TWIST-y już za pół roku we Wrocławiu

poniedziałek, 15.12.2014 13:33 1308 0

MPK Wrocław właśnie zawarła umowę z firmą PESA Bydgoszcz S.A. na zakup sześciu w pełni niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów z rodziny TWIST. Producent ma pół roku na dostarczenie składów do Wrocławia.

Tramwaje TWIST 2010NW są trójczłonowe, całkowicie niskopodłogowe. Wyposażone są w cztery w pełni obrotowe wózki, co zmniejsza naciski na szyny i umożliwia optymalną współpracę z torowiskiem. W efekcie pozwala to na dłuższą eksploatację infrastruktury i znaczne oszczęd­ności. Wnętrze pojazdów łączy funkcjonalność, przestrzeń i kom­fort dla pasażerów. Twisty charakteryzują się wysoką wytrzymałością konstrukcji na ści­skanie oraz odpornością zderzeniową. Konstrukcja czoła pojazdu jest wyposażona w absorbery pochłaniające energię zderzeń z przeszkodami oraz innymi pojazdami, co zapewnia bez­pieczeństwo pasażerów oraz motorniczego i jednocze­śnie znacząco wpływa na obniżenie kosztów i czasu ewen­tualnych napraw. Nowoczesny układ napędowy umożliwia odzyskiwa­nie energii podczas hamowania i jej zwrot do sieci. Wykorzystanie energii zgro­madzonej w bateriach pozwala na pokonanie fragmentów trasy bez zasilania z sieci trakcyjnej. Dzięki skuteczności tych układów tramwaje Twist osiągają optymalne dla komfortu jazdy przyspie­szenia, a zastosowany system antypoślizgowy pozwala skrócić dro­gę hamowania.

Ergonomiczne stanowisko pracy motorniczego jest klimatyzowane i wyposażone w pulpit z centralnym terminalem wielofunkcyjnym, co pozwala ograniczyć do minimum ilość przycisków.

Podłoga w strefie wejścia na wysokości 350 mm nad główką szyny oraz zamontowana w pojeździe rampa dla wózków dziecięcych i inwalidzkich pozwala korzystać z tramwaju osobom o ograniczonych możliwościach ruchowych oraz usprawnia wymianę pasażerów.

Tramwaje Twist będąwyposażone w systemy informacyjno-reklamowe, a wykorzystanie innowacyjnych technologii umożliwi kontrolowanie pracy pojazdów na trasie za pomocą diagnostyki ON-LINE. Z poziomu obsługi zajezdni dostępny jest podgląd i kontrola podstawowych podzespołów tramwaju oraz systemów bezpieczeństwa. Pozwala to monitorowaćON-LINE stan techniczny pojazdów będących na trasie.

- Już nie możemy się doczekać, aby przetestować wszystkie te udogodnienia w praktyce – podsumowuje Zdzisław Ferenz, dyrektor ds. Przewozów i Eksploatacji MPK Wrocław.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)