Teatr Współczesny we Wrocławiu: spektakle i VI Festiwal Dramatu

poniedziałek, 17.6.2024 10:47 389 0

 Kobieta i życie
tekst: Malina Prześluga
Reż. Piotr Łukaszczyk

„Ktoś nazwał ten spektakl groteską rapsodyczną. Próbujemy się w nim uśmiechać i złapać do przedstawionej tam sytuacji dystans. Choć Kobieta i życie opiera się na sprzeciwie, który jest gniewną emocją, to nie musi przeradzać się w agresję i przemoc” – mówi Piotr Łukaszczyk, reżyser spektaklu.
Za jego warstwę muzyczną odpowiadają Filip Zawada i Albert Pyśk. „Muzyka zajmuje w nim osiemdziesiąt procent przestrzeni dźwiękowej. Można powiedzieć, że to manifesto-koncert, bo Albert będzie grał i miksował muzykę na żywo" – zapowiada Filip Zawada.
„Jolanta Solarz-Szwed zaczyna mówić tekst i (...) robi to znakomicie (...) pozostali członkowie zespołu wyeksponowani światłem lub za nim schowani (kolejna tajemnica) wykonują piękną zbiorową choreografię Marty Wołowiec" – spektakl Kobieta i życie poleca Tomasz Domagała (na łamach dziennika szczecińskiego festiwalu Kontrapunkt).
Sztuka Maliny Prześlugi jest dramaturgiczną wypowiedzią inspirowaną strajkiem kobiet. To sztuka o pragnieniu wolności. Wolności od oczekiwań i powinności. Wolności od ról społecznych i kulturowych, które warunkowane płcią, zostały narzucone przez rodzinę, pracę, związki czy media. To też sztuka o solidarności i rosnącym poczuciu siły ze wspólnego buntu.

VI Festiwal Dramatu STREFY KONTAKTU

Od skromnego monodramu Nieznajoma z Sekwany Jacka Dehnela po multimedialne widowisko pantomimiczno-aktorskie Pamiętnik żebra Adama na podstawie sztuki Michała Bajera. A także: Rozmowy mijane Ignacego Karpowicza, Budowniczy schronów Michała Walczaka oraz Pies – spektakl Barbary Bendyk i Szymona Króla na podstawie improwizacji aktorskich. Na początek otwarte warsztaty dramaturgiczne Magdaleny Drab pt. Nie ma dramatu. Już 29 i 30 czerwca w WTW odbędzie się VI Festiwal Dramatu STREFY KONTAKTU. W programie m.in. cztery konkursowe czytania performatywne i spektakl, który otrzymał Nagrodę Główną na 13. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Wydarzenie zakończy spotkanie z autorami sztuk i reżyserami.

Jacek Dehnel, zainspirowany tajemniczą historią ciała nastoletniej dziewczyny, które wyłowiono 150 lat temu nad brzegiem tytułowej rzeki, napisał monodram Nieznajoma z Sekwany. Dlaczego w ostatnich chwilach swojego życia zastygła w łagodnym, kojącym i spokojnym uśmiechu, skoro wszystko wskazuje na to, że popełniła samobójstwo? W roli tytułowej Maria Kania (Rzeźnia numer pięć, Tirza), a reżyseruje Marek Fiedor (Wyszedł z domu, Pogłosy).

***

„Pacjenci i opiekuni, wszyscy byli małpami. Mieli nas przygotować do życia w nowym państwie. Nazywało się Kraj" – to fragment tragikomicznej sztuki pt. Pamiętnik żebra Adama. Jej autorem jest Michał Bajer, dramatopisarz i tłumacz, laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej z 2014 roku. W tytułowym Pamiętniku..., poza Żebrem i Adamem, pojawiają się m.in. Lucyfer, Gabriel i małpy. Czy bohaterom sztuki Bajera grozi przemałpienie, czy za sprawą klęsk żywiołowych, dostępu do broni masowego rażenia i chorób dojdzie do całkowitego zamałpienia? Sceniczną wersję sztuki napisanej na V Konkurs Dramaturgiczny STREFY KONTAKTU reżyserują aktorzy WTW, Krzysztof Boczkowski i Miłosz Pietruski. W obsadzie: Anna Błaut, Zina Kerste, Anna Kieca, Ewa Niemotko, Beata Rakowska, Maciej Kowalczyk, Michał Murawski oraz studenci Wydziału Lalkarskiego AST Wrocław.

***
Michał Walczak (Pożar w burdelu, Powrót króla) napisał sztukę pt. Budowniczy schronów – zabawny i pełny celnych obserwacji tekst, którego bohaterowie są zmęczeni życiem w centrum miasta i dlatego przeprowadzają się na przedmieścia do Excentrum: luksusowego, zamkniętego osiedla domów pod lasem na przedmieściach miasta. Czy propozycja wybudowania przytulnego, romantycznego przeciwatomowego schronu odmieni ich życie? Sztukę Michała Walczaka reżyseruje Barbara Bendyk (Wydział Reżyserii i Dramaturgii AST w Krakowie), a w obsadzie: Dominik Smaruj, Tomasz Taranta oraz Michalina Jakubiak i Wojciech Siwek [AST Kraków].

