komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 20 lipca 2019

Czeslawa, Hieronima

Sytuacja na rynku pracy we Wrocławiu

wtorek, 25.6.2019 09:53 , odsłony: 394
kategorie artykułu:

Wrocław jest jednym z największych miast w Polsce, liczy on sobie, aż 632 020 mieszkańców według danych pochodzących z 2016 roku.

Jednak obecność ośrodków studenckich i nadzieja na lepsze życie, każdego roku skutecznie zwiększa ilość osób zamieszkujących to miasto. Dlatego też sytuacja na rynku pracy w nim kształtuje się w bardzo interesujący sposób. Ogólnopolskie trendy pokazując ogólny spadek bezrobocia w kraju wskazują, że nam Polakom żyje się coraz lepiej, natomiast jak jest we Wrocławiu?

Rozwijające się miasto

W ostatnich latach można zauważyć rozwój Wrocławia pod względem nowych technologii oraz sektora IT. Wszystko za sprawą wciąż powstających nowych ośrodków badawczych. Dlatego też w tym regionie widać zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży, a także programistów. Wrocław jak wiele polskich miast boryka się jednak od pewnego czasu z problemem niedoboru rąk do pracy. Jednak pomimo to pozostaje on wciąż w czołówce najchętniej wybieranych miejsc, w którym Polacy poszukiwaliby pracy. Według badań, aż 39% osób zdecydowałoby się na przeprowadzkę do Wrocławia za pracą. Co sprawiło, że Wrocław uplasował się na pozycji zaraz po Warszawie, Krakowie i Poznaniu, ale przed Gdańskiem.

Jakich pracowników brakuje we Wrocławiu

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego we Wrocławiu najtrudniej znaleźć pracowników takich jak:

  • Specjaliści do spraw sprzedaży z dziedziny technologii teleinformatycznych
  • Sekretarze prawni
  • Robotnicy czyszczący konstrukcje budowlane i pokrewni
  • Operatorzy urządzeń do obróbki powierzchniowej metali i nakładania powłok
  • Diagności laboratoryjni specjaliści
  • Kowale i operatorzy pras kuźniczych

Rąk do pracy brakuje także na stanowiskach takich jak:

  • Analitycy systemów komputerowych i programiści gdzie indziej niesklasyfikowani
  • Specjaliści do spraw sprzedaży (z wyłączeniem technologii informacyjno-komunikacyjnych)
  • Robotnicy budowlani robót wykończeniowych i pokrewni gdzie indziej niesklasyfikowani
  • Pracownicy obsługi biura gdzie indziej niesklasyfikowani

Zawody te, a także wiele innych pomimo wciąż rosnącej stawki wynagrodzenia nie cieszą się powodzeniem na rynku pracy, dlatego też pracodawcy zmuszani są często do zatrudniania imigrantów z Ukrainy lub innych krajów bloku wschodniego.

Gdzie szukać pracy we Wrocławiu

Osoby poszukujące pracy w stolicy Dolnego Śląska, mogą zrobić to za pomocą Urzędu Pracy, lub sprawdzając ogłoszenia na portalach z ogłoszeniami takimi jak na przykład jobsora.com gdzie pracodawcy ogłaszają zapotrzebowanie na nowych specjalistów. Wiele osób z całego kraju często decyduje się na przeprowadzkę właśnie do Wrocławia, za lepszym życiem, gdyż stawki wynagrodzenia w tym mieście są nawet o 1000 złotych większe niż w innych regionach Dolnego Śląska.

Brak rąk do pracy i rynek pracowników sprawił, że to pracodawcy muszą składać jak najlepsze oferty, dzięki czemu polakom z roku na rok żyje się w naszym kraju coraz lepiej. Otrzymują oni wynagrodzenia adekwatne do swoich umiejętności, a także wykształcenia.

 
niedziela, 14.7.2019 14:34
4
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki