Sztuki Wizualne na lato w mieście

sobota, 18.6.2016 09:20 1437 0

Zaprasza Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Z jednej strony nowo otwarty, legendarny Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Narodowego, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Hala Stulecia i neomodernistyczny gmach Narodowego Forum Muzyki. Z drugiej: XIX-wieczny dworzec PKP, nowoczesne lotnisko, Fabryka Automatów Tokarskich i zapomniane przedmieścia Wrocławia. Sztuki wizualne Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 zapraszają na 22 letnie wydarzenia artystyczne odbywające się w niezwykłych przestrzeniach miasta.

Sztuki wizualne w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 to wystawy, interwencje artystyczne w przestrzeni publicznej, międzypokoleniowe działania edukacyjne, warsztaty dla grup wykluczonych. To także współpraca środowiskowa we Wrocławiu, dedykowane przestrzeni publicznej projekty twórców z całej Polski, a także dzieła największych międzynarodowych artystów prezentowane na wystawach realizowanych we współpracy z polskimi i europejskimi instytucjami kultury.

Tegoroczne lato zapowiada się wyjątkowo ciekawie: – Będzie można zobaczyć m.in. prace graficzne Marca Chagalla na tle europejskiej awangardy XX-tego wieku, zastanowić się nad tym, czy sztuka posiada swoje IQ, doświadczyć interaktywnej instalacji wideo w przestrzeni Portu Lotniczego, w której – zamiast podróżnych - po hali przylotów i odlotów chodzą wilki, a także obejrzeć długo wyczekiwaną, jedną z największych kolekcji polskiej sztuki współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł, mówi Michał Bieniek, kurator sztuk wizualnych.

Nadchodzące lato to także szereg projektów zaangażowanych społecznie: w ramach projektu „Wrocław – wejście od podwórza” będzie można odwiedzić m.in. domek na drzewie Cecylii Malik i Niedzielnych, kolorowy labirynt Justyny Wencel i Marcina Chomickiego, zobaczyć nietypowe lampy - rzeźby w kamienicach Kleczkowa Kamili Szczęsnej czy starą trafostację zazielenioną według pomysłu Joanny Rajkowskiej. Na Kozanowie odbędzie się międzynarodowa wystawa zbiorowa, której będą towarzyszyć performensy, działania filmowe i dyskusje. W Pracowni przy Komuny Paryskiej 45 będzie można wziąć udział w międzypokoleniowych warsztatach.

Więcej informacji:
wroclaw2016.pl/dzialania-esk-sztuki-wizualne
facebook.com/esksztukiwizualne

Trasa zwiedzania jest dostępna w bezpłatnej aplikacji Footsteps na urządzenia mobilne: „Sztuki wizualne na lato w mieście” ESK Wrocław 2016.

INFORMACJE O NAJWAŻNIEJSZYCH PROJEKTACH

INWAZJA
Miejsce: Port Lotniczy Wrocław, Graniczna 190
Czas: 2015-2016

Trzy artystyczne realizacje na terenie wrocławskiego lotniska. „Polaris. Lato 2009” i „Ursa Maior” Kuby Bąkowskiego ukazują humanistyczny wymiar zagadnień naukowych, łącząc działania performerskie i fotografię. Sztukę z nauką łączy także interdyscyplinarna instalacja „binaryWaves” belgijskiej grupy Lab[au], w której cybernetyczne panele mierzą pole elektromagnetyczne wytwarzane na terenie lotniska i przetwarzają je na światło, dźwięk i ruch. Interaktywna instalacja wideo Canis Lupus Jakuba Jasiukiewicza ukazuje alternatywną wersję przestrzeni Portu Lotniczego, w której – zamiast podróżnych - po hali przylotów i odlotów chodzą wilki.

Więcej informacji TUTAJ

Sztuka prześladowana. Heinrich Tischler i jego wrocławskie środowisko
Miejsce: Muzeum Miejskie Wrocławia, Pałac Królewski
Czas: 20 marca - 31 lipca 2016

Retrospektywna wystawa malarza, grafika i architekta Heinricha Tischlera (1892 – 1938), ucznia wybitnego architekta Hansa Poelziga oraz słynnego malarza Otto Müellera. Ostatnia ekspozycja prac tego artysty odbyła się we Wrocławiu 85 lat temu. Wystawę uzupełniają prace artystów żydowskich międzywojennego Wrocławia: Isidora Aschheima, Käte Ephraim-Marcus, Emmi Pick, Jechiela Schulsingera.

