Trwa modernizacja energetyczna zabytkowych szkół we Wrocławiu. Jest kolejny przetarg

wtorek, 29.10.2024 11:06 435 0

Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu realizuje projekt modernizacji energetycznej trzech zabytkowych szkół we Wrocławiu. Prace trwają już w szkołach przy ul.Dawida i ul.Worcella, a teraz ogłoszono przetarg na prace przy ul.Świstackiego. Miasto otrzymało na ten cel z Unii Europejskiej maksymalne możliwe dofinansowanie w wysokości 7,5 mln złotych. 

Obecnie prace trwają w dwóch placówkach: Zespole Szkół Zawodowych nr 5 przy ul. Dawida oraz Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ul. Worcella. W najbliższym czasie modernizacja rozpocznie się również w trzeciej szkole objętej projektem – Liceum Ogólnokształcącym nr IV przy ul. Świstackiego, dla której Zarząd Inwestycji Miejskich (ZIM) właśnie ogłosił przetarg na wykonanie prac.
Wykonawca prac przy ul.Świstackiego powinien być znany w połowie listopada tego roku.

– Szkoły te mieszczą się w zabytkowych wnętrzach, które wymagają kompleksowych działań. A my chcemy je dostosować do nowoczesnych standardów energetycznych i środowiskowych. Dlatego cieszymy się, że jako miasto pozyskaliśmy na to maksymalne unijne dofinansowanie – zaznacza Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Zakres prac w szkołach przy ul.Dawida i ul.Worcella

W ramach trwających prac w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 przy ul. Dawida realizowana jest m.in. modernizacja bloku sportowego, izolacja przeciwwilgociowa oraz wymiana okien i modernizacja wentylacji. Z kolei w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ul. Worcella prowadzone są prace termomodernizacyjne w budynku B, obejmujące docieplenie ścian, remont elewacji frontowej oraz kompleksowy remont sali gimnastycznej z izolacją akustyczną.

– Te prace znacząco wpłyną na poprawę komfortu w naszej placówce. Uczniowie szczególnie nie mogą doczekać się zakończenia remontu sali gimnastycznej, w której to będzie można w jeszcze szerszym zakresie organizować zajęcia piłkarskie oraz zawody sportowe. Prace idą zgodnie z harmonogramem, co napawa nas dużym optymizmem – wymienia Marlena Bujok- Bercz, dyrektor w ZSE-A we Wrocławiu.

Prace remontowe w szkołach to nie tylko poprawa warunków do nauki. To również realny wpływ na środowisko i budżet gminy Wrocław.

- Ten program to kolejny przykład modernizacji energetycznej, którą od wielu lat realizujemy we wrocławskich szkołach. Dzięki temu realnie wpływamy na środowisko i obniżamy koszty utrzymania tych placówek, szczególnie w sezonie zimowym. Wszystkie prace remontowe z tego programu chcemy zakończyć najpóźniej do września przyszłego roku. Prace realizujemy w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków oraz dyrektorami szkół. Mamy na uwadze również bezpieczeństwo uczniów, dlatego w umowach z wykonawcami określiliśmy wymogi i warunki prowadzenia robót w tych szkołach – zaznacza Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.

Przetarg na prace w Liceum Ogólnokształcącym nr IV przy ul. Świstackiego

W połowie listopada powinniśmy poznać zwycięzcę ogłoszonego pod koniec października przetargu na modernizację Liceum Ogólnokształcącego nr IV przy ul. Świstackiego. W planach jest m.in. remont elewacji, wymiana okien i drzwi oraz renowacja lukarny dachowej. Prace te mają rozpocząć się w najbliższych miesiącach i przyczynią się do dalszej poprawy efektywności energetycznej zabytkowych obiektów oświatowych we Wrocławiu.

Celem projektu jest zrównoważony rozwój

Modernizacja w szkołach ma na celu nie tylko obniżenie kosztów funkcjonowania placówek, ale także redukcję emisji CO₂ o 45,11 ton rocznie. Zgodnie z założeniami projektu zużycie energii pierwotnej ma spaść o 126,31 MWh rocznie, co przekłada się na oszczędność ponad 20% w skali roku. To działanie jest krokiem ku zrównoważonemu rozwojowi miasta i ochronie środowiska naturalnego. Projekt pn. Modernizacja energetyczna wybranych zabytkowych budynków oświatowych w Gminie Wrocław  realizowany jest w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027, Priorytet 2 Fundusze Europejskie na rzecz środowiska na Dolnym Śląsku, Działanie 2.1 Efektywność energetyczna w budynkach publicznych. Miasto otrzymało maksymalne możliwe dofinansowanie w wysokości 7,5 mln złotych na realizację tego przedsięwzięcia, którego całkowity koszt wynosi blisko 14,5 mln złotych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)