Szybciej i nowocześniej - system URBANCARD wkroczył do aglomeracji wrocławskiej

piątek, 1.12.2023 10:01 227 0

Kąty Wrocławskie i Czernica - na siedmiu liniach łączących Wrocław i wspomniane gminy dziś, 1 grudnia, ruszył pilotaż systemu URBANCARD, dobrze znanego pasażerom w stolicy regionu. Bilet pasażerowie kupują szybciej - już nie u kierowcy za gotówkę, a m.in. kartą w kasowniku - takim samym jaki znamy z wrocławskiego MPK, w automacie biletowym, przez stronę urbancard.pl czy w aplikacji mobilnej.
Wrocław i okoliczne gminy łączy 27 linii aglomeracyjnych. Ten system prężnie się rozwija – w tej kadencji przybyło 11 nowych połączeń finansowanych wspólnie przez Wrocław i sąsiadujące gminy. Trwa zresztą postępowanie przetargowe, którego efektem będą nowe autobusy na tych liniach, część hybrydowych i elektrycznych.

PILOTAŻ URBANCARD - WSZYSTKO POD PALCEM
Wrocław - Czernica: linia 920. Wrocław - Kąty Wrocławskie: linie 907, 909, 927, 933, 947 i 967 - od piątku na tych liniach nie musimy już za gotówkę kupować papierowych biletów u kierowcy, wsiadając tylko przez pierwsze drzwi autobusu.
- Współpraca gmin przy organizacji transportu publicznego ma głęboki sens. Im taka forma podróży będzie atrakcyjniejsza, tym więcej osób z niej skorzysta, a tym samym korki będą mniejsze, a powietrze czystsze. W ostatnim czasie przygotowaliśmy wraz z operatorem systemu URBANCARD Wrocławska Karta Miejska oraz gminami Czernica i Kąty Wrocławskie projekt, w ramach którego, na liniach których organizatorem jest gmina Wrocław, bilety można kupić na takich samych zasadach, jak we Wrocławiu  – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Dla pasażerów będzie sprawniej. Ceny biletów się nie zmienią, trasy autobusów pozostaną takie same. Za to drzwi autobusu otwierane będą wszystkie, nie tylko pierwsze. Kierowca już nie będzie sprzedawał biletów. Nie będzie konieczne żadne płacenie gotówką i to najlepiej wyliczoną. Z użycia wyjdą też EM-karty.

Co zamiast? Bilet kupimy w autobusie - w kasowniku-terminalu płatniczym za pomocą zbliżeniowej karty płatniczej czy Elektronicznej Portmonetki na URBANCARD EP, a także przy użyciu aplikacji mobilnej (bilet jednorazowy kupisz po wprowadzeniu numeru bocznego pojazdu).
Wszystkie rodzaje biletów można też nabyć w 160 automatach biletowych rozmieszczonych na terenie Wrocławia, w około 200 punktach należących do sieci sprzedaży Mennicy Polskiej S.A., oraz przy użyciu aplikacji w telefonie (URBANCARD, SkyCash, mPay, Jakdojade, Mobil Solid Solution) i na stronie WWW.

PILOTAŻ ZNACZY KROK PO KROKU
W drugiej połowie listopada, przez wprowadzeniem pilotażu, mieszkańcy Kątów Wrocławskich i Czernicy spotkali się z przedstawicielami Urzędu Miejskiego Wrocławia, Wydziału Transportu UM Wrocławia, przedstawicieli swoich gmin, a także Mennicy Polskiej S.A., czyli operatora, świadczącego usługi dystrybucji biletów komunikacji miejskiej w ramach systemu URBANCARD. To była dla mieszkańców przestrzeń do zadawania najbardziej palących pytań o funkcjonowanie systemu.

