Startuje program "Ciepło w domu"

piątek, 8.10.2021 12:57 224 0

Idzie zima, więc "Ciepło w Domu" jest teraz wyjątkowo ważne. Właśnie pod taką nazwą startuje nowy projekt Urzędu Miejskiego, w którym mieszkańcy planujący termomodernizację  mogą wnioskować o bezpłatne badanie kamerą termowizyjną swoich domów jednorodzinnych. To pretekst do tego, by edukować, inwestować w termomodernizacje oraz oszczędzać na ogrzewaniu. Od dziś można złożyć wniosek do programu.

W ramach pilotażu bezpłatnie przebadanych będzie 50 domów jednorodzinnych na terenie Wrocławia, wybudowanych przed rokiem 2010, których właściciele zamierzają przeprowadzić prace termomodernizacyjne. Kamera termowizyjna wskaże w domach miejsca, które są najbardziej narażone na straty ciepła.
- Od dziś można złożyć wniosek do programu w Wydziale Wody i Energii. Zbadamy domy pierwszych 50 mieszkańców, którzy złożą prawidłowy wniosek wraz z ankietą - mówi Małgorzata Brykarz, dyrektor wydziału. - Korzyści wynikających z programu jest wiele. Z jednej strony jego uczestnicy otrzymują informację o tym, gdzie ich dom wymaga uszczelnienia. Takie badanie powinno  być pierwszym krokiem do termomodernizacji. Z drugiej strony, przygotowane zdjęcia budynków będą służyły jako materiał edukacyjny dla mieszkańców.

Dzięki programowi właściciele nieruchomości dowiedzą się w jaki sposób mogą zaoszczędzić pieniądze i energię, poprawiając przy tym jakość środowiska. Przeprowadzenie badań przed wykonaniem termomodernizacji pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków na elementy, które mają znikomy wpływ na efektywność energetyczną budynku.

- Sprawdzanie rozkładu temperatury w budynku jest prostą i bezinwazyjną metodą na wykrycie i późniejsze wyeliminowanie nieszczelności i mostków termicznych. W ten sposób można poprawić standard użytkowania i zmniejszyć koszty eksploatacji –mówi Gabriela Barton z Działu Doradztwa Energetyczengo UMW.

Badanie pretekstem do termomodernizacji budynku

Aleksandra Wachnicka – miejski doradca energetyczny podkreśla, że dzięki termomodernizacji jesienią i zimą zdecydowanie poprawia się komfort cieplny w budynku. Co ciekawe, różnicę można zauważyć także w czasie upałów – dobrze zaizolowane ściany przepuszczają mniej ciepła z zewnątrz. Dzięki temu wnętrze budynku nagrzewa się wolniej. Ograniczenie strat cieplnych wiąże się także ze zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie. Budynki poddane termomodernizacji są rzadziej narażone na występowanie wilgoci w pomieszczeniach, ograniczając tym samym rozwój pleśni czy grzybów.

Dodatkową zachętą dla osób decydujących się na przeprowadzenie termomodernizacji jest możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Jest ona skierowana do właścicieli lub współwłaścicieli budynków jednorodzinnych. Podatnik ma możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na realizację termomodernizacji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Odliczenie może wynosić maksymalnie 53 tys. zł.

Jak złożyć wniosek?

By zgłosić nieruchomość do projektu należy złożyć wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy wraz z ankietą wstępną w wersji papierowej w Urzędzie Miejskim Wrocławia - Wydział Wody i Energii (pok. 524), ul. Bogusławskiego 8-10, 50-031 lub poprzez platformę ePUAP w terminie podanym w ogłoszeniu o naborze do projektu.

Komplet dokumentów można pobrać z BIPu: www.bip.um.wroc.pl/artykul/1002/55401/cieplo-w-domu

W razie pytań i wątpliwości zespół projektowy zaprasza do kontaktu: e-mail: zmienpiec@um.wroc.pl, tel: 71 799 67 99.

Wrocław dla klimatu

Program "Ciepło w domu" i zachęcanie mieszkańców do termomodernizacji to tylko jedno z działań, które prowadzi Wrocław, by redukować niską emisję i dbać o czyste powietrze. Kolejnym przykładem może być program zwolnienia z podatku od nieruchomości dla właścicieli budynków podłączonych do odnawialnego źródła energii. To instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła czy rekuperatory. Tylko od początku 2021 r. ze zwolnienia skorzystało 503 podatników. W kieszeniach podatników, którzy zdecydowali się na OZE pozostało ponad 6,5 mln zł. Odnawialne źródła energii są również montowane w nowych i remontowanych szkołach czy przedszkolach. Instalacje fotowoltaiczne są już m.in. w rozbudowanej Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Osobowickiej, rozbudowanej i wyremontowanej SP nr 99 przy ul. Głubczyckiej czy nowoczesnym żłobku przy ul. Sygnałowej. Podobnie jest w przypadku realizowanych Centrów Aktywności Lokalnej przy ul. Suwalskiej oraz Ełckiej. Miasto stosuje również w wybranych placówkach powietrzne pompy ciepła.

Dodatkowo, Wrocław promuje ekologiczne i niskoemisyjne źródła energii, promując akcję "Zmień piec". Wrocławianie mogą do końca roku liczyć na rekordowo wysokie dofinansowanie w wysokości do 15 tys. zł na ogrzewanie gazowe, elektryczne, miejskie, olejowe czy pompę ciepła. W kolejnych latach ta kwota będzie maleć. Realizowanych jest już ponad 2000 wniosków w ramach programu KAWKA Plus (ok. 1400 od właścicieli mieszkań, ok. 600 od najemców komunalnych). Dodatkowo, miasto do końca roku podłączy aż 118 kamienic (ok. 1000 mieszkań), dzięki czemu z Wrocławia zniknie kolejnych 1400 kopciuchów.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)