej dla 280 przedszkolaków i maluchów.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)