Ulica im. Wilhelma Grapowa. Wrocławska Nowoczesna walczy o historyczną pamięć miasta

wtorek, 17.5.2016 12:03 865 0

Wrocławska Nowoczesna Dzisiaj o godz. 12.00 przed głównym wejściem do Dworca PKP Wrocław Główny w trakcie briefingu prasowego Posłanka na Sejm RP Joanna Augustynowska oraz radni miejscy klubu Nowoczesna Dorota Galant oraz Piotr Uhle zaprezentowali swoje stanowisko w toczącej się obecnie dyskusji związanej z propozycją wyboru na patrona jednej z wrocławskich ulic Wilhelma Grapowa.

- Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni tonem dyskusji dotyczącej propozycji wyboru na patrona jednej z ulic Wilhelma Grapowa, który był przecież autorem projektu architektonicznego Dworca PKP Wrocław Główny i szeregu linii kolejowych na Dolnym Śląsku – powiedziała posłanka Joanna Augustynowska.

- Nie zgadzamy się, by Rada Miejska Wrocławia stała się areną, gdzie wykorzystuje się argumentację nacjonalistyczną i ksenofobiczną. Nie zgadzamy się na pisanie historii na nowo w imię realizacji celów politycznych jednej formacji – dodał Piotr Uhle, przewodniczący Klubu Radnych .Nowoczesna we Wrocławiu. Nowoczesna zgłosi poprawkę do projektu uchwały w sprawie nadania nazw ulicom na terenie Wrocławia w obrębie Brochów, zmieniając nadawaną nazwę z Szynowej na Wilhelma Grapowa.

- Nie możemy zgodzić się na to, by wygrała sączona przez dziesiątki lat komunistyczna propaganda, która wypierała z masowej świadomości ważne fragmenty naszej historii. Wrocław jest i musi pozostać miastem otwartym. Powinniśmy pamiętać o osobach, które w znaczący sposób wpłynęły na dzisiejszy kształt naszego otoczenia, a kandydatury powinny być oceniane wyłącznie pod kątem dokonań, życiorysu i wkładu w rozwój miasta i regionu. Szczególnie uważnie powinniśmy przyglądać się kandydaturom proponowanym przez stronę społeczną - mówią członkowie Nowoczesnej.

- Serdecznie prosimy o to szczególnie radnych Prawa i Sprawiedliwości – w imię szacunku do Rady Miejskiej Wrocławia – tłumaczyła Joanna Augustynowska. - Po wysłanych w świat sygnałach, które bardzo niedobrze świadczyły o otwartości Wrocławia, czas posłać sygnał, że potrafimy poradzić sobie z historią naszego miasta i docenić piękno miasta, które stało się polskie 70 lat temu - dodała.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)