Spotkanie Wojewody Dolnośląskiego z Premierem Saksonii

czwartek, 27.6.2024 10:26 569 0

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyło się spotkanie Wojewody Dolnośląskiego Macieja Awiżenia z Premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem.

Tematami spotkania były m.in. priorytety w pracy wojewody Macieja Awiżenia po objęciu stanowiska, współpraca naukowa, gospodarcza, integracja uchodźców z Ukrainy oraz współpraca w zakresie szkolnictwa.

- Trzeba pamiętać, że jesteśmy sąsiadującymi ze sobą krajami, mamy także wspólnego sąsiada - Czechów. Już dużo udało się zrobić – wspólnie działamy w tematach straży pożarnej i policji, ratownictwa medycznego. Współpraca w zakresie bezpieczeństwa, gospodarcza i kulturalna też są bardzo ważne - o nich także będziemy dzisiaj mówić – informował przed spotkaniem wojewoda Maciej Awiżeń. Dodawał, że ważnym tematem jest także wojna w Ukrainie. - Uchodźcy są w naszych obu krajach, chcemy wymieniać się doświadczeniami, włączać ich w naszą gospodarkę i nasze społeczeństwa - tłumaczył.

- Jestem bardzo wdzięczny panu wojewodzie za zaproszenie. Chętnie przyjeżdżam na Dolny Śląsk. To dobrze prosperujący, dynamicznie rozwijający się region. Cieszę się, że możemy kontynuować naszą wieloletnią udaną współpracę – mówił premier Michael Kretschmer. W czasie spotkania pozytywnie ocenił Dolny Śląsk za system integracji uchodźców i wdrażanie ich w system pracy. Jest otwarty na wymianę tych doświadczeń. Premier podkreślał również, jak ważna jest współpraca związana z dbaniem o środowisko. Zaznaczył również, że cieszy się, iż wojewoda zadeklarował powrót przedstawicieli DUW do uczestnictwa w dolnośląsko-saksońskiej grupie roboczej.

W spotkaniu wzięli udział także konsul generalny Niemiec Martin Kremer, nadburmistrz Löbau Albrecht Gubsch, rzecznik prasowy premiera Ralph Schreiber, dyrektor wydziału Stosunki Międzynarodowe dr David Michel, zastępca konsula generalnego Niemiec we Wrocławiu Torsten Göhler, zastępca  dyrektora wydziału Stosunki Międzynarodowe Stephan Merkle, dyrektor generalny Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego Maciej Gardas, Dolnośląska Kurator Oświaty Ewa Skrzywanek, była dyrektor generalna DUW Jolanta Krupowicz, dyrektor  Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Karina Sikora-Wojtarowicz, zastępczyni tego wydziału Monika Wacławik.

Dolny Śląsk i  Saksonia 27 lutego br. świętowały 25. rocznicę partnerstwa regionalnego. Ta współpraca trwa od 1999 roku i realizowana jest na podstawie wspólnego oświadczenia o współpracy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)