Trzech mieszkańców odpowie za nielegalny pobór energii elektrycznej. Za kradzież prądu grozi do 5 lat więzienia

czwartek, 11.4.2024 15:33 607 0

W mieszkaniach trzech mieszkańców stolicy Dolnego Śląska wrocławscy policjanci ze Śródmieścia oraz Grabiszyna ujawnili nielegalny pobór energii elektrycznej. Przy współpracy z pracownikami zakładów energetycznych nielegalne instalacje zostały zdemontowane, a sprawcy przestępstw zostaną z pewnością adekwatnie ukarani. Zgodnie z prawem, kto dopuści się kradzieży, musi liczyć się z karą grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia, nawet na okres 5 lat.

Kradzież to zabór w celu przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej, ale czy tylko dotyczy to przedmiotów? Zdecydowanie nie! Mówi o tym §5, który zawarty jest w artykule 278. Kodeksu karnego. Odpowiedzialność karną można ponieść także, kradnąc prąd. 

Niestety w dalszym ciągu zdarzają się przypadki, kiedy dochodzi do tworzenia na własną rękę nielegalnej instalacji elektrycznej omijającej liczniki prądu. Takie działanie może być bardzo niebezpieczne z uwagi na zagrożenie pożarowe oraz porażenie prądem przypadkowych osób. Za tego typu przestępstwo można trafić do więzienia nawet na 5 lat.

Przekonać się o tym może w krótce dwóch mieszkańców Grabiszyna oraz mieszkaniec Śródmieścia, u których policjanci ujawnili nielegalny pobór energii elektrycznej. Również w tych przypadkach mundurowi współpracowali z pracownikami zakładu energetycznego, którzy kontrolują przyłącza i w przypadku ujawnienia nieprawidłowości natychmiast je likwidują. O konsekwencjach prawnych w stosunku do każdej z zatrzymanych osób zdecyduje sąd.

KMP we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)