komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 29 września 2020

Michala, Gabriela

Tematyczne spotkania wracają do Barbary po wakacyjnej przerwie

czwartek, 5.9.2019 11:00 , komentarze: 0 , odsłony: 464
kategorie artykułu:

Początek września to czas, gdy uczniowie wracają do szkół, a cykliczne spotkania i warsztaty – organizowane przez Strefę Kultury Wrocław – do Barbary. Pośród szerokiego wachlarza tematów nie zabraknie spotkań zarówno dla miłośników kina, regionu, muzyki, gotowania, haftowania, miejskiego ogrodnictwa, wielkoformatowych warsztatów rodzinnych inspirowanych papierem i tekturą, jak i dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tym, jak funkcjonuje miasto.

Spotkania w Barbarze otworzy „Kinematograf Wrocławski”. Tej jesieni motywem przewodnim będzie pięćdziesiąta rocznica śmierci dwóch wybitnych postaci polskiej kultury: Marka Hłaski i Krzysztofa Komedy. Panowie zmarli w odstępie dwóch miesięcy, do końca swoich urwanych żywotów pozostawali też w bliskiej relacji. Aby przypomnieć ich postaci i wskazać związki z Dolnym Śląskiem, organizatorzy pokażą cztery filmy, w których powstaniu Hłasko i Komeda mieli swój udział. Na początek, już 10 września, "Ósmy dzień tygodnia" Aleksandra Forda na podstawie opowiadania Hłaski pod tym samym tytułem.

We wrześniu szykuje się też powrót do korzeni „Akademii Miejskiego Ogrodnika” i tematy związane z sytuacją roślin w miastach. Według prognoz w 2025 roku 60% ludzkości będzie mieszkało w wielkich aglomeracjach miejskich. Już 19 września pierwsza rozmowa o faktach i mitach tworzenia łąki kwietnej – najnowszej zielonej modzie, która opanowała polskie miasta. W ramach cyklu zostaną poruszone zagadnienia związane z roślinami rodzimymi i ich niepodważalnym znaczeniem dla otoczenia. Poznamy również historię roślin, które zmieniły bieg historii.

W ramach cyklu „Tektura i Papier”, kierowanego do dzieci w grupach wiekowych 4-6 oraz 6-10 lat, w wyznaczone sobotnie popołudnia będzie można zainspirować się sztuką oraz działać wielkoformatowo, konstruując z papieru i tektury. Wśród aktywności znalazły się m.in. wizyty pracowni projektantów, otwarcie wystawy w muzeum, zabawy w chowanego i lepienie ze śniegu – nie tylko bałwana. Dla dzieci lubiących malować, budować, eksperymentować, wzajemnie się inspirować, kooperować oraz współtworzyć – pozycja obowiązkowa.

W dzisiejszych czasach obserwujemy renesans rzemiosła, a powrót do haftu doskonale wpisuje się w ten nurt. W programie warsztatów z cyklu „Haftujemy” znalazło się m.in. tworzenie kopi haftów ze zbiorów Muzeum Etnograficznego, aby osoby niewidome i słabowidzące mogły zapoznać się z nimi podczas zwiedzania wystaw. Do tego szycie maseczek antysmogowychodkrywanie tajemnic męskiego haftowania oraz omawianie najnowszych trendów ze świata haftu. Poznamy ornamentykę haftu ukraińskiego, technikę haftu krzyżykowego, a także historie szalonych hafciarzy.

Wszystkie spotkania są otwarte i darmowe. Na część z nich obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe.

Foto. Alicja Kielan, Marcin Szczygieł 

 

Wasze komentarze

wtorek, 22.9.2020 15:59
wtorek, 22.9.2020 09:43
piątek, 18.9.2020 09:34
czwartek, 17.9.2020 14:29
poniedziałek, 14.9.2020 09:43
środa, 9.9.2020 14:11
czwartek, 3.9.2020 14:51
środa, 2.9.2020 13:25
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki