Sprawozdanie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu
Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej Wrocławia, trzeciej w tej kadencji, radni wysłuchali sprawozdania Andrzeja Mańkowskiego, dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu za rok 2023:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu zatrudnia niemal 800 pracowników. Zajmują się oni wspieraniem mieszkańców w trudnej sytuacji życiowej: doświadczających ubóstwa i bezdomności, nieradzących sobie z wychowywaniem dzieci, dzieci pozbawionych rodziców, osób starszych i z niepełnosprawnościami czy doświadczających przemocy. MOPS udziela mieszkańcom nie tylko pomocy finansowej, ale równie ważnego wsparcia w postaci usług, takich jak pomoc pracowników socjalnych, opiekunów czy asystentów. Udziela także schronienia osobom w różnych kryzysach (bezdomności, przemoc w rodzinie).
Część naszych zadań realizowaliśmy we współpracy z organizacjami pozarządowymi, które wraz z pracownikami MOPS są naszym największym zasobem oraz najważniejszym partnerem w niesieniu mieszkańcom pomocy! W 2023 roku nadzorowaliśmy realizację 123 umów zawartych z 52 organizacjami. Łączna wartość zadań, które realizowaliśmy przy wsparciu organizacji pozarządowych to 54 miliony złotych. Te zadania to np. prowadzenie placówek dla osób w kryzysie bezdomności, asystencja osobista osób z niepełnosprawnościami, opieka wytchnieniowa i wiele innych.
Realizujemy także projekty dofinansowane z budżetu Państwa, funduszy unijnych czy UNICEF. W związku z kryzysem wojennym na Ukrainie zajmujemy się wspieraniem m.in. dziećmi poszkodowanymi w wyniku konfliktu. Na takie działania, wspólnie z organizacjami, otrzymaliśmy 5,5 miliona złotych.
Oprócz liczb, które są nieodłącznym elementem wszystkich sprawozdań Andrzej Mańkowski wskazał największy i najważniejszy zasób pomocy społecznej – ludzi.
„Myślę, że najistotniejszym zasobem pomocy społecznej są ludzie. W naszym ośrodku zatrudniamy ponad 750 pracowników którzy bezpośrednio wspierają najbardziej potrzebujących. To bardzo trudna i czasami niebezpieczna praca, wymagająca z jednej strony empatii ale także umiejętności trafnego wyboru rodzaju wsparcia. Bardzo istotnym elementem skutecznej pomocy społecznej są też silne organizacje pozarządowe. Bez nich nie wyobrażam sobie wsparcia mieszkańców w potrzebie. My mamy to szczęście, że nasi partnerzy są nie tylko realizatorem zlecanych przez nas zadań ale przede wszystkim bardzo merytorycznymi organizacjami, z którymi wspólnie ustalamy kierunki działań, które bardzo często pokazują nam najistotniejsze potrzeby mieszkańców, za to bardzo, bardzo serdecznie dziękuję!”
W 2023 roku na realizację naszych zadań przeznaczyliśmy niemal 300 milionów złotych.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)