Więcej informacji: TUTAJ

OSTRALE weht ODER. Artyści z Drezna we Wrocławiu
Miejsce: Browar Mieszczański, ul. Hubska 44
Czas: 13 maja - 31 lipca 2016

Prezentacja różnorodnych w formie prac 64 artystów i grup artystycznych z Niemiec w ramach zacieśniania współpracy kulturalnej pomiędzy Wrocławiem a Dreznem. Tematyka prac związana jest z tożsamością w erze globalizacji, migracją, wielokulturowością i wykluczeniem.

Więcej informacji: TUTAJ

Wacław Szpakowski (1883–1973). Linie rytmiczne
Miejsce: Muzeum Miejskie Wrocławia – Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35
Czas: 8 czerwca – 31 lipca 2016

Monograficzna wystawa twórczości wrocławskiego artysty światowego formatu – Wacława Szpakowskiego, pioniera abstrakcji geometrycznej w sztuce współczesnej. Na wystawie, oprócz rysunków, fotografii i szkiców, prezentowane są archiwalia związane z życiem i twórczością artysty, animacje i kompozycje muzyczne oraz interaktywna instalacja, przy pomocy której można tworzyć rysunki oparte na matematycznych algorytmach stosowanych przez Szpakowskiego.

Więcej informacji: TUTAJ

Wrocław – wejście od podwórza
Miejsce: Przedmieście Oławskie, Ołbin, Huby, Kozanów, Brochów, Kleczków
Czas: październik 2015 – grudzień 2016

Kilkadziesiąt interwencji artystycznych w przestrzeniach publicznych Wrocławia, przede wszystkim na podwórkach. Działania rozpoczęły się w 2015 roku, potrwają do końca 2016. W lipcu i sierpniu będzie można zobaczyć m.in. domek na drzewie Cecylii Malik i Niedzielnych, kolorowy labirynt Justyny Wencel i Marcina Chomickiego, nietypowe lampy - rzeźby w kamienicach Kleczkowa Kamili Szczęsnej czy starą trafostację zazielenioną według pomysłu Joanny Rajkowskiej.

Więcej informacji: TUTAJ

Wrocław – wejście od podwórza / pracownia przy Komuny Paryskiej 45
Miejsce: ul. Komuny Paryskiej 45
Czas: październik 2015 – grudzień 2016

W uruchomionej w ubiegłym roku Pracowni Komuny Paryskiej 45 realizowany jest program warsztatów
i spotkań dla najmłodszych, dorosłych oraz seniorów.

Więcej informacji: TUTAJ

Wrocław – wejście od podwórza / Kozanów - w poszukiwaniu cudownego
Miejsce: teren osiedla Kozanów
Czas: 23 czerwca - 4 września 2016 / wernisaż: 23 czerwca, godz. 19:00, ul. Gołężycka 29

Międzynarodowa wystawa zbiorowa w przestrzeni osiedla Kozanów, której towarzyszą performensy, działania filmowe i dyskusje, odnoszące się do historii i codzienności Kozanowa.

Więcej informacji: TUTAJ

BASK
Miejsce: Willa Oswalda Püschela, ul. Parkowa 1-3
Czas: 1–3 lipca 2016

Czwarta edycja Otwartej Platformy Kultury Baskijskiej BASK, skupiająca polskich i baskijskich artystów, aktywistów i animatorów kultury. BASK powstał jako platforma dialogu między Wrocławiem a San Sebastian, siostrzanymi Europejskimi Stolicami Kultury 2016. W tym roku odbywa się w dawnej willi Oswalda Püschela, perle dziewiętnastowiecznej architektury.

Więcej informacji: TUTAJ

14. Przegląd Sztuki SURVIVAL
Miejsce: Hala Fabryki Automatów Tokarskich (FAT), ul. Grabiszyńska 261
Czas: 24–28 czerwca 2016 / wernisaż: 24 czerwca, godz. 19:00

Jeden z największych interdyscyplinarnych festiwali sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce. W tym roku odbywa się w jednej z zabytkowych hal Fabryki Automatów Tokarskich (FAT) z 1934 r. Temat 14. edycji to „Warsztat pracy”: zmieniający się na przestrzeni wieków stosunek do pracy, problemy ery poprzemysłowej, produkcja seryjna i powtarzalność. W programie wystawa, realizacje artystyczne, instalacje dźwiękowe, słuchowiska, debaty, pokazy filmowe, sety dj’skie i koncerty.

Więcej informacji: TUTAJ

Wystawa stała polskiej sztuki współczesnej w Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu w Pawilonie Czterech Kopuł
Miejsce: Muzeum Narodowe, Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1
Czas: wernisaż: 25 czerwca, godz. 12:00 (wstęp z zaproszeniem)

Niemal po 70. latach odrestaurowany słynny Pawilon Czterech Kopuł stanie się ponownie przestrzenią dostępną dla publiczności - zostanie tu otwarte Muzeum Sztuki Współczesnej, nowy oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Prezentowana w nim będzie kolekcja polskiej sztuki współczesnej z dziełami najwybitniejszych twórców XX i XXI w., m.in.: Magdaleny Abakanowicz, Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Józefa Gielniaka, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Katarzyny Kozyry, Natalii Lach-Lachowicz, Alfreda Lenicy, Jana Lebensteina, Jerzego Nowosielskiego, Romana Opałki, Władysława Strzemińskiego, Aliny Szapocznikow, Jerzego Tchórzewskiego oraz Andrzeja Wróblewskiego.

