Tramwaj przejechał przez nowe Mosty Pomorskie. Kiedy oficjalne otwarcie? [Zobacz Foto i Wideo z przejazdu]

środa, 25.1.2023 16:23 480 0

Dobiega końca remont Mostów Pomorskich, który trwa nieprzerwanie od wiosny 2020 roku. W środę 25 stycznia odbył się próbny przejazd tramwaju Moderus Gamma. Wcześniej, w nocy testowano przejazd innymi modelami wrocławskich tramwajów. Wszystkie próby zakończyły się powodzeniem.

Na wyświetlaczu tramwaju widoczne było imię i nazwisko zmarłego w czwartek 19 stycznia prezesa MPK Krzysztofa Balawejdera. Próbny przejazd odbył Moderus Gamma o numerze taborowym #3325, a za sterami usiadł motorniczy Piotr Kołodziej.

Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji podkreślał, że w próbnych przejazdach chodzi oczywiście o skontrolowanie wszystkich niezbędnych elementów - od zachowania pantografu przez sieć trakcyjną, torowisko aż po krawężniki osi jezdni.

W ramach ciekawostki warto dodać, że Mosty Pomorskie będą najbardziej stromym torowiskiem we Wrocławiu, na co motorniczy będą musieli zwrócić szczególną uwagę podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Kierownik Wojciech Kaim przyznał, ze trwają wciąż komisje branżowe, a inżynierowie sprawdzają, czy wszystkie elementy mostu nadają się do eksploatacji. Po wszystkim... stanął na głowie przed stojącym tramwajem. "Miał na głowie" budowę mostów niemal 3 lata, co jako jogin żartobliwie podsumował wykonując ćwiczenie na torowisku. Warto przyznać, że zadanie zostało wykonane przed terminem - szacowane zakończenie budowy planowane było na kwiecień tego roku.

Nowy przystanek, nowe torowisko, ale...?

Przy skrzyżowaniu z ulicą Księcia Witolda powstał nowy przystanek tramwajowy o nazwie "Mosty Pomorskie". Jest to całkowicie nowa stacja. Wyposażono ją w perony wiedeńskie, czyli wyniesione względem reszty jezdni, aby ułatwiać wsiadanie z ulicy osobom starszym i niepełnosprawnym oraz z wózkami dziecięcymi.

Dobra wiadomość jest taka, że od poniedziałku 30 stycznia po Mostach Pomorskich kursować będą już autobusy linii K, 142 i nocnej 257.

Ta mniej ciesząca informacja jest taka, że na regularne kursowanie tramwajów przez nową przeprawę będziemy musieli poczekać aż do jesieni, kiedy skończy się przebudowa ulicy Pomorskiej i placu Staszica. To samo dotyczy linii autobusowej 132.

Koszt remontu Mostów Pomorskich to 70 mln złotych. Zadanie finansowane jest ze środków gminy Wrocław oraz spółek MPWiK i Fortum.

Zobacz nagranie z przejazdu, zarówno z zewnątrz, jak i z kabiny motorniczego:

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)