Transport osoby zmarłej z zagranicy, a przygotowanie osoby zmarłej do transportu

wtorek, 25.10.2022 15:44 331

Aby zorganizować transport zwłok osoby zmarłej z zagranicy należy uzyskać szereg dokumentów oraz pozwoleń. Dokumentacja jest zawiła, pozyskanie jej wymaga czasu i znajomości procedur. Czas wykonania usługi transportu zwłok z zagranicy to od 2 do nawet 5 dni roboczych. Należy pamiętać, że jest to bardzo trudny czas dla rodziny, która nie jest zaznajomiona z procesem od strony technicznej.

Aby transport osoby zmarłej z zagranicy odbył się zgodnie z prawem należy przewozić zwłoki w specjalnej trumnie z metalowym wkładem. W niektórych krajach powołany jest specjalny urząd który opieczętowuje trumnę. Prawo stanowi, że zamkniętej trumny nie można ponownie otworzyć i w tej formie musi zostać umieszczona w grobie. Podyktowane jest to ewentualnością zakażenia substancjami wydzielanymi przez zmarłych pośmiertnie. Jest to jak najbardziej zasadne, jednak uniemożliwienie tradycyjnego pożegnania z osobą zmarłą jest bardzo bolesne dla rodzin osób zmarłych, które często nie widziały bliskiego przez długi okres czasu. Dlatego tak ważne jest zadbanie o godną ostatnią drogę osoby zmarłej, przygotowanie do transportu i wykonanie fotografii upamiętniającej jej wizerunek w trumnie.

Koszt transportu zwłok z zagranicy.

Osoby zmarłe, od momentu zgonu do czasu transportu znajdują się kostnicach miejskich, szpitalnych czy też w zagranicznych domach pogrzebowych. Placówki w większości przypadków naliczają opłaty za przechowywanie ciała w chłodni i ze względu na regulamin bądź wytyczne od właścicieli niechętnie udostępniają miejsce do przygotowania osoby zmarłej do transportu.

Na łączny koszt transportu osoby zmarłej z zagranicy wpływa wiele czynników które firmy funkcjonujące w branży są w stanie określić podczas wstępnego kontaktu. Koszty za przechowywanie osoby zmarłej w chłodni są jednak możliwe do określenia dopiero po kontakcie z placówką w której znajduje się osoba zmarła.

Różnice w procedurach w przypadku zgonu w Polsce a transportem z zagranicy

Branżę pogrzebową obowiązują przepisu z 1939 roku. Od tego czasu Polacy masowo emigrowali w najróżniejsze części świata, jednak na ewentualne zmiany będzie trzeba czekać jeszcze długo – plan zmiany ustawy jest wciąż w powijakach.

W przypadku pochówku osoby, która zmarła na terenie Polski wymagany jest akt zgonu i karta zgonu wystawiana przez lekarza. Gdy śmierć nastąpi za granicą, należy zorganizować mnóstwo dodatkowych dokumentów, zezwoleń oraz ich tłumaczeń przysięgłych. Biorąc pod uwagę kosztowność usługi, czas który urzędy mają na wydanie stosownych dokumentów oraz ryzyko wystąpienia kosztów dodatkowych w placówkach zagranicznych, rodziny wybierają najbardziej ekonomiczną formę transportu – kremację. 

Podsumowując, przygotowanie osoby zmarłej przed wykonaniem transportu zwłok jest możliwe, jednak aby zachować rozsądny koszt usługi trzeba się bardzo natrudzić.