Spektakl "Ofelie" kolektywu Kobietostan na scenie w podwórku Impartu!

piątek, 20.5.2022 09:24 140 0

Na scenie w podwórku Impartu 26 maja odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu Kobietostan – spektakl, który zdobył Nagrodę Specjalną Jury SzekspirOFF Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku – „Ofelie”!

„Ofelia? Utopiła się.”

Posiłkując się Szekspirem oraz współczesnymi interpretacjami losu Ofelii, zwłaszcza rewolucyjną „Ofelią” Lucii Sander – argentyńskiej badaczki szekspirowskich postaci czy „HamletMaszyną” Heinera Müllera, przepisujemy tę znaną wszystkim historię na nowo. Opowiadamy inną wersję wydarzeń, sięgamy pod powierzchnię, podkręcamy dźwięk. Poszukujemy nowej heroiny – Ofelii silnej, Ofelii, która „wcale nie musi tonąć”, a nawet jeśli – to wpierw ma nam sporo do powiedzenia. W spektaklu występują współczesne Ofelie – matki, żony, córki, sąsiadki, studentki, pracowniczki, młodsze, starsze – każda inna, każda z własną historią – by zabrać Was w podróż poprzez kobiecą siłę w wielu odsłonach. Czas na zbiorowy bunt Ofelii.

Spektakl powstał podczas rezydencji w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego oraz w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w latach 2020/21. Realizacja spektaklu była kontynuacją projektu pn. KOBIETOSTAN/OFELIE prowadzonego przez Agnieszkę Bresler i Annę Skubik jesienią 2019 roku w siedzibie wrocławskiego Centrum Praw Kobiet.

Nagroda na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku

Pomysł na realizację spektaklu zwyciężył w konkursie na wsparcie projektów artystycznych SzekspirOFF 2020 Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku  (...) za poruszający spektakl wpisujący historię Ofelii w losy współczesnych kobiet polskich, (…) pracę zespołową oraz oryginalność kostiumów. Było to premierowe wykonanie spektaklu.

Kobietostan

Cykl pt. „Kobietostan” wyrasta bezpośrednio z misji działającego we Wrocławiu Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan, którą jest docieranie do miejsc społecznego wykluczenia, działanie na rzecz społecznej inkluzji i równouprawnienia oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć czy status społeczny przy wykorzystaniu różnych narzędzi sztuki, w szczególności teatru.

 

Kobietostan: Ofelie

26 maja | godz. 19:00

Impart, scena w podwórku, ul. Mazowiecka 17

Bilety: strefakultury.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)