Więcej informacji: TUTAJ

Biennale Młodej Sztuki Europejskiej
Miejsce: Wrocławskie Centrum Kongresowe – Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1
Czas: 30 czerwca – 31 lipca 2016 / wernisaż: 30 czerwca, godz. 19:00

Międzynarodowy projekt artystyczny prezentujący najnowsze tendencje sztuki europejskiej. Oryginalność prac, świeżość spojrzenia, intensywność przekazu, nurty i koncepcje istotne dla sztuki aktualnej zostaną przedstawione w ramach multimedialnej wystawy, na której będzie można zobaczyć prace 56 artystów
z całej Europy.

Więcej informacji: TUTAJ

Sztuka szuka IQ. Artyści Wrocławia
Miejsce: Narodowe Forum Muzyki, plac Wolności 1
Czas: 2 lipca – 11 września 2016 / wernisaż: 2 lipca, godz. 18:00

W okresie globalizacji i unifikacji artyści na nowo definiują miejsca, w których żyją i tworzą, nadając im tym samym nową tożsamość. Charakterystyczny klimat twórczy Wrocławia skłania do stwierdzenia, że genius loci tego miasta manifestuje się najpełniej dziełami artystów tworzących tu od 70 lat. Wystawa będzie opowieścią o tym, że dobra sztuka jest inteligentna i że warto korzystać z jej potencjału, tworząc tożsamość miejsca.

Więcej informacji: TUTAJ

Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy
Miejsce: Muzeum Miejskie Wrocławia, Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35
Czas: 1 lipca – 31 sierpnia 2016 / wernisaż: 30 czerwca, godz. 18:00 (wstęp z zaproszeniem)

Wystawa prezentuje prace graficzne Marca Chagalla na tle europejskiej awangardy XX-tego wieku: Braque’a, Caldera, Giacometti’ego, Legera, Massona, Mattisse’a, Miro, Picasso, Riopelle’a, Tapiesa i Ubaca. Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy to wybór dzieł ze zbiorów Muzeum Chagalla w białoruskim Witebsku, mieście, w którym artysta przyszedł na świat i którego wspomnienie pojawiało się w jego twórczości przez całe życie.

Więcej informacji: TUTAJ

Summer Rental / Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu
Miejsce: Muzeum Sztuki Współczesnej - Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu w Pawilonie Czterech Kopuł, Wystawowa
Czas: 23 sierpnia 2016 – 22 stycznia 2017 / wernisaż: 19 sierpnia, godz. 20:00 (wstęp z zaproszeniem)

Hamburger Bahnhof jest jednym z największych na świecie muzeów sztuki współczesnej. Od dwudziestu lat prezentowana jest w nim na stałe kolekcja Ericha Marxa. Dzieła opuszczają pomieszczenia Galerii Narodowej niezwykle rzadko. Rok 2016 – jubileuszowy dla Hamburger Bahnhof, stanowi jedną z takich wyjątkowych okazji: w tym roku część kolekcji Marxa będzie prezentowana w Muzeum Narodowym we Wroclawiu. Będzie można zobaczyć dzieła m.in. Josepha Beuys‘a, Anselma Kiefera, Roberta Rauschenberga, Cy Twombly‘ego i Andy Warhola.

Więcej informacji: TUTAJ

Stopień zależności. Kolektywne praktyki młodych ukraińskich artystów 2000-2016
Miejsce: Awangarda ​BWA, ul. Wita Stwosza 32
Czas: 19 sierpnia – 2 października 2016 / wernisaż: 19 sierpnia, godz. 19:00 (wstęp z zaproszeniem)

Wystawa skupia się na fenomenach „współpracy” i „współdziałania”, które stanowią punkt wyjściowy do analizy współczesnych środowisk artystycznych na Ukrainie w latach 2000-2016. Zjawiska te zostaną zaprezentowane poprzez prace około dwudziestu szeroko rozumianych grup artystycznych. Wystawie, przygotowanej kuratorsko przez Open Group, jeden z najbardziej znanych współczesnych kolektywów ukraińskich, towarzyszyć będą spotkania autorskie, wykłady i performensy, a także publikacja katalogu.

Więcej informacji: TUTAJ

 żródło: Wrocław 2016

Dodaj komentarz

Komentarze (0)