komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

środa, 23 stycznia 2019

Ildefonsa, Rajmunda

Sztuka bez banicji – finisaż „Art. Out. Nadodrze”

czwartek, 17.5.2018 09:00 , komentarze: 0 , odsłony: 874
kategorie artykułu:

19 maja w CRZ Krzywy Komin będzie można oglądać prace niezwykłych artystów outsiderów wyrażających swoje uczucia, emocje, opowiadających swoją historię w sposób niezwykle twórczy i zachwycający. Dzieła składające się na wystawę to zbiór nieoczywistych prac o różnorodnej tematyce i formie.

Wyjątkowość wystawy „Art. Out. Nadodrze”, stanowią dzieła których nie mamy okazji podziwiać na co dzień w muzeach czy galeriach. Składają się na nią pracę nieprofesjonalnych artystów zrzeszonych wokół organizacji działających na terenie wrocławskiego Nadodrza. Autorzy dzieł to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym oraz mieszkańcy osiedla uczęszczający na zajęcia rozwijające i kształtujące kreatywność. Wystawa wyraźnie obrazuje to jak społeczność skazana przez wielu na niepowodzenie może nas pozytywnie zaskoczyć. Artyści wykorzystują materiały pochodzące z recyklingu: drzwi, futryny ram okiennych, elementy dachu i wiele innych nieoczywistych materiałów. Nie da się w kilku słowach opisać jakie emocje wzbudzają stworzone przez nich niezwykłe stoły – ogrody, symboliczne mandale na plastrach drewna, oryginalna ceramika czy osobliwe malarstwo.

Tę wystawę trzeba zobaczyć na własne oczy. Z pewnością gdyby nie zostało wspomniane, że dzieła powstały spod rąk tej grupy ludzi większość zostałaby odebrana jak dzieła wielkich artystów z całego świata. Wystawa powstała w wyniku współpracy z Miserart – strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia, Młodzieżowym Ośrodkiem Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień dla Młodzieży MONAR oraz Ośrodkiem Kulturalnej Animacji Podwórkowej OKAP

Uczestnictwo w finisażu „Art. Out. Nadodrze” to idealna okazja, aby spojrzeć na zjawisko wykluczenia społecznego pod innym kątem. Dzieła ludzi skreślonych przez wielu z najróżniejszych powodów to dowód na to, że sztuka jest czynnikiem łączącym wszystkich niezależnie od różnic jakie nas dzielą. Wystawę będzie można oglądać w CRZ Krzywy Komin od godziny 17:00.

Finisaż „Art. Out. Nadodrze” jest jedną z atrakcji odbywającej się w ramach Nocy Nadodrza.

Informacje ogólne: 

Miserart – strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia – MiserArt zorganizowane jest wokół pracowni – przestrzeni działań. Podczas prac związanych z pracowniami rzemieślniczymi osoby bezdomne, współpracując z zaproszonymi artystami i twórcami ,uczą się dawnych i nowych technologii wytwarzania przedmiotów o wysokiej jakości wykonania. Wynikiem prac są między innymi stoły zaprezentowane podczas wystawy. Stoły-ogrody zostały wykonane z pozyskanych odpadów – wyrzuconych drzwi i futryn ram okiennych, starych belek z więźby dachowej restaurowanych kamienic. Stoły te zawdzięczają swoją niepowtarzalną funkcjonalność zarówno historii materiałów z jakich zostały wytworzone , jak i również procesom, w jakich powstawały.

Młodzieżowy Ośrodek Profilaktyki , Leczenia i Terapii Uzależnień dla Młodzieży MONAR – placówka działająca przy ul. Roosevelta we Wrocławiu. Prace „Mandala Power” , które są wystawiane podczas wystawy stanowią owoc współpracy CRZ Krzywy Komin ze stałą grupą uczęszczającą na spotkania Monaru.

Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej OKAP - Działa w obszarze sztuki. Prowadzi liczne warsztaty, animacje, organizuje wystawy skupiając się głównie na Nadodrzu. Ma na swoim koncie niezwykłe akcje artystyczne min. „Podwórko nasze atelier”, „Art. Work”. Od roku 2013 prowadzi na terenie podwórka przy ul. Roosevelta 5a Ośrodek Kulturalnych Animacji Podwórkowych OKAP, a także Galerię OK.ART przy ul. Jedności Narodowej promując twórczość również lokalnych artystów.

 

Wasze komentarze


wtorek, 22.1.2019 09:25
czwartek, 17.1.2019 11:54
środa, 16.1.2019 14:44
piątek, 11.1.2019 16:00
piątek, 11.1.2019 11:06
piątek, 11.1.2019 09:39
Teagle
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
monitoring GPS
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Sklep AZE
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Kserokopiarki
New-House