Gdy ktoś jest przyzwyczajony do papierowego biletu, to będzie mógł go kupić bezpośrednio biletomatach na przystankach we Wrocławiu a w gminach w placówkach pocztowych. I tak: w Czernicy przy ul. Wojska Polskiego i w Kamieńcu Wrocławskim przy ul. Kolejowej 6; w gminie Kąty Wrocławskie w pl. pocztowych przy ul. 1 maja 20 i w Smolcu przy Dworcowej 2.

- W rezultacie bilet kupimy łatwiej, szybciej i na wiele możliwych sposobów. Do tego dochodzi też większy komfort powiązany z nowoczesnym taborem. Integracja całego systemu pomaga promować komunikację zbiorową. Przyjazna komunikacja miejska może bowiem zachęcić więcej osób do przesiadania się z samochodów do autobusów - wyjaśnia dyrektor Wydziału Transportu UM Wrocławia, Paulina Tyniec - Piszcz.

UPRAWNIENIA DLA GRUP ZOSTAJĄ
Uczniowie, osoby powyżej 65.roku życia oraz inne osoby uprawnione do bezpłatnych przejazdów zachowują swoje uprawnienia. Co więcej, bilet okresowy na linię międzygminną honorowany jest także na innych liniach we Wrocławiu, których trasa pokrywa się trasą linii międzygminnej. Wszyscy, którzy mieli międzygminne bilety okresowe zakodowane na EM-kartach zachowują swoją ważność do końca okresu obowiązywania. Jednocześnie pasażerowie posługujący się biletami okresowymi mogą również skorzystać z aplikacji mobilnej URBANCARD, która wymaga jedynie założenia konta. Natomiast bilet czasowy obowiązuje wyłącznie w strefie Wrocław.


--- ---
SYSTEM URBANCARD W AGLOMERACJI (Kąty Wrocławskie, Czernica) - w pigułce
·                 ceny biletów nie zmieniają się
·                 trasy autobusów zostają takie same
·                 kierowca nie prowadzi już sprzedaży biletów
·                 nie będzie można płacić gotówką w pojeździe
·                 teraz już wszystkie drzwi w autobusach tych 7 linii będą otwierane
·                 EM-karty wychodzą z użycia
 - sam system URBANCARD to system dystrybucji biletów, których nośnikami są karty URBANCARD, zbliżeniowe karty płatnicze lub aplikacje mobilne i tradycyjnie – bilety papierowe
- operatorem systemu jest Mennica Polska S.A.
-  karta URBANCARD EP posiada funkcję Elektronicznej Portmonetki (dla osób niekorzystających z kart płatniczych). Elektroniczną Portmonetkę można doładować w stacjonarnych automatach biletowych, punktach sprzedaży i na stronie www.urbancard.pl

Gdzie złożyć wniosek o wyrobienie karty URBANCARD?
·                 online na stronie: www.urbancard.pl/wniosek-o-wydanie-karty
·                 w Urzędzie Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie
·                 w Urzędzie Gminy Czernica
·                 w jednym z pięciu Biur Obsługi Klienta URBANCARD we Wrocławiu
Gdzie kupić bilet?
·                 w kasownikach zamontowanych w pojazdach
·                 w stacjonarnych automatach biletowych
·                 na stronie www.urbancard.pl (tylko bilety okresowe)
·                 w aplikacji mobilnej URBANCARD i w aplikacjach partnerów
·                 w stacjonarnych punktach sprzedaży we Wrocławiu i w Gminach
·                 w Biurach Obsługi Klienta URBANCARD
Jak zapłacić za bilet?
·                 z wykorzystaniem zbliżeniowej karty płatniczej, BLIKa zbliżeniowego lub karty URBANCARD EP z funkcją Elektronicznej Portmonetki: w kasowniku
·                 za pomocą transakcji bezgotówkowej: na stronie www.urbancard.pl, w aplikacji mobilnej, w BOKach, w punktach sprzedaży i stacjonarnych automatach biletowych
·                 przy użyciu gotówki: w punktach sprzedaży, stacjonarnych automatach biletowych

Dodaj komentarz

Komentarze (0)