komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 1 października 2020

Danuty, Remigiusza

Specjalny pokaz Łowcy androidów na 10. American Film Festival

niedziela, 22.9.2019 11:00 , komentarze: 0 , odsłony: 776
kategorie artykułu:

„Los Angeles, listopad 2019” – oto informacja, która w 1982 roku pojawiła się na jednej z plansz wprowadzających do Łowcy androidów (Blade Runner), dziś kultowego dzieła science-fiction w reżyserii Ridleya Scotta. Blisko cztery dekady po premierze zapraszamy na specjalny pokaz filmu – w listopadzie 2019 roku, w ramach 10. edycji American Film Festival we Wrocławiu. W programie wydarzenia znajdą się także inne klasyczne dzieła z USA: Swobodny jeździec (Easy Rider) Dennisa Hoppera, Rób, co należy (Do the Right Thing) Spike’a Lee, Oczy szeroko zamknięte (Eyes Wide Shut) Stanleya Kubricka, czy Czas Apokalipsy: Final Cut (Apocalypse Now: Final Cut)– najnowsza wersja legendarnego filmu Francisa Forda Coppoli. Trwa sprzedaż karnetów na festiwal.

Łowca androidów stał się kamieniem milowym w historii kina science-fiction. Gęsta, mroczna atmosfera, przypominająca najlepsze filmy noir, przełomowa rola Harrisona Forda, który zagrał wbrew swojemu emploi i przede wszystkim znakomita kreacja niedawno zmarłego Rutgera Hauera, do dziś umiejscawiana w zestawieniach najlepszych występów – nie tylko w filmach fantastyczno-naukowych. To wszystko złożyło się na dzieło kompletne, które utorowało drogę m.in. dla Ghost in the Shell czy Matrixa. W trakcie tegorocznej odsłony AFF zagramy oryginalną wersję z 1982 roku i przypomnimy jej kontynuację, nagrodzonego dwoma Oscarami  – Blade Runnera 2049 w reżyserii Denisa Villeneuva.

Klasyka na rocznice

Widzowie jubileuszowej edycji American Film Festival będą mieli okazję zobaczyć także inne klasyczne dzieła amerykańskiego kina: Swobodnego jeźdźca – jedną z najbardziej przenikliwych historii o wolności w kinie (w tym roku mija 50 lat od premiery), Czas Apokalipsy w najnowszej, finalnej wersji reżyserskiej (40 lat od premiery); Rób, co należy – filmowy manifest Spike’a Lee, który ugruntował jego pozycję adwokata walki o równość społeczną i rasową (30 lat od premiery) oraz Oczy szeroko zamknięte – znakomite studium pożądania (20. rocznica premiery).

Pełen program 10. AFF poznamy 22 października. Uwaga: sprzedaż biletów na pojedyncze seanse rozpocznie się dzień później, 23 października. Więcej szczegółów na www.americanfilmfestival.pl.

 

Wasze komentarze

wtorek, 29.9.2020 14:48
wtorek, 29.9.2020 09:51
poniedziałek, 28.9.2020 17:49
poniedziałek, 28.9.2020 13:13
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele