STOP wrocławskiej spalarni

piątek, 1.3.2024 12:58 200 0

Stowarzyszenie Nasze Pawłowice i Ramiszów (dalej: Stowarzyszenie) wystosowało do Wójta Gminy Długołęka Wojciecha Błońskiego wniosek społeczny o złożenie skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dn. 18 stycznia 2024 r. Wyrok WSA jest negatywny dla mieszkańców Zielonego Trójstyku, tj. Wrocławia oraz gmin Długołęka i Wisznia Mała, a jednocześnie korzystny dla Fortum Power and Heat Polska sp. z o.o. (dalej „Fortum”), która to korporacja od kilku lat zabiega o budowę szkodliwej dla środowiska spalarni śmieci przy północno-wschodniej granicy Wrocławia, na terenie Biskupic II.
We wniosku do Wójta Stowarzyszenie przypomina m.in. o negatywnych stanowiskach wobec budowy spalarni śmieci, wydanych przez Radę Gminy Długołęka (19 lipca 2021), włodarzy trzech gmin – Długołęki, Wisznia Małej i Wrocławia (17 czerwca 2021 r.) oraz Zarząd Powiatu Wrocławskiego (26 lipca 2021 r.). Pokazują one jednoznacznie negatywny stosunek władz samorządowych do planowanej instalacji. Na ich podstawie Stowarzyszenie wzywa Wójta Wojciecha Błońskiego do złożenia skargi kasacyjnej do NSA od wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 18 stycznia 2024 r. Wniosek społeczny został złożony 29 lutego 2024 r
. W tej sprawie odbyło się spotkanie, na którym obecne były władze Gminy Długołęka – Wójt Wojciech Błoński, Zastępca Wójta Joanna Adamek i mec. Maria Swędzioł oraz reprezentanci Stowarzyszenia Nasze Pawłowice i Ramiszów – Członek Zarządu Michał Konderla, mec. Anna Wieczorek oraz Radna Sołecka Ramiszowa Lidia Mariańska. Wójt podkreślił, że podtrzymuje swój sprzeciw wobec budowy spalarni odpadów. Zapewnił również, że Gmina podejmie wszelkie działania, aby złożyć skargę kasacyjną do NSA.  Jest to kolejny wniosek społeczny adresowany do Wójta Wojciecha Błońskiego. Podobny wniosek został skierowany przez Radę Osiedla Pawłowice, która swoje wezwanie do złożenia skargi kasacyjnej zawarła w Uchwale nr XXXIII/69/2024 Rady Osiedla Pawłowice z dnia 7 lutego 2024 r. 
Zdaniem Stowarzyszenia złożenie skargi kasacyjnej przez Wójta Wojciecha Błońskiego będzie potwierdzeniem jednoznacznie negatywnego i wielokrotnie wcześniej wyrażonego stanowiska Gminy Długołęka odnośnie do spalarni. Będzie jednocześnie przedwyborczym sprawdzianem wiarygodności Wójta. 
Wracając do wyroku WSA, uchylił on decyzję Wójta Gminy Wisznia Mała Jakuba Bronowickiego z dn. 10 grudnia 2021 r. o odmowie wydania Fortum tzw. decyzji środowiskowej na budowę spalarni oraz decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dn. 21 kwietnia 2022 r. podtrzymującej stanowisko Wójta. W uchylonych decyzjach powołano się na niezgodność przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W ustnym uzasadnieniu WSA sędzia sprawozdawca stwierdziła, że miejscowy plan przewiduje na tym terenie przemysł, a forsowana przez Fortum instalacja ma być obiektem przemysłowym wytwarzającym energię. Uchyliła decyzje obu instancji wskazując na rzekomo niewystarczające rozważenie przez te organy udziału funkcji produkcyjnej przy wydawaniu decyzji, błędnie pomijając przy tym argument ewidentnego braku funkcji odpadowej na tym terenie.
Jest to kompletnie odmienne spojrzenie od prezentowanego przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które - podobnie jak my - podnosiło, że instalacja miałaby być przede wszystkim spalarnią odpadów (a więc instalacją przetwarzającą odpady), a dopiero ubocznym i dodatkowym efektem tego przetwarzania byłaby energia. Pojęcie spalarni odpadów to termin ustawowy, są dla takiej kategorii osobne oznaczenia w miejscowych planach. Skargi kasacyjne do NSA od wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 18 stycznia 2024 r. przygotowują między innymi, Stowarzyszenie Nasze Pawłowice i Ramiszów, Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Wisznia Mała „Integracja”, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia oraz Towarzystwo na Rzecz Ziemi – uczestniczące w postępowaniu środowiskowym na prawach strony. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)