Symboliczne podziękowanie za pośmiertny dar

czwartek, 28.10.2021 14:35 537 0

Bukiet kwiatów, znicze zapalone na schodach Zakładu Anatomii Prawidłowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i minuta ciszy – tak w czwartek 28 października br. studenci jak i pracownicy uczelni symboliczne podziękują tym, którzy zdecydowali się oddać swoje ciała po śmierci nauce. Dzięki programowi Świadomej Donacji, można lepiej kształcić przyszłych lekarzy, umożliwiając im nie tylko zdobywanie manualnych umiejętności, ale także ucząc szacunku do ludzkiego ciała – bo nawet po śmierci człowiek nie przestaje być człowiekiem. 

Program Świadomej Donacji działa na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu od 15 lat. Od tego czasu swoje ciała do celów naukowych dobrowolnie (i nieodpłatnie) przekazało 70 osób. Szef Zakładu Anatomii Prawidłowej dr Zygmunt Domagała nie ma wątpliwości, że każda z nich dokonała w ten sposób czegoś wielkiego.

– To jak prezent dla przyszłych pokoleń – mówi dr Domagała. – Z tego, że będziemy mieć więcej lepszych lekarzy, sami donatorzy już nie skorzystają, ale zyskają z całą pewnością ich dzieci i wnuki. 

Kierownik Zakładu Anatomii Prawidłowej wyjaśnia, że kształcenie młodych adeptów sztuki medycznej w oparciu o ciała zmarłych pozwala im zdobyć umiejętności, jakich w żaden inny sposób nie da się osiągnąć. Jednocześnie popełniane w procesie nauk błędy (a zdarzają się one każdemu), nie przekładają się już na cierpienie i inne medyczne konsekwencje.

Zmarłemu nie można zaszkodzić, można natomiast dzięki niemu zostać lepszym lekarzem. 

– Udowodniono, że najlepszą metodą na zapamiętywanie jest łączenie teorii z czynnościami manualnymi – podkreśla dr Zygmunt Domagała. – Także dzieci lepiej zapamiętują, gdy w ten proces włączony jest ruch. Doskonale sprawdza się to podczas zajęć prowadzonych w Zakładzie. W przypadku studentów medycyny w kontakcie ze zmarłymi uczymy ponadto wrażliwości i szacunku dla zwłok. To bardzo ważne, bo pamiętajmy, że częścią zawodu lekarza jest pomoc w przejściu od życia do śmierci. 

Lekarz dodaje, że podziękowania należą się nie tylko tym, którzy świadomie ofiarowali się po śmierci medycynie, ale także ich bliskim. Dzieci, małżonkowie, przyjaciele – oni także pomagają w realizacji woli Donatora i zasługują na wdzięczność świata nauki. 

Informacji jak zostać Donatorem udziela: 

Katedra Morfologii i Embriologii Człowieka
Zakład Anatomii Prawidłowej
ul. Chałubińskiego 6a
50-368 Wrocław
tel.: 71 784 13 31

Link do strony, na której znajdują się "Program Świadomej Donacji" oraz "Akt donacji" http://anpraw.umw.edu.pl/donacja

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)