Te budynki rzucą na Was urok albo... klątwę. Znamy temat 13. MIASTOmovie
Znamy pierwsze szczegóły 13. edycji MIASTOmovie. Nadchodząca odsłona jedynego w Polsce festiwalu filmów o architekturze i mieście odbędzie się między 1 a 5 października. Numer edycji – kojarzony jako liczba magiczna i powszechnie uznawany za pechowy – zobowiązuje: w tym roku MIASTOmovie odbędzie się pod hasłem „Klątwy i uroki”.
Z jakimi klątwami i urokami mamy do czynienia we współczesnej architekturze, urbanistyce oraz życiu w miastach? Czy potrafimy je nazwać i opisać? Czy przyznajemy się do tego, jakim opowieściom o budynkach czy miejskich politykach ulegamy: tym kreowanym przez inwestorów, polityczki czy urzędników, snutym przez architektki i projektantów, ale i takim, które tworzymy sami i same? Które z tych historii pozwalają nam na refleksję i jak możemy z nich korzystać?
Podczas tegorocznego MIASTOmovie skupimy się na narracjach. Tych, które przekazujemy sobie na internetowych forach, oceniając nowy budynek, ale i tych, które przez lata kształtują nasze postrzeganie dzielnic czy stylów architektonicznych. Wyróżnimy historie opowiadane jeszcze przed wylaniem fundamentów, powtarzane przez lata funkcjonowania budynków w albo rekonstruowane po tym, jak obróciły się one w ruinę lub gruz i pokażemy, jak na wiele sposób wpływają na kształtowanie naszego stosunku do otaczającej przestrzeni. Opinie mogą działać jak klątwy lub uroki i mimo wielu wysiłków, by bieg spraw odwrócić – widmo raz utrwalonego obrazu, sposobu interpretacji, zamazuje nam faktyczną ocenę sytuacji. Przyjrzymy się także temu, co i kogo w architekturze pamiętamy, a co z historii miast wymazujemy.
Pierwszym filmem w tegorocznym programie jest dokument „Czandigarh. Utopii Le Corbusiera” w reżyserii Karin Bucher i Thomas Karrer – fascynujące spojrzenie na losy zaprojektowanego w latach 50. XX wieku tytułowego indyjskiego miasta, utopijnego dzieła życia „papieża modernizmu”. W Czandigarze splatają się ze sobą zachodni racjonalizm i wschodnia duchowość, konfrontują się ze sobą odmienne perspektywy na architekturę i urbanistykę, a także to, co tak naprawdę oznacza „miasto dobrze zaprojektowane”. W jaki sposób wizja, jaką siedem dekad temu roztoczył przed Indiami Le Corbusier, wpływa dziś na życie (nie)zwykłych mieszkańców Czandigharu?
Festiwal Filmów o Mieście i Architekturze MIASTOmovie odbędzie się w dniach 1-5 października w Kinie Nowe Horyzonty i innych lokalizacjach Wrocławia. Jego organizatorem jest Wrocławska Fundacja Filmowa. Więcej informacji na stronie: miastomovie.pl.
Komentarze (0)