***
Rozmowy mijane to kolejna oryginalna i zaskakująca sztuka napisana na V Konkurs Dramaturgiczny STREFY KONTAKTU – Ignacy Karpowicz otrzymał za nią nagrodę w wysokości 40 tys. zł. To czterokrotny finalista Nagrody Literackiej Nike oraz laureat Paszportu „Polityki” za powieść Balladyny i Romanse. W Rozmowach mijanych w tragikomiczny sposób opowiedział o językach, które kompletnie się rozmijają –  dzieci nie są w stanie pojąć rzeczywistości swoich rodziców, i odwrotnie. Narkotyczną trawestację Dziadów i przewrotną polemikę z dziedzictwem romantyzmu reżyseruje Piaskowski. W obsadzie: Ewelina Paszke-Lowitzsch, Jolanta Solarz-Szwed, Magdalena Taranta, Lina Wosik, Mariusz Bąkowski, Rafał Cieluch, Przemysław Kozłowski, Miłosz Pietruski, Tadeusz Ratuszniak i Krzysztof Zych.

***

Pies to spektakl Barbary Bendyk i Szymona Króla. Scenariusz napisali w oparciu o improwizacje aktorskie, korzystając z fachowych źródeł i literackich inspiracji na temat relacji ze zwierzętami i komunikacji ze światem pozaludzkim. Spektakl opowiada o mierzącej się z małżeńskimi problemami młodej parze, której uciekł pies. Znajdujący się w sytuacji kryzysowej bohaterowie zostają wystawieni na próbę – zwracają się o pomoc do kobiety twierdzi, że potrafi nawiązywać telepatyczny kontakt ze zwierzętami. Czy jej zdolności przydadzą się nie tylko podczas poszukiwań zaginionego zwierzęcia? Pies jest próbą zagłębienia się w relacje międzyludzkie i międzygatunkowe z obu perspektyw, a także spojrzeniem na różne metody komunikacji reprezentowane przez każdą z postaci.

Program VI Festiwalu Dramatu STREFY KONTAKTU

29 czerwca 2024 / sobota

10.00 – 16.00 Magdalena Drab Nie ma dramatu [Scena Portiernia]

otwarte warsztaty dramaturgiczne, cz. I

18.00 Michał Bajer Pamiętnik Żebra Adama [Duża Scena, `30 min]

czytanie sztuki napisanej na V Konkurs Dramaturgiczny STREFY KONTAKTU

reżyseria: Krzysztof Boczkowski, Miłosz Pietruski

obsada: Anna Błaut, Zina Kerste, Anna Kieca, Ewa Niemotko, Beata Rakowska, Maciej Kowalczyk, Michał Murawski oraz studenci Wydziału Lalkarskiego AST Wrocław [6 osób]

19.00 Jacek Dehnel Nieznajoma z Sekwany [Scena na Strychu, 45min ]

czytanie sztuki napisanej na V Konkurs Dramaturgiczny STREFY KONTAKTU

reżyseria: Marek Fiedor

obsada: Maria Kania

20.15 Michał Walczak Budowniczy schronów [Duża Scena, 60 min]

czytanie sztuki nagrodzonej w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU

reżyseria: Barbara Bendyk [Wydział Reżyserii i Dramaturgii AST w Krakowie]

choreografia: Anna Kuszarecka

obsada: Dominik Smaruj, Tomasz Taranta, Michalina Jakubiak, Wojciech Siwek [AST Kraków]

30 czerwca 2024 / niedziela

10.00 – 16.00 Magdalena Drab Nie ma dramatu [Scena Portiernia]

otwarte warsztaty dramaturgiczne, cz. II

18.00 Barbara Bendyk i Szymon Król na podstawie improwizacji aktorskich Pies [Scena na Strychu, `45 min]

spektakl - laureat Nagrody Głównej 13 Forum Młodej Reżyserii w Krakowie

reżyseria: Barbara Bendyk [Wydział Reżyserii i Dramaturgii AST w Krakowie]

obsada: Michał Badeński, Jan Marczewski, Joanna Karcz, Olga Wojtkowiak [AST Kraków]

19.00 Ignacy Karpowicz Rozmowy mijane [Duża Scena, `60 min]

czytanie sztuki - laureatki I Nagrody w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU

reżyseria: Jędrzej Piaskowski

obsada: Ewelina Paszke-Lowitzsch, Jolanta Solarz-Szwed, Magdalena Taranta, Lina Wosik, Mariusz Bąkowski, Rafał Cieluch, Przemysław Kozłowski, Miłosz Pietruski, Tadeusz Ratuszniak, Krzysztof Zych

20.00 spotkanie z twórcami w foyer.

Fot. Tobiasz Papuczys

Dodaj komentarz

Komentarze (0)