Ubezpieczenie auta - o czym wiedzieć, zanim wybierzemy?

piątek, 23.9.2022 23:35 610

Następstwa wypadku lub stłuczki samochodowej mogą być bardzo rozległe, dlatego też chronimy się przed nimi korzystając z różnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Zgłoszenie szkody to zwykle początek procedury, która umożliwia nam przywrócenie auta do stanu sprzed zdarzenia, a często także zapewnienie sobie transportu na czas naprawy. Które ubezpieczenia są obowiązkowe, a które dobrowolne? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy dla samochodu?

1. Ergo Hestia ubezpieczenie samochodu - czy jest obowiązkowe?

2. Ubezpieczenie OC - co obejmuje?

3. Ubezpieczenie AC - czego dotyczy?

4. Ubezpieczenie NNW - kiedy je wybrać?

5. Gdzie szukać najlepszych ofert ubezpieczenia samochodu?

Ergo Hestia ubezpieczenie samochodu - czy jest obowiązkowe?

Samochód jest dla wielu z nas jednym z podstawowych środków transportu na co dzień. Jeżeli zaliczamy się do tego grona to, poza zwykłym dbaniem o maszynę, musimy pamiętać także o jej ubezpieczeniu. W Polsce właściciel pojazdu musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC, którego brak może skutkować wysokim mandatem, którego wysokość jest uzależniona od tego, jak długo nie posiadamy polisy. Ta sama zasada dotyczy wszystkich innych pojazdów, począwszy od motocykli i skuterów, a kończąc na ciężarówkach i ciągnikach siodłowych.

Ubezpieczenie OC - co obejmuje?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, w skrócie oznaczane jako OC, jest najbardziej podstawową formą polisy, jaką możemy wybrać dla swojego pojazdu. Jego głównym i najważniejszym przeznaczeniem jest rekompensata za szkody wywołane wypadkiem, stłuczką lub innym wydarzeniem komunikacyjnym, które nastąpiło z naszej winy. OC sprawcy jest więc funduszem, z którego osoba poszkodowana w wypadku może naprawić swoje szkody. Jego posiadanie to obowiązek każdego właściciela pojazdu, a jeżeli zostaniemy przyłapani na jego braku, czeka nas mandat. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest przypisane do konkretnego pojazdu, a nie kierowcy, w związku z czym jeżeli posiadamy kilka maszyn, musimy także zaopatrzyć się w kilka umów. Polisa OC nie obejmuje między innymi szkód środowiskowych, jakie powstały w wyniku zdarzenia, a także za utraconą gotówkę, biżuterię i inne cenne przedmioty. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie ergo-hestia-warszawa.pl.

Ubezpieczenie AC - czego dotyczy?

Autocasco to dodatkowa forma ubezpieczenia, jaką możemy wykupić dla naszego pojazdu. Jest ona dobrowolna, co oznacza że nie zostaniemy pociągnięci do żadnej odpowiedzialności w przypadku jej braku. AC umożliwia jednak na lepszą ochronę naszego mienia, co jest bardzo istotne szczególnie w sytuacji, gdy posiadamy auto o znacznej wartości, lub też gdy jesteśmy do niego zwyczajnie przywiązani. Polisa AC uchroni nas między innymi od kosztów przy kradzieży pojazdu, od finansowych skutków uszkodzenia czy zatopienia pojazdu, a także szkód powstałych w wydarzeniach drogowych, których nie byliśmy sprawcą. W zależności od umowy niektórzy ubezpieczyciele oferują także dodatkowe opcje, jak dostępny pojazd zastępczy w przypadku dłuższej naprawy czy też dostęp do warsztatów ASO dla marki naszego samochodu w przypadku wystąpienia konieczności naprawy. Dodatkowo możemy skorzystać także z bardziej szczegółowych polis, jak na przykład ubezpieczenie wyposażenia auta, ubezpieczenie szyb samochodowych i tak dalej - wszystko jest zależne od tego, jakie opcje oferuje nasz ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie NNW - kiedy je wybrać?

Ubezpieczenie NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) to również dobrowolna forma polisy, do której nie jesteśmy zobowiązani, choć warto ją posiadać. Wypłata tego typu ubezpieczenia następuje w momencie, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku kierowca i/lub pasażerowie zginęli lub doznali trwałego uszczerbku na swoim zdrowiu. Co ważne, pieniądze zostaną nam wypłacone niezależnie od tego, kto był sprawcą wspomnianego zdarzenia. Ergo Hestia ubezpieczenie samochodu to opcja, która obejmuje wszystkie najważniejsze polisy, w tym także NNW, dzięki czemu możemy czuć się bezpieczni podczas naszych podróży. Jest to dobry wybór dla każdego, niezależnie od wartości samochodu, jakim się poruszamy. Dodatkowa ochrona może zostać wykupiona w tym samym czasie, co polisa OC - wtedy nie będziemy musieli przedłużać jej w innym momencie, niż podstawowe ubezpieczenie.

Gdzie szukać najlepszych ofert ubezpieczenia samochodu?

Ubezpieczenia komunikacyjne to opcja warta rozwagi nie tylko w sytuacji, gdy dużo podróżujemy. Poza podstawową polisą warto pamiętać o tym, aby suma ubezpieczenia korespondowała z realną wartością naszego pojazdu - dzięki temu będziemy w stanie go naprawić lub wymienić w przypadku uszkodzenia. Jeżeli szukamy nowej polisy u innego towarzystwa ubezpieczeniowego, powinna nas interesować nie tylko wysokość kwoty do zapłaty, ale też ochrona utraty zniżki, jeżeli taką posiadamy. W sieci znajdziemy liczne porady i aktualności dotyczące tego tematu, z którymi warto zapoznać się przed podpisaniem nowej umowy. Dzięki temu nasze ubezpieczenie AC w nowym TU, na przykład w Ergo Hestii, będzie tak korzystne, jak jest to tylko możliwe.