Szkoły w Chmurze Microsoft

środa, 24.2.2021 14:23 866 0

Jak dotąd prawie 75 tys. wrocławskich uczniów i nauczycieli korzysta z Microsoft Teams w ramach Wrocławskiej Platformy Edukacyjnej. Teraz, na mocy podpisanego porozumienia, Microsoft wesprze 12 wrocławskich szkół w ramach programu „Szkoły w Chmurze Microsoft” oraz ułatwi dostęp do swoich technologii nauczycielom i uczniom w szkołach podstawowych, liceach i szkołach branżowych. 

Podpisana na początku lutego umowa zakłada także wsparcie uczniów i nauczycieli oraz pracowników szkolnej administracji w rozwoju cyfrowych kompetencji oraz poszerzanie wiedzy i umiejętności nauczycieli i pracowników w stosowaniu nowych technologii w szkołach. 

- Porozumienie, które zawarliśmy pozwoli nauczycielom i uczniom rozwinąć te umiejętności, które są dziś niezwykle ważne - czyli umiejętności swobodnego korzystania z nowych technologii, które stały się nieodłącznym elementem każdej części naszego życia - mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Wrocławscy innowatorzy nauczania 

„Szkoły w Chmurze Microsoft” to projekt, który stawia w centrum nauczycieli i uczniów. Jego celem jest stworzenie takich szkół, które w swojej działalności, zarówno edukacyjnej, jak i administracyjnej – nie tylko w trakcie zdalnej nauki – bazują na nowoczesnych technologiach dostarczanych przez Microsoft, wykorzystują nowe modele nauczania, a także komunikacji i współpracy pomiędzy nauczycielami, pracownikami, uczniami i rodzicami. 

Kluczową rolę w modelowej Szkole w Chmurze Microsoft odgrywa gotowa na doskonalenie swojego warsztatu kadra pedagogiczna, której celem jest nie tylko umiejętność wykorzystania cyfrowych narzędzi do nauczania, ale przede wszystkim przekazanie uczniom wiedzy, jak korzystać z tych narzędzi zarówno w szkole, jak i w przyszłej pracy czy życiu.   

- Od zawsze stawiam na rozwój i staram się prezentować możliwości i cyfrowe rozwiązania zarówno uczniom, jak też nauczycielom. Zawsze też, co jest niezwykle ważne, dostosowuje narzędzia informatyczne do podstawy programowej – mówi Joanna Brosiło, nauczyciel Centrum Kształcenia Zawodowego, Microsoft Innovate Educator Expert Poland.

Nauka w parze z technologią 

- Zdalna nauka, która jest z nami od prawie roku, przyniosła szereg doświadczeń nie tylko uczniom i nauczycielom, ale także samorządom i dostawcom technologii. Współczesna edukacja młodych ludzi wymaga równego zaangażowania ze strony włodarzy miast i firm technologicznych. Szacujemy, że do 2022 roku pojawi się ponad 6 milionów stanowisk wymagających znajomości technologii chmurowych. – mówi Cecylia Szymańska, Dyrektor ds. Edukacji, Microsoft. – Wczesne zapoznanie uczniów z narzędziami, których znajomość będzie wymagana w ich przyszłej pracy zwiększa szansę na sukces zawodowy. Wrocław od dawna inwestuje i dba o edukację swoich mieszkańców. Udostępniając narzędzia Microsoft nauczycielom i uczniom mamy nadzieję, że pozwolą im one ciągle się rozwijać i zdobywać umiejętności, które będą mogli wykorzystywać w zawodowym życiu – dodaje Szymańska. 

Porozumienie z Urzędem Miasta Wrocław, Microsoft zakłada także  wsparcie samorządu w organizacji szkoleń on-line dla nauczycieli, kadry zarządzającej i administracyjnej, których koordynacją zajmą się Centrum Kształcenia Zawodowego i Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Szkolenia prowadzone przez ekspertów będą dotyczyć m.in. takich tematów jak „Cyfrowe środowisko kształcenia” oraz „Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w nauczaniu i uczeniu się uczniów”.  

Dodaj komentarz

Komentarze (0)