komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 18 lipca 2019

Erwina, Kamila

Tokarczuk, Cichy, Lewicki. To oni wybiorą zdobywcę Grand Prix Dolnego Śląska

poniedziałek, 13.4.2015 13:45 , komentarze: 0 , odsłony: 1240
kategorie artykułu:

Po raz kolejny podczas wrocławskiej edycji DOCS AGAINST GRAVITY przyznane zostanie Grand Prix Dolnego Śląska - nagroda w wysokości 3000 euro, która powędruje do autorów filmu wybranego przez dolnośląskie jury. 

Ubiegłoroczne Grand Prix Dolnego Śląska zdobył film "Uciekinier z Nowego Jorku" Michaela Oberta, opowieść o amerykańskim muzykologu i etnologu Louisie Sarno, który śledząc historię zasłyszanej piosenki, trafił do środkowoafrykańskiego tropikalnego lasu zamieszkiwanego przez plemię Pigmejów o nazwie Bajaka i z czasem postanowił osiąść wśród nich na stałe. Uzasadniając werdykt członkowie zeszłorocznej kapituły - Adriana Prodeus, Katarzyna Roj i Bodo Kox - pisali: W filmie Michaela Oberta udało się uniknąć postkolonialnego poczucia winy, a zarazem, uczciwie przedstawiając sytuację białego człowieka wśród pierwotnej społeczności, dotknąć marzenia, jakie nosimy w sobie wszyscy: marzenia o Raju. 

Do składu tegorocznego jury Grand Prix Dolnego Śląska zaproszeni zostali pisarka, eseistka, autorka scenariuszy i poetka Olga Tokarczuk, Marcin Cichy – producent muzyczny i autor wizualizacji oraz Arkadiusz Lewicki, filmoznawca i medioznawca związany z Uniwersytetem Wrocławskim. Tokarczuk jest autorką m.in. „Domu dziennego, domu nocnego”, „Gry na wielu bębenkach” czy ostatnio „Ksiąg Jakubowych”, a jej twórczość została uhonorowana choćby Nagrodą Fundacji im. Kościelskich i Nagrodą Nike. Cichy od 2000 roku współtworzy z Igorem Pudło doceniany na całym świecie duet nujazzowy Skalpel, który należy do grona najciekawszych zjawisk polskiej sceny muzycznej. Lewicki to autor licznych książek na temat filmu i kultury popularnej oraz artykułów poświęconych m.in. kinu i telewizji i kulturze popularnej; jest też wrocławskim koordynatorem merytorycznym Akademii Dokumentalnej.

 

Wasze komentarze

czwartek, 11.7.2019 12:00
czwartek, 27.6.2019 09:34
środa, 26.6.2019 15:00
poniedziałek, 24.6.2019 08:55
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork